Bulvár

Vykročte asertivně do nového dne!

 

Přeji vám krásné ráno a hned na úvod vám vysvětlím, o co dnes na našem magazínu půjde a proč.

 

Nedávno jsem vyslechla jednu známou, která očividně nevěděla, co se sebou.
Sama říkala, že má strašnou depresi a v životě něco podobného nezažila. Celou noc probrečela a náladu měla pod psa. Dokonce se celá po těle třásla.

 

Nejhorší na tom bylo, že sama nebyla vůbec schopna přijít na příčinu toho všeho.
Mluvila o tom, jak je docela spokojená v práci a že jsou s manželem v pohodě. Děti sice zlobí a malá dcera si nelehce zvyká ve školce, ale to je přeci vše normální. To ona samozřejmě zvládne. Taky se zmínila o splácení auta, které její rodina utáhne hlavně díky jejímu platu, ale to je prý také v pořádku. Uvedla také svou šéfovou, se kterou se občas střetne a která ji prý nemá ráda. „Bojím se, že mě vyhodí…“
Pak se už opravdu rozmluvila. Vypověděla mi, jak jsou na tom s manželem ve skutečnosti. Pochopila jsem, že mají pěknou krizi, která plyne hlavně ze špatné komunikace mezi nimi. Dále mi řekla, že se začátkem týdne strašně pohádala s tatínkem, kterého zbožňuje a který je jejím vzorem. Nedokázala mu říct, co si skutečně myslí. A tak dále…

 

Nakonec se rozbrečela, že tohle všechno nemá komu říct. Že to nechápe, ale má pocit, že se brzy zhroutí…

 

Bodejť by ne, že.

Vyslovila jsem jednu větu: „Ale já se ti vůbec nedivím, že jsi v tomhle stavu. Uvědomuješ si vůbec, že máš právo na to, mít problém?“

Úplně se zarazila a koukala na mě s vykulenýma očima. „Mám právo?“

 

Mám pocit, že spousta lidí, a snad se feministicky založené ženy na mě nebudou zlobit, když řeknu, že hlavně žen, má problém se sebeprosazováním neboli asertivním chováním. Jako jedinečné osobnosti máme totiž své a svobodné právo na spoustu věcí.
Přečtěte si deset základních asertivních práv:

 

 • Máme právo sami posuzovat své chování, myšlenky a emoce a nést za ně i za jejich důsledky sami zodpovědnost. (Každý má právo být rozhodčím ve vlastních životních rozhodnutích.)
 • Máme právo nenabízet žádné výmluvy či omluvy ospravedlňující naše chování.
 • Máme právo sami posoudit, zda a nakolik jsme odpovědni za problémy druhých lidí. (Ten kdo chce nést zodpovědnost za „problémy celého světa“, nakonec nepomůže nikomu...)
 • Máme právo změnit svůj názor. (Pokud se změnou názoru dostaneme blíže k pravdě, ale i proto, že se nám nějaká věc jednoduše přestala líbit.)
 • Máme právo dělat chyby a být za ně odpovědni. (Kdo nic nedělá, nic nezkazí, ale také nic nevytvoří.)
 • Máme právo říct „já nevím“.
 • Máme právo být nezávislí na dobré vůli ostatních. (Nejde se zavděčit všem.)
 • Máme právo dělat nelogická rozhodnutí.
 • Máme právo říci „já ti nerozumím“. (Není naší povinností číst druhým jejich přání přímo z očí a nevyřčené představy plnit na počkání.)
 • Máme právo říct „je mi to jedno“. (tzn. máme právo nebýt perfektní podle definic někoho jiného)

 

 

Mám pro vás dnes následující výzvy.

 

Pokud patříte do skupiny lidí, kteří asertivní práva znají a řídí se jimi, napište nám situaci, ve které vám asertivita pomohla. A jak by to dopadlo bez ní a jak jste se ji naučily a podobně. Možná tím pomůžete některé ze čtenářek, pro kterou je asertivní chování velkou neznámou.

 

Pokud asertivní práva neznáte anebo se podle nich nedokážete řídit, napište nám vy svůj příběh. Popište situace, ve kterých trpíte, ve kterých se mocí mermo nedokážete prosadit.

 

Pište nám vše, co se asertivity týká. Cokoliv, jakkoliv, s podpisem nebo anonymně.

Pojďme dnes propátrat a třeba i jen po žensku probrat práva asertivity a uvědomit si, kdo vlastně jsme. Že nám nikdo nemusí říkat, co máme dělat a proč. Asertivita je totiž skvělá a sakramentsky ulehčuje život!!!

 

Dnes máte právo, napsat mi cokoliv, co chcete!!! J

 

Sem s tím! Kdo napíše nejlepší příspěvek, který bude ze života a který by snad mohl být přínosný pro ostatní, dostane ode mě hezký dárek! Dovolím si ke každému připsat svůj komentář…

 

Seriál o asertivitě, který vycházel na stránkách Žena-in.cz, najdete ZDE.
Možná vás bude inspirovat anebo vám napoví, v čem vlastně nejste ale vůbec asertivní.

 

 

Řasenka, korektor a stíny značky Oriflame poputují možná právě k vám!

 

Pište na adresu redakce@zena-in.cz a do předmětu napiště "ASERTIVITA"

V každém případě napište svůj nick, a pokud ho nebudete chtít zveřejnit, vpište "nick nezveřejňovat". Je ale potřeba kvůli případně výhře!

 

Během dne se dozvíte, kdo z vás vahrál tričko, knihu nebo podepsaný plakát ve filmové soutěži! Sledujte hlavní stranu...

  

   
13.04.2005 - Společnost - autor: Jindřiška Kleknerová

Komentáře:

 1. avatar
  [33] risina [*]

  Autorce: V článku mě zaujala jedna věta: "Mám pocit, že spousta lidí, a snad se feministicky založené ženy na mě nebudou zlobit, když řeknu, že hlavně žen, má problém se sebeprosazováním neboli asertivním chováním."
  Proč myslíš, že s ena tebe budou feministické ženy kvůli tomuto zlobit? Já myslím, že je to, o co (nám) feministkám jde - naučit se prosazovat samy sebe a svá práva.

  superkarma: 0 13.04.2005, 15:50:03
 2. avatar
  [32] Solei [*]

  Jednou jsem si tak klidne jela vlakem batoh na sedadle vedle sebe protoze byl tezky a nejakeho kluka nenapadlo nic lepsiho nez mi ho zkusit sebrat, vazne netusim co ho to popadlo. Tak jsem ho zacala klidne premlouvat ze mu holcici teplaky budou na houby asi jsem to s tim klidem prehnala protoze lide ve vlaku - jak jsem se pozdeji dovedela si mysleli ze je to muj pritel - Nakonec jsem se musela zachovat ponekud neasertivne a vyuzila jsem znalosti ze sveho vecerniho kurzu, jinak by s tim batohem vystoupil. Ten by se divil kdyby zjistil ze tam opravdu neni nic cenneho - jenom obleceni - jela jsem totiz na tydenni soustredeni ve Wing Tsun

  superkarma: 0 13.04.2005, 15:42:10
 3. avatar
  [31] Solei [*]

  Ja asertivitu nikdy nepouziju spravne. Podle situce se asertivita ma take stupnovat a to se mi nedari. Ja jsem dlouho v klidu, cely den resim problemy jak se doporucuje a pak si vecer na telocviku vybiju zlost na novackovi ktery uz po ste nechce pochopit jednoduchy pohyb :-( a pak se necham rozcilit prikotinama jeste den potom

  superkarma: 0 13.04.2005, 15:37:04
 4. avatar
  [30] benynka [*]

  tak jsem taky poslala příběh

  superkarma: 0 13.04.2005, 14:34:07
 5. avatar
  [28] Žábina [*]

  Fialka66: ale to přece není nic špatného přiznat že něco nevím ...špatný je machrovat když to nevím a dělat bůhví jak jsem chytrá
  tu šéfovou a kolegyně v práci bych tedy mít nechtěla

  superkarma: 0 13.04.2005, 14:00:19
 6. avatar
  [27] catcat [*]

  Fialka66: nejsi náhodou já? ty problémy v práci znám, teď sedím s kolegou a mám svatý klid Přeju hodně

  superkarma: 0 13.04.2005, 13:20:52
 7. avatar
  [26] marcellina* [*]

  jinak bych chtela byt vic asertivni, jsem asertivni jen na prodavacky v obchode (kdyz mi daji vic sunky nez chci) a nebo na sveho pritele, tam mi taky nedela problem se jasne vyjadrit , ale jinak

  superkarma: 0 13.04.2005, 12:45:09
 8. avatar
  [25] marcellina* [*]

  tak tohle se mi dneska obzvlaste libi:
  Máme právo dělat chyby a být za ně odpovědni. (Kdo nic nedělá, nic nezkazí, ale také nic nevytvoří.)
  Máme právo být nezávislí na dobré vůli ostatních. (Nejde se zavděčit všem.)

  superkarma: 0 13.04.2005, 12:42:27
 9. avatar
  [21] gerda [*]

  mně se zdá asertivita někdy hodně tvrdá a pro leckoho nepřijatelná. Ono se to hezky napíše, ale hůř vykoná. Vezměme si jako příklad poslední bod: mám právo říct "je mi to jedno". Souhlasím s účelem, pro jaký se to má říkat. Já bych to ale takhle doslova neřekla, spíš bych to nahradila pro mě schůdnějším "to se tedy nedá nic dělat". Podle mě je to stejné, ale ta moje varianta nevyznívá tak hrubě.

  superkarma: 0 13.04.2005, 11:45:32
 10. avatar
  [20] Fazol [*]

  Asertivní chování se u mě projevilo až po té,když jsem vážně onemocněla a mé okolí zvyklé na to že jsem pomáhala i za cenu toho že jsem byla úplně vyšťavená to odmítlo vzít na vědomí.Naučila jsem se říkat Ne.Reakce byly velmi zajímavé.Těm kterým na mě záleželo mi začali pomáhat jak se dalo.Ostatní se většinou se mnou přestali stýkat.Teď mám kolem sebe lidi na které se mohu spolehnout.Díky za tuto zkušenost.

  superkarma: 0 13.04.2005, 11:25:22
 11. [19] Rikina [*]

  Mno, o sobě si myslím, že zrovna dvakrát asertivní nejsem, a když tak o tom přemýšlím, tak snad ani být nechci. Deset základních práv - nepatří k těm právům náhodou taky nějaká odpovědnost ? Lidi, co mají plnou pusu jenom práv, jsou mi jaksi podezřelí, a často bývají jedinci, co o sobě tvrdí, že jsou asertivní, spíše agresivní. Naprosto souhlasím s poslední větou "tonan" - pozitivní přístup k životu to chce

  superkarma: 0 13.04.2005, 11:20:42
 12. [17] Jani [*]

  Léty jsem přišla na to, že jediné, co opravdu musím, je zemřít. Jsem tudíž asertivní.

  superkarma: 0 13.04.2005, 10:56:40
 13. avatar
  [15] Kelly [*]

  Člověk by si měl hlavně uvědomit, že nikdo s ním nebude manipulovat, jak se mu zlíbí, že je jedinečná osobnost, která má právo na vlastní rozhodnutí, názory, zájmy, tužby, prostě, vlastní náhled na život.
  Také mi to dalo hodně práce, si uvědomit, že nemusím (ale opravdu nemusím ) dělat to, co chtějí ostatní, i kdyby mě poprosili a naučit se jednoduše říct NE, i za předpokladu, že se mi jen tak prostě nechce. Každý má právo na to, aby se mu někdy nechtělo, aby se mohl jen tak na chvíli vyvalit na gauč a jen tak zírat do stropu.
  Od té doby, co jsem si uvědomila hodnotu vlastního bytí, mám pocit, že si mě okolí více váží, za mé vlastní názory, které se nebojím říct nahlas, i když ostatní jsou třeba proti.
  Věta, kterou jsem si osvojila je: všichni děláme chyby, nikdo není lepší než já, a pokud se něco řeší - však se z toho nepos...
  Prostě, být nad věcí a nebrat všechno tak tragicky.
  Yajvon: klídek, nenechej si sypat popel na hlavu - jen Bůh ví, jak to s tím konfliktem bylo ... Ty jediná znáš svého syna nejlépe.

  superkarma: 0 13.04.2005, 10:06:31
 14. avatar
  [14] Lhasa [*]

  jindriska.kleknerova:

  superkarma: 0 13.04.2005, 10:04:14
 15. avatar
  [13] Křeček [*]

  Beruška Elliah: v rámci asertivity nakopat to nemá chybu, stručné a jednoduché řešení

  superkarma: 0 13.04.2005, 09:34:56
 16. avatar
  [9] Žábina [*]

  jsem schopná se bavit asertivně s člověkem na úrovni...s blbcem ne

  superkarma: 0 13.04.2005, 09:09:46
 17. avatar
  [4] catcat [*]

  Yajvon: , ty úči děsně přehánějí...

  superkarma: 0 13.04.2005, 08:28:55
 18. avatar
  [3] catcat [*]

  Trochu k věci - konečně jsem se naučila i říct nahlas, když můj nechápe, v čem je problém, "KDYŽ TI TO NEŘEKNU, TAK TO VĚDĚT NEBUDEŠ". Je to docela jednoduchá věta a hrozně mi pomáhá - jak jemu pochopit, tak mě říct to nahlas...

  superkarma: 0 13.04.2005, 08:27:49
 19. avatar
  [1] catcat [*]

  tak tedy, já bych dnes ráno potřebovala kromě asertivity i trochu probuditi. Něchtějí se mi nějak otevřít oči a zívám a zívám...

  superkarma: 0 13.04.2005, 08:17:55

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme