Domácnost

Vymalovat byt = půl zdraví

Chtěla byste si vymalovat svůj byt a není nikdo, kdo by vám s tím pomohl? Nebojte se, je to opravdu snadné a proto se do malování klidně pusťte sama! Poradíme vám, jak na to. Nejen, že vymalování interiéru změní dům či byt k nepoznání, ale nový nátěr je také hygienický.

Kdy se do malování pustit?

obiZ toho důvodu je doporučeno vymalovat jednou za zhruba 3-4 roky. I když se nechystáte svůj interiér barevně proměnit, nový nátěr mu rozhodně prospěje. Pokud v rodině máte malé děti nebo domácího mazlíčka, neměl by být rozestup mezi malováním větší než 2 roky. Místy, která se rychle zašpiní, jsou také chodba a kuchyně. I v případě těchto místností lze doporučit dvouleté rozestupy. To samé pak platí i pro pokoje, kde se víc práší (např. v prvním patře, pokoj s oknem do frekventované vozovky). Pokud očekáváte potomka, mělo by být vymalování jeho pokojíčku samozřejmostí. Ideální pro malování je vybrat si teplý a slunečný den, abyste mohla mít otevřená okna a nátěr lépe schnul.

Nepodceňte přípravu podkladu

Klíčem k úspěchu je příprava podkladu. Přestože tato fáze předcházející samotnému malování nepatří k oblíbeným, nešiďte ji. Pokud si pro malování zajistíte kvalitní podklad, vyhnete se při samotném malování, případně i při těch dalších, mnoha nepříjemnostem, jako je třeba loupání barvy.

Podklad, který budete malovat, by měl být čistý, bez prachu, skvrn, nerovností a děr po hřebících nebo skobách, neměl by se loupat či drolit. Pokud se chystáte malovat na čerstvou=novou omítku, nezabere vám její příprava na malbu tolik času. Stačí povrch zbavit prachu a aplikovat univerzální penetrační prostředek. Jeho úkolem je zeď zpevnit a vytvořit podklad s nižší a rovnoměrnou savostí. Na staré a zvětralé omítky se hodí hloubková penetrace. Ta zajistí důkladnější napuštění do savého podkladu. Tyto prostředky koupíte např. v hobbymarketech OBI.

obiU starších stěn je třeba odstranit nánosy staré barvy. Žádoucí je to zejména v případech, kdy jsou na zdi více jak tři takové vrstvy. Abyste je mohli ze zdí seškrábat, navlhčete je vodou nebo válečkem a poté na ně použijte speciální malířskou škrabku. Postupujte opatrně, abyste neponičili omítku. Poté na řadu přichází penetrace, jejímž úkolem je zeď zpevnit a vytvořit podklad s nižší a rovnoměrnou savostí. Pokud se na stěnách vyskytují praskliny, rýhy a díry po hřebících, zarovnejte je sádrovou omítkou nebo štukatérským tmelem.

Nečistoty, jako například mastné skvrny, ze stěny umyjte mýdlovou vodou. Aby se mýdlo ve vodě lépe rozpustilo, můžete ho do vody nahrubo nastrouhat. K samotnému nanesení mýdlové vody použijte větší malířskou štětku.

Nastane-li situace, kdy se v bytě potýkáte s plísněmi, raději s malováním počkejte. Plísně jsou zpravidla pouze důsledkem a ukazatelem mnohem závažnějších problémů - např. špatného těsnění oken, zatékání vody do bytu, apod. Proto se plísně vyplatí řešit komplexně. Jejich likvidace ze stěny a přetření postiženého místa vrstvou nové barvy je většinou jen dočasným řešením.

Jde se na to, malujeme!

obi

Po přípravě podkladu vás čeká to, co je na celém procesu asi to nejzábavnější - výběr barvy. Ale pozor, nevybírejte pouze podle odstínu, zjistěte si také, na jaký povrch je barva určena. Hlinkový nátěr je prodyšný a vhodný pro jemnější povrchy, v dnešní době se však již moc nepoužívá. Jeho nevýhodou je jeho slabá otěruvzdornost. Barvy disperzní jsou paropropusté, oděru a otěru vzdorné. Dále existují barvy speciální určené na daný povrch, protiplísňové barvy či barvy určené do koupelen. Barvy si lze buď nechat natónovat v marketu, nebo si můžete zakoupit tónovací barvu a natónovat je podle své fantazie. V tom případě ale myslete předem na to, kolik barvy budete potřebovat na celé malování. Pokud by vám nezbyla, budete mít problém namíchat stejný odstín jako minule.

Čím malovat

Přizpůsobte i volbu nářadí, kterým budete stěny natírat. Pro stěny použijte válečky či štětky s dlouhými štětinami. Pro malíře-amatéry jsou nejvhodnější válečky, manipulace s nimi je totiž velmi snadná. Výhodné je pořídit si váleček v sadě. Ten zpravidla obsahuje váleček s nástavcem, popřípadě i teleskopickou násadou, nádobku na barvu a otírací mřížku. Veškeré nářadí potřebné k malování můžete zakoupit v hobbymarketech OBI.

Tip odborníka:

J.SmékalVolba nástrojů je důležitá. Při malování nikdy nekombinujte dvě nebo více technik malby dohromady. Například nepoužívejte na stejné ploše štětec a váleček. Každý z nástrojů na stěně totiž zanechává jinou stopu, což by se projevilo nejednotným povrchem,“ radí Jan Smékal, ředitel OBI marketu v Praze Štěrboholích.

Váleček před malováním nejprve namočte do vody, aby se vlákna rozvolnila a nasála do sebe více barvy. obiMalířskou barvu nařeďte dle návodu na obalu. Pokud si barvu tónujete sami, je třeba natónovat takové množství, aby vystačilo na celou natíranou plochu. Pokud totiž barva dojde, je téměř nemožné namíchat stejný odstín, aby napojení nebylo znát.

Odkud kam postupujeme

Začněte malováním stropu, výborným pomocníkem je přitom váleček na tyči. Barvu nanášejte v pruzích přes sebe a důkladně roztírejte, aby nevznikly silné vrstvy nátěru, které jsou po zaschnutí viditelné. Poté vymalujte všechny rohy a zákoutí a pokračujte natíráním stěn. První tenčí vrstvu nemusíte natírat přímo v pruzích. Nechte ji lehce zaschnout a důkladně naneste druhou silnější vrstvu krycí. Této vrstvě věnujte maximální pozornost. Na rohy můžete použít speciální váleček. Po dokončení očistěte případné nedokonalosti podél hran a nechte zaschnout. Doba schnutí je zhruba 3-4 hodiny a je závislá na teplotě a vzdušnosti prostředí a tloušťce nátěru. Větráním tento proces urychlíte. Stěny poté můžete ozdobit různým způsobem, např. moderními samolepkami, razítky či polepy a dodat tak svému domovu vysněný styl.

Pokud vás zajímá, jakou barvu vybrat a jak jednotlivé barvy působí v prostoru, více se dočtete zde.

Připravováno ve spolupráci s odborníky z OBI Česká republika s.r.o.

   
16.09.2011 - Dům a byt - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. [11] Karla Wusova [*]

  Jako dáváme bytům čerstvé nátěry a polepy, můžeme si účelně označit i auto. Hasiči by se třeba bez toho neobešli.

  superkarma: 0 12.12.2013, 11:48:32
 2. [10] sdrawa [*]

  vymalování pokojů může být sranda, stačí když se využije služby malování pokojů praha, kterou dělá hodinový manžel

  superkarma: 0 18.07.2013, 21:45:29
 3. [9] machos [*]

  No ne vždycky je dobrou volbou se do vymalování bytu pustit sám. Někdy malířské práce je lepší přenechat odborníkům. Častokrát se totiž stane, že naše vlastní práce je třeba opravit a stejně se odborníci musí zavolat, tak proč to neudělat rovnou :-).

  superkarma: 0 22.01.2012, 09:54:55
 4. [8] Fezoj [*]

  Po koupi bytu, jsem musel 5x malovat, tak byly "cerne" zdi !!!

  Bylo to o nervy, ne o zdravi... !

  superkarma: 0 21.12.2011, 09:55:56
 5. avatar
  [7] Beruška1 [*]

  vmarta — #6 A to jsi jako zvládla v obýváku vystěhovat všechen nábytek včetně věcí ve skříních a pak zase nastěhovat? Tenhle problém totiž mám, i kdybych měla čas a chtěla malovat, když manža nemůže, tak obývákové skříně prostě sama neunesu, a to mám malé skříňky, ale stejně něco váží a když jsou naskládané na sobě, tak to chce sílu.

  superkarma: 0 19.09.2011, 20:21:21
 6. avatar
  [6] vmarta [*]

  Ja jsem malovala sama..zvládla jsem to a mám perfektní pocit . Manžel přijel z práce a to koukal ...nový obyvák :)) Ráno bílý a večer oranžovo - bílý . A řeknu Vám..byla aj pochvala Sml30

  1. na komentář reaguje Beruška1 — #7
  superkarma: 0 16.09.2011, 20:34:57
 7. avatar
  [5] kobližka [*]

  JankaAnna — #4 Přece není problém natáhnout na určitou část zdi bílý balící papír a malý umělec ať si maluje,jak chce.Myslím,že není nic špatného dítěti vymezit hranice,mělo by vědět,co smí a co už ne.Odpadne ti mnoho nervů a starostí.No,ale když nechceš malému "vytýčit" omezenýprostor,jak sama píšeš,tak ti nezbyde nic jiného,než mít malá umělecká dílka po zdechSml30

  superkarma: 0 16.09.2011, 20:05:50
 8. avatar
  [4] JankaAnna [*]

  Tak my už jsme "doporučenou" dobu propásli. Vymalovali jsme si už před 5ti lety. Jelikož máme 2letého raráška, je to na stěnách víc než znát. Jak ráda bych vymalovala a měla zase krásně "svěží a živý" byt. Ale vím také, že do týdne po vymalování bude náš malý Van Gogh svoji impresi zase realizovat, čemuž nezabráním, nechci-li mu svázat ruce za záda a vytyčit omezený prostor, což nechci. Ale současně ty fleky, stopy, čáry a ... mě deptají:(. Asi zasedne rodinná rada...

  1. na komentář reaguje kobližka — #5
  superkarma: 0 16.09.2011, 19:30:53
 9. avatar
  [3] Hanula [*]

  Sml16Závidím všem, kdo to umí - teď se dávám trochu do rekonstrukce koupelny a pomůže mi rodina.

  superkarma: 0 16.09.2011, 11:59:14
 10. avatar
  [2] mineralka7 [*]

  Heather — #1 Taky malování miluju - od táty jsem to okoukala ještě poctivě štětkou a nikdy jsem nenadělala "kocoury", teď už používám váleček a vyloženě si to užívám. Nemám problém si namíchat ani svoje barvičky, prostě mě to baví. Jen ten úklid a přípravy kolem toho by mohl klidně za mě dělat někdo jiný.

  superkarma: 0 16.09.2011, 10:48:01
 11. avatar
  [1] Heather [*]

  My si doma malujeme jedine sami... Nikdy by me ani nenapadlo volat na to odbornika, bavi me to a myslim, ze mame vymalovano fakt ukazkove Sml67

  1. na komentář reaguje mineralka7 — #2
  superkarma: 0 16.09.2011, 06:53:58

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme