Bulvár

Vyrazte za kulturou! Letní shakespearovské slavnosti zahajují prodej

JindrichIV

Máte ráda výlety za kulturou? Baví vás divadlo a obdivujete známá díla klasiků? Pak pro vás máme jeden kulturní tip - Letní shakespearovské slavnosti, které právě zahájily prodej vstupenek.

Hru Jindřich IV. s Janem Dolanským, Ladislavem Mrkvičkou, Norbertem Lichým a Zdeňkou Žádníkovou v režii a úpravě Lucie Bělohradské připravuje jako svou hlavní novinku festival Letní shakespearovské slavnosti. Ten letos proběhne od 24. června do 4. září v Praze, Brně, Ostravě, Olšanech a na Slovensku. Předprodej vstupenek začíná 20. dubna v síti Ticketportal. Generálním partnerem festivalu je opět finanční skupina PPF.

Jindřich IV., strhující příběh přátelství a politiky, v němž se hraje o moc a její chuť, o ambice a jejich naplnění i o kariéru a její cesty, režíruje Lucie Bělohradská. Ta už pro slavnosti dříve nastudovala divácky úspěšného Hamleta s Jiřím Langmajerem. „V Jindřichovi IV. se prolínají dva světy – jeden, v němž vztahy jsou kalkulem, a druhý, v němž vládne veselé a rozmarné podsvětí,“ říká Lucie Bělohradská. Původně dvoudílnou hru razantně upravila a podtrhla v ní aktuální politický rozměr. „Dva hlavní hrdinové – princ Jindra a Falstaff – se potkávají na jevišti světa, na kterém vystupují i ctižádostiví muži politiky, jejichž vypočítavá přátelství a touha po majetku a moci rozvíjejí dramatický příběh,“ naznačuje režisérka, která minulý týden zahájila s herci první čtenou zkoušku.

V roli prince Jindy uvidíme Jana Dolanského, krále Jindřicha ztvární Ladislav Mrkvička, rytíře Falstaffa bude hrát Norbert Lichý: charismatický ostravský herec a hudebník, loňský držitel Thálie za nejlepší činoherní herecký výkon, je pro roli princova přítele a hospodského kumpána ideálním představitelem. V dalších úlohách uvidíme Zdeňku Žádníkovou, Martina Preisse, Zuzanu Slavíkovou, Evu Salzmannovou, Martina Písaříka, Jiřího Hánu, Jiřího Klema a další.

Hru přeložil Martin Hilský, hudbu složil Jan P. Muchow, scénu vytvořil Ondřej Nekvasil, kostýmy navrhla Zuzana Ježková. Premiéra se uskuteční 24. června v Nejvyšším purkrabství Pražského hradu.

Českou premiéru bude mít i Romeo a Julie ostravské produkce PaS de Theatre v s Jitkou Smutnou v roli Chůvy. Veronské milence ztvární Marek Holý a Tereza Dočkalová, režie se ujme Pavel Šimák. Novinkou slovenské části festivalu bude hra Oko za oko v režii Michala Vajdičky.

Festival uvede i reprízy dříve úspěšných inscenací: chybět nebude loňský divácký hit Veselé paničky windsorské režiséra Jiřího Menzela s Bolkem Polívkou a Simonou StašovouMacbethVeronikou Freimanovou i vydařený Antonis a Kleopatra s česko-slovenským obsazením. Derniér se letos dočkají obě nastudování Komedie omylů: rozverná inscenace s Martinem Pechlátem, Jitkou Čvančarovou a Davidem Suchařípou se bude hrát naposledy 28. července v Praze, se stejným titulem s herci z ostravských divadel se rozloučí publikum 10. srpna na Slezskoostravském hradě.

Nejslavnější monology, dialogy a scény ze čtrnácti Shakespearových her v podání hereckých hvězd slavností vyjdou letos i na 2CD: během května je vydá Popron Music.

Více informací o letošním programu, cenách vstupenek a možných slevách najdete na www.shakespeare.cz nebo na www.ticketportal.cz

   
20.04.2010 - Kultura - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

  1. [1] dadma [*]

    Shakespeara miluji.Knihu Z oříšku Královny Mab,( výběr jeho nejlepších děl) jsem dostala někdy na základní škole a přečetla jí jedním dechem.

    superkarma: 0 20.04.2010, 11:22:33

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme