Za starých socialistických časů byly výměny bytů běžnou záležitostí. Dnes se to moc „nenosí“, i když by to mnohým lidem vyřešilo situaci. Nač se ve dvou „roztahovat“ ve stometrovém bytě, když ho může užívat rodina s dětmi?

flat

Už to tak vypadá, že se mé dcery osamostatnily, a bydlení s maminkou už je neláká. Fajn, beru, je to jejich volba. A my máme jen pro sebe byt, velký jako taneční sál. Ale co s ním? Na co šestatřicetimetrový obývák a dva pokoje volné? Je to zbytečný luxus. Že bych je pronajala? Nepřichází v úvahu. Za prvé mi byt neříká pane, a za druhé mám ráda své soukromí a nechci, aby se mi po bytě „poflakovali“ cizí lidé.

Co takhle výměna? Tu mám oficiálně povolenou v nájemní smlouvě. Ale jak je vidět, ani magistrát-majitel bytu není v tomto směru dobrým hospodářem. Ideální by bylo, kdyby měl seznam volných bytů (a že jich není málo)a výměnu umožnil. Nebo alespoň seznam žadatelů. Co když se mladá rodina tísní v malém jedna plus jedna a přitom by ráda získala nový čtyři plus KK. Jenomže tím se nikdo zabývat nebude. Byt si musíte sehnat sami.

A tak jsme nakoukli do Annonce. Nabídka výměn byla chudá, ale jeden inzerát nás přece jen zaujal. Vyměníme dva malé byty za jeden.

Napřed se rodinka v sestavě máma, táta, dcera, vnučka a zeť přijeli podívat na ten náš. Byli nadšeni, byt se jim moc líbil a byli ochotni pustit svou garsonku na Václaváku a dva plus jedna na Harfě.

Malovala jsem si v představách, jak garsonku přenechám jedné z dcer a my se přemístíme do starého činžáku.  Harfa je sice ohavná čtvrť, ale co když bude byt hezký? Stará zástavba mě láká.

První jsme omrkli Václavák. Byt kousek nad hotelem Evropa. Paní už na nás čekala s klíči. Vešli jsme do temného průjezdu. „Tady vpravo“, řekla, a nelekejte se, nejdeme do restaurace, schodiště je na půli cesty“. No, těpic. Dřevěné schodiště, po kterém jsme stoupali, bylo to nejhezčí na celé prohlídce. Garsonka bez předsíně, malá temná špeluňka s otřískaným patrem a obrovskou umakartovou kuchyňskou linkou. Jen jsem polkla, a ač mám hodně bujnou fantazii, nedokázala jsem si představit, že by tu někdo z nás mohl bydlet. 

No, pojedeme se podívat ještě na tu Harfu, ale bylo mi jasné, že jen ze slušnosti. Tu garsonku bych nechtěla snad ani zadarmo. A jak jsem posléze zjistila, Harfu také ne. Ušmudlaný dům s Večerkou, kolem níž se poflakovaly podivné  existence, pejsky očůraný vchod s plechovými dveřmi, stoupání do pátého patra bez výtahu, schodiště léta nevymalované. Mladá paní s dítětem v náručí už nás čekala. Byt, který vydávali za dva plus jedna, byla jen jedna velká místnost, do níž se nestavebními příčkami „vkousla“ ložnice. Výhled na vzdálené fabriky. To, že zahrádka ve vnitrobloku je volně k užívání, na mém rozčarování nic nezměnilo.

„Nebudu chodit kolem horké kaše, a řeknu vám na rovinu, že z výměny nic nebude. Nezlobte se“. Chtěla jsem to mít už za sebou a vypadnout. „No, my jsme si to mysleli“, řekli zklamaně, ale zřejmě museli uznat, že kvalita mého a jimi nabízených bytů byla nesrovnatelná.

A já jsem z výměn na chvíli vyléčená. Když jsme se vrátili do našeho , slunného, a vzdušného bytu, musela jsem se mu v duchu omluvit.

Ale možná, se za chvilku zase otřepeme a budeme hledat dál.

A co vy, milé ženy-in? Jaké máte zkušenosti s výměnami bytů?

  • Myslíte si, že se ještě dnes dá byt vyměnit? Zkoušela jste to?
  • Vyměnila jste někdy byt? Větší za menší, nebo naopak? Vyhovoval vám? Co jste na něm musel všechno předělat, aby splnil vaše představy?
  • Zúčastnila jste se někdy dokonce více směny?
  • Proč se podle vás výměnou bytů nezabývají realitní kanceláře?
  • Byla byste ochotná za dobrou výměnu něco zaplatit?
  • Myslíte si, že výměny bytů už jsou přežitkem, nebo řešením do budoucnosti?
  • Jak jste spokojená se svým bydlením? Měnila byste?

Napište nám o svých zkušenostech, vyjádřete nám svůj názor k této problematice, podělte se s námi o příhodu s výměnou.

Na vaše příspěvky se moc těším na adrese: redakce@zena-in.cz

A na co se můžete těšit vy?

První tři nejrychlejší autorky příspěvků, získají 1000bodů za měsíc září.

A k tomu se můžete těšit na pěkný dárek od Avonu. Make-up a tvářenka mohou být vaše, když napíšete a budete vylosována

avon

Reklama