Rodina

Vyprávějte dětem o svém dětství!

kid

Každé dítě si žije v tom svém kouzelném světě, kde se cítí v bezpečí, a mnohdy krutá realita všedního života ho netrápí. Zkuste vstoupit do tohoto čistého prostoru třeba vyprávěním o tom, jaké to bylo, když jste byli malí vy.

Děti vyprávění milují. Ti nejmenší na vás budou hledět svýma vytřeštěnýma očima a hltat vaše slova jako pohádku, ty větší budou ve svých hlavičkách prožívat vaše dobrodružství.

Díky vašemu vyprávění zjistí, že i vy jste byli těmi malými dětmi, které měly svá dobrodružství, a že stejně jako vy někdy dopějí. Možná se vám to zdá jako samozřejmost, ale není tomu tak.

Sblížení, ke kterému při takovém vyprávění dochází, je nenahraditelné. Kromě toho, že dojde k identifikaci dítěte s rodiči, dochází při tom i ke sblížení vnitřnímu, které je pro vzájemný vztah rodičů a dětí důležitý. I vy jste byl dítětem, které dělalo lumpárny, padalo z kola, dělalo starosti i radost rodičům, jste to pořád vy, ale díky vyprávění jste svým dětem mnohem blíže.

Nikdy se ale nesnažte dávat svým dětským příběhům moralizující záměr. Vyprávění musí být upřímné a pravdivé. V opačném případě se dočkáte leda tak odmítavého postoje a neuslyšíte  žadonění: „Táto, mámo, vyprávějte nám, jak…!“

   
15.04.2010 - Děti - autor: Linda Wimmerová

Komentáře:

 1. [4] Tobbi [*]

  haluška — #2 A maminko, za kolik byly banány? Cožeto? haluška — #2

  superkarma: 0 28.04.2010, 13:41:18
 2. avatar
  [3] mio [*]

  Vyprávím. Střípky, na které si právě vzpomenu, i tradované historky, které kolují rodinou. Já taky vždy s nadšením poslouchala "o tom, jak byla máma malá"Sml16

  superkarma: 0 15.04.2010, 20:48:05
 3. avatar
  [2] haluška [*]

  O čom?, že eskimo bolo za 1Kčs, mlieko za 3.-, kilo "kvalitného" hovädzieho za 46.-, cmarový chlieb za 8.- zbytočná námaha. Aha , čo sa stalo s Mikešom.

  1. na komentář reaguje Tobbi — #4
  superkarma: 0 15.04.2010, 17:10:29
 4. [1] lleennaa [*]

  To jako že mám malé vykládat o psychickém týrání ze strany staršího bratra,později nevlastného otce nebo mlácení vařečkou a věšákem rukou matčinou?

  He, fakt sorry, ale tohle si opravdu odpustím a budu jí číst o Ferdovi Sml58

  Jo leda bych ji vykládala, jak jsem jako dítě utíkala z domu k sousedům do sadu na meruňky a jablka Sml57

  superkarma: 0 15.04.2010, 12:30:49

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme