Domácnost

Vyrobte si sama mozaiku

Máme pro vás tip, jak si vyzdobit byt nebo vyrobit originální dárek z materiálu, který by jinak skončil na skládce. Mozaiky z barevných kachlíčků.

Rozbily se vám obkladačky? Ještě než je vyhodíte, popřemýšlejte, jestli by se nedaly ještě nějak zužitkovat, a zhodnotit. Mám pro vás zajímavý tip. Za dlouhých podzimních večerů si můžete vyrobit svou vlastní mozaiku a zvelebit si třeba byt nebo vyrobit originální dárek.

mozaika

Vím, že většina našich čtenářek je nesmírně tvořivá a podobná prácička by je mohla těšit. Z barevných střepů si můžete vytvořit zajímavé mozaiky. Nemusíte mít výjimečný výtvarný talent, abyste si nemohly pohrát s barevnými střípky a samy si vyrobit malé výtvarné dílko. Záleží jen na vás, do jak složitého úkolu se pustíte. Touto mozaikou můžete vyzdobit třeba staré květináče, tácky pod horké hrnce, nebo třeba obrázek, který si pověsíte na zeď. Ti odvážnější a kreativnější si můžou troufnout na větší plochy a tímto způsobem vyzdobit třeba stolek nebo část obkladu v kuchyni či koupelně.

Pojďte se inspirovat mozaikami, které vytvořila Kamila Dvořáková

Jak začala s tvorbou mozaik sama autorka?

„Nápad vznikl při rekonstrukci vlastního domu v Mimoni, víceméně pro oživení stěn kolem schodiště. Vytvořila jsem pět různých mozaik ze zbytků obkladové keramiky. Mozaiky se zalíbily dětem i dospělým. To, že bych mohla vyrábět takové obrázky i pro jiné, však vyžadovalo poměrně úsilí a sebezdokonalení se v této disciplíně,“ říká k tomu Kamila Dvořáková.

   
20.10.2010 - Dům a byt - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. [7] musilovahana [*]

  Když já nejsem moc šikovná.

  superkarma: 0 06.11.2012, 23:43:13
 2. avatar
  [6] kobližka [*]

  Taky jsem to před časem zkoušela a udělala jsem,lépe řečeno,navrstvila jsem na obyčejný květináč rlzní úlomky dlaždiček a bylo to docela hezké.Já měla takový "trik" na rozbíjení.Do starého ručníku dát dlaždičku,pod ní prkýnko a bouchnout kladívkem.Střepy se nerozletí a nehrozí případné zranění.

  superkarma: 0 28.10.2010, 21:49:12
 3. avatar
  [5] MEK [*]

  Sml79moc pěkné,děkuji za inspiraci

  superkarma: 0 20.10.2010, 17:42:12
 4. [4] Clementine [*]

  Milá Kytko, to je přesně to co tomu článku chybělo. Moc děkuji a přeji příjemný zbytek dne Sml59

  superkarma: 0 20.10.2010, 15:04:53
 5. avatar
  [3] Kytka [*]

  Ahoj, jestli můžu přispět radou - před pár lety jsem taky mozaiky zkoušela dělat, radila mi tehdy jedna paní která tvořila přenádherné věci, ale kontakt už nemám, ani na jméno si bohužel nevzpomínám.

  1. nashromáždit co nejvíc druhů různých dlaždiček

  2. střepy se štípou pomocí kleští a kladívka- pevně chytit kleštěmi, pak klepnout kladívkem na prkýnku, nejlépe na zemi, takhle je možno tvarovat i přibližné tvary a velikosti, chce to zkoušetSml58

  3. začít něčím menším - třeba podložkou pod hrnec - tedy lepit na nějaké prkýnko

  3. koupit lepidlo na dlaždičky (mají v hobbymarketech i v malých kelímcích) a spárovací hmotu (ta je v prášku a mají různé ostíny)

  4. dlaždičky by měly mít přibližně stejnou sílu, jinak to nevypadá hezky

  5. Nejlepší je nejdřív naštípat střepy, pak si celou mozaiku nasucho vyskládat na podklad, až potom postupně nalepovat jednotlivé střípky.

  6. lepidlo nanášíme na střípky (na podklad ne) malou špachtličkou z kolíčku  (je dobrá půlka kolíčku na prádlo - tou ploškou co se s ní přichycuje prádlo se to hezky nanáší) a střípky silně přitlačíme na prkýnko a chviličku podržíme

  7. spáry necháváme tak 1 až 2 mm podle velikosti střepů

  8. když je mozaika nalepená a uschlá  (stačí do druhého dne), můžeme spárovat. Spárovací hmotu vymícháme v mističce s vodou, tak do konzistence jogurtu, nabereme třeba lžící a prskneme na mozaiku a pak houbičkou na nádobí a zapracováváme do spár, aby se hmota dostala všude rovnoměrně, přebytky setřeme vlhkou houbičkou dočista 

  9. můžou se do toho zakomponovat třeba i kamínky(tvoří střed kytičky apod. - vypadá to krásně)

  Snad jsem na něco nezapomněla, je to už asi 5 let, co jsem to dělala, tak berte mé laické rady s rezervouSml30, třeba vám pomůžou.

  superkarma: 1 20.10.2010, 14:56:12
 6. [2] odlaska [*]

  Taky by mě zajímal stručný návod- třeba i to, zda se střepy lepí na nějaký podklad nebo drží jen tak slepené stranami...Sml22

  superkarma: 0 20.10.2010, 12:38:44
 7. [1] Clementine [*]

  Moc pěkný nápad. Jen mi trošku chybí pár detailů k samotnému zhotovení a to hlavně jaké materilály použít k lepení jednotlivých střípků mozaiky. Po té co jsou střípky nalepeny se mezery vyplní spárovací hmotou? Jistě je více různých způsobů zhotovení a není tak těžké se jich dopátrat, ale příjde mi, že pokud je tady nápad i s fotografiemi, stručný návod by také nebyl na škodu. Možná se jen špatně dívám a článek má někde ještě pokračování. Pokud tomu tak je, tak se omlouvám. Jsem tady krátce a teprv se rozkoukávám. Děkuji a přeji všem hezký den. Sml16

  superkarma: 0 20.10.2010, 08:03:53

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme