Vztahy

Vyplavila jsem sousedy!

V předchozích dnech jsem se v diskusi k jednomu ze zdejších článků strašně rozhorlila. Zmínila jsem se o chování některých lidí, jejichž projevy mě dohání k šílenství.
Mám na mysli ony osoby, které nedokáží jednat přímo. Když je něco žere, nepřijdou a neřeknou na rovinu: „Mám proti vám to a to...“ nebo „Nemohli bychom se dohodnout na tom a na tom...“
Ne. To oni neumí. Jejich projevy jsou plné neupřímnosti a úskoků.
Tito lidé se útrpně snaží navenek vypadat pohodově a klidně, avšak pokaždé, když kolem nich projdete, máte pocit, že se o vás otřela tichá výčitka. Co jste „provedli“ většinou vůbec netušíte, můžete se domýšlet jen z jejich povzdechů a sem tam po okolí ukápnutých jedovatých slinek (sousedi, rodina, místní obchod...).

Jedna taková žena bydlí i v domě, kam jsme se před rokem a půl přestěhovali. Od začátku jsem jí nebyla sympatická, to vím, ale netušila jsem, že by mezi námi mohl vzniknout konflikt. Já jsem zvyklá řešit problémy na rovinu, když něco říkám, tak to myslím přesně tak, jak mluvím. Žádné další tajenky, žádné návodné otázky k domýšlení mých pocitů, prostě řeknu, co mám na srdci. Občas v záchvatu upřímnosti plácnu i něco netaktního, i to se bohužel stane, avšak nesnažím se lidem záměrně ubližovat nebo škodit...
Tato sousedka bydlí přímo pod námi. A co čert nechtěl, já ji vyplavila.

Stalo se to tak: Na našem sídlišti právě vyměňovali uzávěry teplé vody. Ulice i trávníky rozkopané, všude hromady panelů a hlíny, neoznačené výkopy... Veřejné osvětlení nefungovalo. Ten den vůbec nebylo hlášeno, že nepoteče voda. Ale stalo se, už od čtrnácté hodiny z kohoutku nevypadla ani kapička.
Večer mi volal manžel, že za chvíli vystupuje z vlaku, zda bych nepřijela na nádraží, ať nemusí kličkovat potmě mezi zákopy. Jako správná slepice jsem na sebe hodila bundu, div jsem se nepřetrhla, jenom aby na mě dlouho nečekal. Těsně před odchodem jsem vletěla na WC a učinila automatický pokus o opláchnutí rukou, avšak v trubkách jenom zlověstně zahučelo a - nic.

Vyběhla jsem z domu směrem k autu, netušíc, že páková baterie zůstala v poloze „nahoře.“ (Jak já proklínám tyhlety páky! Zlaté české kohoutky! S tímhle nejde naštelovat ani optimální teplota vody, buď je to moc horké, nebo zase ledové...)
Nebudu to zdržovat, krátce po mém odchodu vodu zapnuli. Než jsme přišli domů, byla už předsíň plná vody, která se ležérně rozlévala do pokojů. Umývadlo chrlilo tekutinu jako vodopád, pes stál uprostřed té spouště a častoval nás pohledem tak káravým, že by lepší nevysekla ani zmiňovaná sousedka...
Škody u nás nebyly tak hrozné. Na několik místech odchlíplé lino, trošku pokroucená plovoucí podlaha a mokrý koberec v komoře pod pračkou. Říkali jsme si, že se voda nemusela o patro níž vůbec dostat, vždyť jsme onen malér zlikvidovali poměrně rychle. Ale voda protekla.

Manžel dopoledne odjel, tak jsem o finančním odškodnění začala vyjednávat sama. Sousedka má dospělého syna, docela sympatického. Ráno přišel nahlásit, že se jim na stropě udělalo několik flíčků. Šla jsem se tedy podívat na „místo činu“ - asi tři mokré stopy v přesíni a pár fleků ve spáře stropu nade dveřmi obou pokojů. Naštěstí se voda nedostala do druhé části bytu, který nedávno zrekonstruovali. To se mi ulevilo.
Chlapec prohlásil, že pokud se neodchlípnou tapety, budou chtít pouze oškrabat a vymalovat oba stropy. Souhasil, že kdyby se někde ještě něco objevilo, nebo začaly odpadávat tapety, tak mi dá vědět.
A také že bude záležitost řešit se mnou, protože manžel je jednak většinu dne pryč, jednak jsem ho vyplavením dost rozzlobila, tak bych raději, aby na tu nehodu v tichosti zapomněl. Já uhradím škody, sousedi mi dají na vědomí na kolik si stropy cení a všichni budeme spokojení.
Za vzniklou situaci jsem se omluvila nejen jemu, ale i sousedce, kterou jsem druhý den potkala vytírat schody. Její reakce byla typická - mlčela a tvářila se jako kysané zelí. Prý se mnou záležitost dořeší syn.

Od nehody jsem s chlapcem několikrát mluvila a vyzvala ho, ať řekne, jakou částku si představují jako odškodné. Avšak odpověď do dnešního dne nepřišla. Po čtvrté výzvě k určení částky vysvětlil, že budou pokoje předělávat až na jaře.
Zdůraznila jsem, že chci záležitost vyřešit hned, ne až na jaře. Vždyť do té doby se může stát mnoho věcí, za které neponesu odpovědnost já. Nerada bych platila rekonstrukci druhé části jejich bytu, která se sveze na to, že jsem je před půl rokem vyplavila!
Prý tedy v nejbližších dnech povolají malíře, který škody prohlédne a vyjádří se, kolik by oprava stála.

Jenomže uběhly skoro tři měsíce a nic se neděje. Paní mě normálně zdraví (a šklebí se), jako by se nic nestalo, a tiše vyčkává. Má na mě svůj názor, který neprozradí. Před několika dny jsem se například dozvěděla, že já a pes podle ní nosíme do domu na botech špínu (samozřejmě mi to řekl někdo jiný).
Nepřijde za mnou, nepromluví si, nic neřeší. Jenom si myslí.

Na jednu stranu mě moc mrzí, že jsem jinému způsobila škodu, avšak byla to nehoda, ne záměr. Své kroky k nápravě jsem učinila. Ale už mě to pomalu přestává bavit. Pokud si o částku neřekne do konce roku, naštvu se a nedostane nic. Nehodlám udržovat sousedské vztahy za každou cenu.

Co byste, milé čtenářky, dělali na mém místě vy?


Pokusili byste se znovu vyjednávat s vědomím, že sousedka je osoba neupřímná, která proti vám bude mít vždycky něco v záloze?

A pokud by si na jaře najednou vzpomněla, že chce od vás peníze za škodu, která vznikla v září, zaplatili byste ji?   

                               
   
03.12.2003 - Láska a vztahy - autor: Andrea Pencová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [82] Andula [*]

  Kocicka: asi je to tak nejlepsi, jenze bohuzel nekterei sousede jsou divni, take jsme takove meli.

  superkarma: 0 05.12.2003, 20:55:59
 2. avatar
  [81] Kocicka [*]

  já nic takového neplatím a neřeším. Mám pojistku a to zdarma i na odpovědnost a všechno řeším tedy přes pojištovnu a ty to s nimi vyřídí a nemusim se bát nespokojenosti vůči mě a či nějakého nečestného jednání byt tímhle protahováním...!

  superkarma: 0 05.12.2003, 10:30:08
 3. avatar
  [80] Andula [*]

  Galadriel: ja vim, babicka ho taky mela, ale tim to haslo.
  Ale Indulonu tady holky chvalily, pry je dnes uplne jina.

  superkarma: 0 04.12.2003, 21:26:17
 4. avatar
  [79] Dudlajlama [*]

  Simba, ja si na nej taky pamatuju, v konzistenci a zaplacani pleti k nepruchodnosti ho predcila snad jen Indulona. P.S. A olupovat zlate okraje z hrnicku...tsss, tsss...kde to ses naucila??? Anduli, ale krasne vonel!!!

  superkarma: 0 04.12.2003, 19:09:24
 5. avatar
  [78] Andula [*]

  Simba: ježíš, to byl takový ten hustý, mastný a vůbec blé, což?

  superkarma: 0 04.12.2003, 14:13:41
 6. avatar
  [77] Andula [*]

  Ťapina: tak to bych mela smulu, moc pravniky v okoli neoplyvam, a ten, ktereo znam nejvice, by na to nemel cas.

  superkarma: 0 04.12.2003, 14:13:01
 7. avatar
  [76] Simba [*]

  Galadriel: no, na tehdy dvacetiletou plať není nic lepšího, ne?

  superkarma: 0 04.12.2003, 10:15:35
 8. avatar
  [74] Ťapina [*]

  Andula: Nejlepší s nějakým známým

  superkarma: 0 03.12.2003, 23:57:15
 9. avatar
  [73] Andula [*]

  Sona: s právníkem? To by se dost prodražilo, obávám se.

  superkarma: 0 03.12.2003, 22:43:50
 10. avatar
  [71] Landriel [*]

  Tak my pojištění nejsme. Původně jsme tu měli být jenom chvilku a nestálo nám to za to. Teď se to protáhlo, tak o nějaké pojistce začínám uvažovat.

  superkarma: 0 03.12.2003, 21:14:39
 11. avatar
  [66] Dudlajlama [*]

  Simba #43...tak mandloveho kremu AB se ti zachtelo .

  superkarma: 0 03.12.2003, 19:24:28
 12. avatar
  [65] Crash_override [*]

  Rozhodně bych jí nezaplatila, plně s Vámi souhlasím. Pokud má zájem na finančním odškodnění, měla škody vyčíslit hned a pokoje ať si nechá vymalovat, kdy chce. Být Vámi, zašla bych za ní a ve vší slušnosti jí oznámila, že jste ochotná jí ztráty uhradit do konce roku a nebudete čekat, až jí se uráčí se s Vámi domluvit. Nejste přece její cvičený pes, abyste skákala, jak ona píská. A jinak přeji hodně zdaru v této i jiných záležitostech. KT

  superkarma: 0 03.12.2003, 18:05:21
 13. [63] _Dandy [*]

  šárka: tak to znám.rozváděla jsem se a hledala pronájem.říkala jsem si, jakou mám kliku, hned napoprvé jsem se do bytečku zamilovala.parkety, klidný dům z 50.let..ještě ten den, co jsem se nastěhovali u nás zvonila sousedka, že chápe, že jsme se právě nastehovali,ale děti prý hrozně dupou atd.Zakoktala jsem omluvu a šla je seřvat.Asi to každý zná-stěhování, co s dětma, venku ošklivo..Chvíli byl klid.Pak se paní uchýlila ke klepání na topení a to v mém mladším potomkovi vyvolávalo záchvaty pláče.Asi je jasné, že tahle situace nemohla trvat dlouho. Přítel později vyslechl stížnost sousedky a její doporučení, ať si koupíme koberec.Ten jsem nechtěla, neb jsem alergik, ale to je jiná věc..Až jednou..paní zaklepala na topení a holky byly v naí posteli, takže se přítel zdravě naštval a zazvonil u sousedky. Nakonec jsme si docela dobře pokecali, i když jsme tomu nevěřila. Je to těžký - paní bylo kolem 80 a nad hlavou se jí , po klidných letech, začnou prohánět ta moje šídla.Koberec jsme sice nakonec opravdu zakoupili, ale v paneláku je slyšet všechno, to mi asi každý potvrdí..
  Paní letos umřela, máme nové sousedy.Pořád bojuju s pocitem, že bych měla na holky zahučet, ať tak nedupou..Ale to by už asi musely lítat..

  superkarma: 0 03.12.2003, 15:47:58
 14. avatar
  [58] Helča [*]

  superkarma: 0 03.12.2003, 13:57:35
 15. avatar
  [57] Žábina [*]

  Simba: ...

  superkarma: 0 03.12.2003, 13:51:45
 16. avatar
  [56] Andula [*]

  medved: tohle jsme zazivali taky, ale pak se ukazalo, ze jsou t praskle stoupacky, nejaky stare nepouzivane, o kterych nikdo nevedel...

  superkarma: 0 03.12.2003, 13:50:14
 17. [55] Anai [*]

  To mi přimnělo tragikomickou historkku z mládí: bydlela jsem tehdy u tchánů - prala jsem, hadice vypadla z vany a neštěstí bylo hotovo - ve starém domě z 90. let 19. st. to asi protéká víc a a naši sousedi pod námi měli nejen kompletně zničen nově vystavěný snížený strop v předsíni, ale co horšího, jak ze stropu kapalo na podlahu, maminka, stará dáma, uklouzla a zlomila si nohu! Tchyně to nějak urovnala pomocí pojistky, ale já byla za černou ovci a to nepočítám výčitky svědomí!

  superkarma: 0 03.12.2003, 13:47:05
 18. avatar
  [54] Verana [*]

  Situace neprijemna pro obe strany,ale pokud jedna nema zajem...

  superkarma: 0 03.12.2003, 13:42:32
 19. avatar
  [53] Acinka [*]

  Já bych se na ně vy dla, buď ať se vyjádří do konce roku, nebo ať si to opraví za svý - když nejsou schopní s tím něco dělat , mohli to nechat opravit hned a měli by ste to vyřešení všichni. Oni to odkládají a na jaře to bude dražší než teď

  superkarma: 0 03.12.2003, 12:34:22
 20. avatar
  [52] pajda [*]

  Vůbec nechápu, o co jde - tohle je záležitost pojiš´tovny, která to měla řešit, ne pro vás...horší je, pokud nejste pojištění.

  superkarma: 0 03.12.2003, 11:50:14
 21. avatar
  [49] medved [*]

  kdyz clovek nekoho vytopi a vi se jak to vzniklo, tak je to pohoda...ale my bydleli v byte, kde si sousedi chodili stale k nam stezovat, ze je vytapime a pritom jsme meli koupelnu a vubec cely byt uplne suchy, treba jsme se v te dobe ani vubec nemyli, nesprchovali, neprali...nic...nekolikrat nas zatahli k nim do koupelny...opravdu jim protekala voda stropem...jenze co jsme s tim meli delat ??? u nas bylo vsechno v poradku ...asi byly nekde praskle trubky, ale druzstvo se tvarilo, ze to neni mozne a at si to vyridime mezi sebou...ale platit za skody, ktere jsme evidentne nezpusobili se nam nechtelo navic to byl staly problem, takze by jsme platili furt...bala jsem se kazdeho zvonku, co se zase deje...nastesti jsme se nakonec odstehovali, ale prijemne to nebylo

  superkarma: 0 03.12.2003, 10:50:05
 22. [48] helip [*]

  Je to velice nemilé.

  superkarma: 0 03.12.2003, 10:43:10
 23. [47] zindule [*]

  Mě se povedlo před dvěma roky vytopit svojí kuchyň a dole to trochu promáčelo strop.

  superkarma: 0 03.12.2003, 10:41:21
 24. avatar
  [46] šája [*]

  Máme pojistku, která se vztahuje i na škodu způsobenou jiným... a nás taky jednou vytápěla sousedka tak dlouho, dokud ji manžel nazašel spravit odpad...Já jsem zatím nikoho nevytopila, ovšem mezilidské vztahy u nás dostávají zabrat zase kvůli jiným věce, třeba kvůli úklidu společných prostor...
  Chtělo to hned škodu nafotit a zaplatit, teď už je pozdě, můžou po tobě chtít leccos
  A předpokládám, že jsi pojištěná

  superkarma: 0 03.12.2003, 10:34:56
 25. avatar
  [45] Jupíí [*]

  Křečkomyš, já bych to nechala plavat. Jestli je to takové sketa, tak ti stejně nic nepomůže. Pomluví tě tak jako tak.A požadavek na škrábání stropů se mi zdá značně nadnesený.

  superkarma: 0 03.12.2003, 10:22:28
 26. avatar
  [43] Simba [*]

  *Kotě*: Koukám, že máte opravdu milé sousedy. Připomnělo mi to už skoro zapomenutou story, když jsem se přistěhovala do bytu k a jeho mamince. Paní co bydlela nad ní měla asi nejaké psychické poruchy, takže chodila hlásit na policii, že ji: 1) měníme její mrkev ve sklepě, která byla krásná a velka za naši shnilou (žádnou mrkev jsme ve sklepě neměli) 2)že se k ní v noci vloupávám do bytu a mažu se jejím AB mandlovým krémem 3) jak se namažu krémem, tak jdu do kuchyně a odlupuji zlaté lemování hrníčků na kafe 3) pro jistotu ji necháváme jako mafie sledovat několika auty a určitě ji chceme zabít (přinesla si na policii i seznam SPZetek aut) ... Když k nám ten policista přišel, tak jsme s mysleli, že se po... smíchy, policista z ní byl chudák nešťastný a jak přiznal, pěkně ho se*re. Tak jí zašel vynadat, ať se jde léčit, protože jeho mamka ty její bludy, které všude rozhlašovala, špatně snášela.

  superkarma: 0 03.12.2003, 10:04:02
 27. avatar
  [39] betty2 [*]

  Já bych jí nedala nic, to by si pak mohla jeste primyslet neco navrh. Já nevim jak to funguje v cechách, ale tady by stacilo to nahlásit na pojistovnu a ni si to prijdou okouknout ohodnotej to a pak to pojistovna uhradí, mluvim o nemecku tak to funguje, ale jak to presne je v cechcách, nevim, ale kazdopádne, bych to nechala prhlédnout nejakým expertem. neni to trochu divný, ze jim to najednou nevadí, ze mají mokré stropy????? Tam bude neco víc, dej si na to bacha.

  superkarma: 0 03.12.2003, 08:56:40
 28. avatar
  [35] Aja [*]

  Nám se to stalo několikrát a se sousedy nebyl problém. Paní pod námi byla ráda, že jejího chlapa konečně něco donutí vymalovat A na pojišťovně si to vyřizovali sami, aby si nahlásili i škody, které nebyly...

  superkarma: 0 03.12.2003, 08:40:59
 29. avatar
  [34] Žábina [*]

  Pardón vytopil nás asi 5x....tu 500,- vždy přinesl na barvu....

  superkarma: 0 03.12.2003, 08:26:13
 30. avatar
  [33] Žábina [*]

  Když jsme se nastěhovali do nového 3+1, bydlel nad námi asi 20letý kluk /sám/ a ten nás vytopil asi 500,-...k jeho cti nutno dodat, že vždy vše zaplatil v hotovosti....ale ta práce s tím a fleky v kuchyni nad linkou už nejdou zamalovat a stále prosvítají....
  Dnes nad námi bydlí paní se synem a tyhle problémy už nemáme.

  superkarma: 0 03.12.2003, 08:25:22

Další příspěvky

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme