Zkoumali jsme, zda se budoucím rodičům vyplatí nakupovat vybavení pro miminka, anebo zda je vyjde levněji si ho půjčit. Nashromáždili jsme zajímavá fakta a zjistili, že u některého zboží ušetříte tisíce, přesto si závěr vyvoďte samy...

kalkulacka

Na myšlenku vypůjčeného mateřství nás přivedla budoucí maminka a bloggerka těhotenského týdeníčku Zuzka, když v minulém díle (mimo jiné) uvažovala nad zapůjčením kojenecké postýlky, viz následující odkaz...

Vyplatí se rodičům, zapůjčit si vybavení pro miminka? Bezesporu jde o věci docela drahé, které budete, neplánujete-li záhy další přírůstek, potřebovat jen značně omezenou dobu. Takže pokud je „nezdědíte“ od příbuzných, musíte počítat s finančními výdaji. A mimochodem, to co jedni považují za nezbytné, mohou druzí považovat za zcela zbytečné - jsou rodiče, kteří si nedovedou představit první měsíce s dítětem bez chůvičky, jiní to zvládají i bez kočárku a malé všude nosí...

Další hledisko, které hovoří pro půjčování, jsou skladovací možnosti. Nemáte-li dům s pořádnou stodolou, tak budete mít po miminku pořádně zaskládaný sklep. Ale my se teď vrátíme k prvnímu hledisku - ceně. Opravdu se půjčování finančně vyplatí?

Kojenecká postýlka

Zuzka uvažovala o zapůjčení kojenecké postýlky Linet, která je ideální pro miminka do tří měsíců věku. Na celé toto období by ji vypůjčení postýlky vyšlo na 1.530 korun. Jak půjčování funguje jsme zjišťovali přímo na „horké lince“ firmy Linet, kde jsme se dozvěděli, že „postýlku si lze i koupit. Její cena je 13.384 korun. Při vypůjčení nepožadujeme zálohu, rodiče podepíší výpůjční smlouvu a zaplatí první měsíc, na konci výpůjční doby se pak rozhodnou, jestli ji prodlouží, nebo postýlku vrátí. Postýlku musí vrátit ve stavu v jakém ji převzali, tedy čistou a nepoškozenou. Případné poškození musí uhradit a řeší se následně. 95 procen výpůjček proběhlo zatím v tomto směru bez problémů.

Alternativa? Kojeneckou postýlku jsme nenašli v žádné jiné půjčovně dětského zboží, kterou jsme na internetu navštívili. V prodeji jsme našli kojeneckou postýlku KP-50P, která je trochu jiné konstrukce a neumožňuje tak snadné polohování miminka. Určena je pro kojence do 4 měsíců a stojí nejméně 5.552 korun.

  • Resumé: Pokud chcete kojeneckou postýlku, vyplatí se ji půjčit o cca 4.000, když ji nezničíte. V opačném případě se vám může půjčení docela prodražit, ježto postýlka od Linetu je dražší (ale luxusnější), než postýlka KP-50P.

Kočárek

I kočárek se dá vypůjčit. Zde je naopak v půjčovnách celá řada druhů. My se tedy zaměřili na Sportovní kočárek Quinny Freestyle 3XL Comfort, který si můžete v půjčovně www.sdetmiven.cz zapůjčit za 2.400 korun na dva týdny s vratnou zálohou 3.000 korun. „V případě dlouhodobých pronájmů, je možné získat další individuální slevy, snažíme se najít vždy řešení, aby bylo zajímavé jak pro nás, tak pro klienta,“ řekli nám přímo v půjčovně.

Tento konkrétní kočárek stojí v e-shopech nejlevněji 9.641 korun.

  • Resumé: Vypůjčení kočárku není nejlevnější, jsou-li dva a dva týdny měsíc, pak je půjčovné za třeba tři měsíce 4.800x3=14.400 korun. To je již evidentně nevýhodná cena oproti kupní, ovšem roli zde jistě hraje i zmíněná individuální dohoda. Resumé tedy zní, že krátkodobé půjčení je výhodné, dlouhodobé pak musíte dobře rozmyslet, naplánovat a s půjčovnou vykomunikovat.

Monitor dechu

Půjčení monitoru dechu jsme nalezli například na stránkách www.e-maminka.cz, kde nabízí monitor Babysense II. za 220 korun na měsíc a od 4. měsíce každý další započatý měsíc za 100 korun (to máme za rok 1.680 korun).

Cena tohoto monitoru dechu je nejméně 2.230 korun.

  • Resumé: Uvažujete-li, že monitor dechu budete používat asi rok, potom se vám jeho vypůjčení o několik málo set korun vyplatí (pokud půjde přesně o rok, tak v této půjčovně přesně o 450 korun). V půjčovně www.detskyruzek.cz jsme nalezli nabídku způjčení monitoru dechu na rok za 1.200 korun, ale není zde napsáno, o jakou se jedná značku.

Autosedačka

Jedna z častých nákladnějších věcí, které rodiče řeší, je autosedačka. My jsme ji nalezli například v půjčovně www.detskyruzek.cz, kde je rozdělena do tří kategorií, podle hmotnosti dítěte. Pro nejmenší děti (do 13 kilogramů) je nejlevnější a zapůjčení stojí 250 korun na týden + za každý další den 30 korun. Vrtná záloha je 1.000 korun. Při půjčení této autosedačky na půl roku tedy zaplatíte 5.080 korun. Bohužel jsme se nedozvěděli, o jakou konkrétní značku a tyo autosedačky se jedná.

Cena autosedačky do 13 kilogramů (konkrétně autosedačky Babypoint - Pioneer Plus) je nejméně 784 korun.

  • Resumé: Vypůjčit si autosedačku může být výhodné v řádu stokorun, pokud máte přesně naplánováno, kdy kam s dítětem pojedete, jinak se to zdá být zbytečné, nebo dokonce dražší.

Odsávačka mléka

V půjčovně www.malababetka.cz si můžete elektrickou odsávačku Lactina Select půjčit za 40 korun na den, k tomu je ale potřeba zakoupit hygienickou sadu za 235 korun. Používání odsávačky je u každé maminky individuální, některé ji nepotřebují vůbec, jiné naopak dlouhodobě při nedostatku nebo nadbytku mléka. Řekněme, že byste využila služeb odsávačky 6 měsíců v průběhu celého kojení. V tu chvíli byste zaplatila 7.435 korun (počítali jsme třiceti-denní měsíc).

Cena této odsávačky je nejméně 18.700 korun.

  • Resumé: Vypůjčení elektrické odsávačky se vyplatí i v případě roční zápůjčky, ježto byste ušetřila takřka 4.000 korun. Kdybyste si chtěla půjčit odsávačku na ještě delší dobu, je třeba to dobře propočítat.

A takto bychom mohli pokračovat přes sterilizátor lahví, chůvičky, zimní fusaky, kojenecké váhy... Bohužel jsme na internetu nenašli sovnávač cen v půjčovnách, jako je to u cen e-shopech. Je tedy možné, že jsme nedohledali vždy nejlevnější variantu.

Z námi prozkoumaného zboží vyšly jako vhodné k dlouhodobému zapůjčení elektrické odsávačky, kojenecké postýlky a monitory dechu. Ostatní zkoumané zboží se zdá být vhodné hlavně ke krátkodobému zapůjčení.

Ještě jsme se ale pořádně zaměřili na cenu u monitorů dechu a odsávaček, protože zde jsme zkoumali jen jeden konkrétní typ a zjistili, že...

  • Monitor dechu TOMY můžete pořídit již za 1.272 korun.
  • Elektrickou odsávačku mléka FARLIN BF-639 koupíte již od 1.349 korun.
  • Dvoupulsní odsávačku mléka MEDELA Mini Electric Pulse-double jsme viděli za 2.955 korun.
  • Manuální odsávačku FARLIN dokonce jen za 103 korun.

Závěr z celého zjišťování proto tentokrát ponecháváme na vás, milé čtenářky! Připadá vám výhodnější si vybavení pro miminko koupit, nebo půjčit?

Čtěte také...

Reklama