Vaření

Výroba chleba v pekárně Zelená louka

penam

Dnešní poptávka po dostupnosti chleba po celý den vedla pekaře k modernizaci výroby kvasů. Tu PENAM používá i v pekárně Zelená louka. Základem současného způsobu přípravy kvasu pomocí kvasného procesu, tzv. fermentace, je kvasný základ. Ten se připravuje z vody, žitné mouky a startovací matečné kultury. Tato kultura je složena z přírodních mikroorganismů, které podporují kvasný proces. Pro výrobu matečného kvasu je třeba opět přidat kromě kvasného základu i žitnou mouku a vodu.

penam

Z matečného kvasu se vyrábí produkční kvas, a to přidáním žitné mouky, vody a také již vyrobeného chleba. „Do kvasu se přidává pouze chléb stejného složení z předchozí výroby, který neopustil pekárnu. Díky tomu docílíme lepší vůně a chuti upečeného chleba,“ říká technolog Václav Bozděch. Výhodou moderní přípravy kvasu pomocí fermentace je skladovatelnost produkčního kvasu 5-6 dní bez technologických změn. Díky tomu ho lze v té době použít na mísení těsta, a pružně tak reagovat na poptávku zákazníků. „Chléb se nedá vyrábět z tzv. mrtvých kvasů, ale vždy se jedná o živé bakterie a kvasinky, jejichž množení v kvasech je pro výrobu těsta na chléb nezbytné,“ dodává Bozděch.

penam

Chlebové těsto se připravuje z produkčního kvasu, pšeničné mouky, soli, vody a droždí v automatickém mísícím centru. Poté putuje připravené těsto do dělícího zařízení, ve kterém se vytvoří bochníky podle charakteru právě připravovaného chleba. Skrze skulovací a vyvalovací zařízení se bochník dostane až do ošatky, ve které je umístěn do kynoucí komory. Po vykynutí je chléb přemístěn do termo-olejové pece. V té je upečen po 40 až 60 minutách, v závislosti na konkrétním druhu.

Z pece přímo do expedice za neustálé kontroly

penam

Nebalený chléb putuje rovnou do čistých přepravek. Jedná-li se o balený chléb, jeho cesta je delší o pobyt v chladicí věži, ze kterého se přemístí do krájecího a balicího centra, kde jeho výroba expedicí končí. Celý tento proces mísení po upečení chleba trvá 2 - 2,5 hodiny, u balených chlebů 3,5 - 4 hodiny. Výroba chleba je pod přísnou kontrolou odborného pracovníka, který za proces odpovídá. Kompletní průběh je monitorován a lze ho i zpětně vyhodnotit.

penam

Díky moderní technologii výroby kvasů dostane zákazník chléb, který je nejen chutný ale i trvanlivý. „Garantujeme výbornou chuť a trvanlivost minimálně tři dny od doby, co opustí naší pekárnu," doplňuje Kurčík. Během procesu pečení chleba v pekárně PENAM, Zelená louka, se jej lidská ruka dotkne jen výjimečně. Proces je plně automatizovaný. Do styku s ním přichází pouze technika, která je udržována v absolutní čistotě.

penam

Absolutně hygienická výroba, bezproblémový a efektivní provoz

„Za celé tři roky, co je areál v provozu, se nevyskytl žádný výkyv v jakosti produkovaných výrobků. To svědčí o vysoké kvalitě technologie výroby. Poptávka po chlebech z pekárny Zelená louka významně vzrostla, denně zde vyrábíme 20.000 - 25.000 chlebů,“ uzavírá Kurčík.

   
01.07.2010 - Slané pečení - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [2] karolina78 [*]

  Výroba je výroba a u ní je vhodné, když je norma iso

  superkarma: 0 06.01.2014, 00:38:29
 2. avatar
  [1] hubajda [*]

  Sml16Sml16Sml16Sml16

  superkarma: 0 15.11.2012, 01:21:42

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme