Rodina

Výlety ve středních Čechách s dětmi, kolem i kočárkem

Oblečte pořádně děti i sebe a neseďte doma. To budeme dělat celou zimu. Tentokrát se vydáme do středních Čech společně s blogem S dětmi v báglu.

Zuzka za nás prozkoumala nově otevřený volnočasový areál Vrchbělá u Bělé pod Bezdězem. Areál bohužel nemá vlastní webové stránky, byl otevřen koncem srpna tohoto roku a já jsem moc ráda, že jsem nemusela být první, kdo se tam vydal vše prozkoumat:-). Na oplátku přihodím nějaký tip ze středních Čech, který jsem tento týden vyzkoušela já – Zoopark Zelčín

děti

VRCHBĚLÁ 

Areál Vrchbělá (pozor na ukazatelích je napsáno In-line park Bezděz – aby vás to nezmátlo) mohu jen doporučit. Zde mé postřehy: jsou tam dva in-line okruhy v celkové délce 7 km (4 a 3 km). Okruhy jsou trochu propletené a někdy je těžké držet se na tom správném (ukazatele ani mapky na křižovatkách nejsou). Povrch je pěkný, hladký, ale je místy zvlněný - pro dítě na kole v pohodě, bruslař musí umět brzdit (ale dala jsem to na bruslích i s kočárkem). U jedné trasy je převýšení 29 m a u druhé 47 m. U in-line stezky jsou odpočinková místa – altánky, kam se dá zajet i na bruslích.

děti

V areálu je rozhledna, která je již zpřístupněna. V „zoo“ ohradě mají ovce, pštrosa a koně – to mé děti neoslovilo, ale byly nadšené z hřiště – jsou tam 3 dřevěné hrady (provazové prvky, skluzavky) a pak ještě další atrakce (houpačky, mini bludiště, …) – opravdu pěkné hřiště na velkém prostoru. Lanové centrum mi přijde až pro větší děti (je to takové vysoké, kam se stejně musí s jištěním, tam bych se bála i já) a to teda zatím otevřené není, protože nenašli provozovatele. Stejně tak není ještě otevřená restaurace s hotelem, takže tam není kde se občerstvit, jídlo tedy vezměte s sebou.

děti

Blízko je Bělá pod Bezdězem, která stojí také za zastávku (krásné náměstí s parkem a promenádou, zámek). Celkově moc příjemné místo – příroda, výhled na Bezděz a hlavně málo lidí a klid!

Vrchbělá je pěkná, ale není to asi na celodenní výlet. Ovšem je možné výlet spojit třeba s něčím dalším v okolí (Bezděz, Bělá pod Bezdězem, …) nebo něco po cestě, pokud pojedete z Prahy. U Mladé Boleslavi je zřícenina Zvířetice a ta je krásná – taková stará zřícenina, ale děti se tam vyřádily (dá se to různě prolézat – různé cestičky, okna a průchody). Ve Zvířeticích ve vesnici je krásné místo – Hrnčířský dvůr – tam jsem nebyla, ale slyšela jsem, že to je nádherné, mají zahradu… (nabízí asi jen kafe a zákusky).

Já, za S dětmi v báglu, připojím další tipy na výlet v okolí. Někomu se třeba bude hodit přejezd autem na uspání dětí.

 • ZÁMEK LOUČEŇ – cca 40 minut od Vrchbělé, ale směrem na Prahu
 • DRÁBSKÉ SVĚTNIČKY – cca 35 minut od Vrchbělé, trošku zajížďka z Prahy, ale stojí za to
 • JEZERO LHOTA – sice 50 minut od Vrchbělé, ale je to cestou na Prahu
 • MÁCHOVO JEZERO – cca 30 minut od Vrchbělé

ZOOPARK ZELČÍN

děti

Cestou do severních Čech jsem vzala děti do Zooparku Zelčín  (Zelčín leží jen 15 minut od dálnice na Lovosice). Přiznávám, že jsem chvílemi litovala, protože jsem projela snad všechny vsi okolo Zelčína, ale Zelčín ne a ne najít:-), ovšem nakonec se zadařilo! Jedná se opravdu o minipark. Mají zde morčátka, husy, slepice, ovce, kozy, prasata, pštrosa, makaka… a KONĚ! To bylo to největší lákadlo pro nás:-). Vstupné je tu zdarma, jízda na koníčcích (kůň fjordský – něco mezi poníkem a koněm) stojí 20 Kč/okruh, takže celkem sympatické. My jsme zde nakonec strávili i s obědem (je zde restaurace, která byla, k mému překvapení vzhledem k poloze minizoo, poměrně dost navštěvovaná) příjemné tři hodinky.

děti

Pokud zde chcete pobýt déle, můžete si projít nebo projet na kole naučnou stezku Vrbno-Zelčín. V zooparku půjčují i koloběžky (jen si telefonicky ověřte, zda i dětské, ty jsem nikde neviděla). My osobně jsme stezkou nešli.

děti

Nejsem si úplně jistá, jestli bych Zelčín doporučila jako jediný výletní cíl dne. Pro nás to bylo ale opravdu pohodové zpříjemnění cesty. Tudíž doporučuji spojit s dalším výletem. Ať už třeba do Vrchbělé, nebo s letním samosběrem jahod ve Vraňanech (mimochodem ve Vraňanech koupíte i švestky, brambory, cibuli, hrušky, hokkaido, …). Stačí kouknout na jejich FB stránky a sbíhají se vám sliny. Sama jsem překvapena, co všechno lze v jahodárně koupit a že to není jen letní záležitost. Pokud tedy vyrazíte na lov dýní na Helloween, zajeďte do Vraňan a pak už je to jen kousek do Zelčína!

děti

Foto: www.sdetmivbaglu.cz

s dětmi v báglu

Jana - zakladatelka blogu sdetmivbaglu.cz tráví co nejvíce času s dětmi v přírodě, na výletech. Její zážitky i dalších výletníků najdete na blogu plném nápadů na cesty a nejen na ně.  

Čtěte také:

   
14.10.2016 - Děti - autor: S dětmi v báglu

Komentáře:

 1. [5] zzandaa [*]

  Morava nic? My byli zrovna teď o víkendu s kočárkem na Jižní Moravě. Paráda.

  superkarma: 0 18.10.2016, 18:04:32
 2. [4] judi [*]

  OK k návštěvě.Sml67

  superkarma: 0 14.10.2016, 21:56:43
 3. [3] babos [*]

  Hezké, ale daleko

  superkarma: 0 14.10.2016, 11:47:07
 4. [2] bobani [*]

  bezvadné

  superkarma: 0 14.10.2016, 09:23:29
 5. [1] Andreadornova [*]

  Skvělé tipy Sml59

  superkarma: 0 14.10.2016, 07:14:41

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Dětský pokoj - zařizování, rekonstrukce

Náš tip

Doporučujeme