Domácnost

Vylézají hadi a štíři? Pozor na zemětřesení!

Kočka utíká z domu a naopak pes kňučí a zalézá pod postel? Ptáci zmlknou a hospodářská zvířata odmítají žrát a jsou neklidná? Něco visí ve vzduchu! Buď se blíží obyčejná bouřka, ale je možné, že nás postihne rozsáhlá přírodní katastrofa!

Ze všech známých tvorů žijících na Zemi jsou vůči zemětřesení nejcitlivější plazi, konkrétně hadi. Paradoxně to zjistili čínští vědci, kteří těchto vlastností plazů chtějí v budoucnu využívat k předpovídání živelných katastrof.

Hadi vycítí jemné vibrace, které předcházejí skutečným otřesům zemských litosferických desek, a na ně pak i reagují. Pokud změnu hadího chování seismologové zaznamenají, mohou včas varovat obyvatele a předejít lidským i hmotným tragédiím.

Podle magazínu Live čínští vědci zjistili, že „měření“ hadího seismografu je neuvěřitelně přesné. Hadi nejen že vždy vycítí zemětřesení předem, ale bývá to až s předstihem pěti dní a do vzdálenosti až 120 kilometrů. Chování plazů je však třeba sledovat 24 hodin denně a jejich reakce pak správně interpretovat.

Live uvádí, že seismolog Jiang Weisong ze Státní laboratoře pro výzkum zemětřesení v Nanningu vysledoval, že pokud se blíží zemětřesení, plazi se začnou okamžitě stěhovat ze svých hnízd, i kdyby se měli přesunout do velmi chladného prostředí, které jinak přímo nesnášejí. Pokud se blíží obzvlášť silné otřesy, mohou hadi dokonce narážet do překážek – stěn a mechanických zábran – jen aby z dosavadního ohroženého stanoviště unikli.

Škoda, že čínští vědci „hadí seismograf“ dosud neuvedli do praxe. V jihozápadní čínské provincii S'-čchuan by se tak před dvěma týdny neocitlo přes pět milionů lidí bez domova a určitě by nezahynulo přes šedesát tisíc lidí...

   
26.05.2008 - Dům a byt - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

  1. avatar
    [1] dajdada [*]

    na vlastní kůži jsem zemětřesení zažila jako malá v Chebu, když jsem tam bydlela, bylo to asi v roce 1986 nebo 87 teď to nevím přesně. Tenkrát to bylo asi 5 stupnů. Dodnes si to pamatuji a nikomu bych to nepřála. Měli jsme kanára a kočku i psa a ti byli před otřesem doopravdy nervózní. Skleničky v kredenci se třásly a když jsem vyběhla z baráku tak jsem viděla sousedův barák jak se hýbá sem tam, no děs!!!! No a dodnes je tam zničený bývalý obchodní dům "Hraničář", který nikdo neopraví- to je další děs

    superkarma: 0 26.05.2008, 15:54:33

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme