Na Kavkaz se dá dostat, autem cca – 2 500–3 000 km, autobusem nebo letadlem. Když jsem zajišťoval cestu pro naši expedici na Elbrus, cena zpáteční vlakové jízdenky byla přes 8 000,- a letenka stála mírně nad 10 000,-. O autobusové dopravě raději nepřemýšlejte, pokud nemáte vlastní, nebo se nepřifaříte k nějaké cestovce, je tento způsob mírně řečeno komplikovaný a nepohodlný. Při porovnání dvou a půldenní jízdy vlakem oproti 8 hodinám letu jistě ani vy nebudete váhat nad cestou letadlem. 

K cestě do Ruska potřebujete víza. Tato obskurní úřednická procedura sestává z vyplnění dotazníku, ze získání pozvání do země a zaplacení peněz. Původní záměr byl, že si vše oběháme sami, ale nakonec jsme se odevzdali do rukou odborníků – tedy profesionální agentury, která nám vše za poplatek zařídila. Když máte pozvání a čas, stojí vás vízum 990 Kč. Pokud jej nemáte, samotné pozvání  vás vyjde na cca 1 000 Kč od agentury, takže když seženete jako my agenturu, která vám vše zajistí za 1 800,-, tak jí ty peníze i starosti rády přenecháte. Odevzdali jsme jim pasy a za týden měli víza i s poruštělými jmény obstarány. Jen pro zajímavost, mé jméno zkomolili na Kržiž.Odlet z Prahy

Pak si můžete koupit letenku do Minerálních vod a těšit se na odlet.  Při jejím kupování si však dávejte bedlivý pozor na dobu mezi přestupem. Do Minerálních vod se létá s přestupem na mezinárodním letišti Moskva – Šeremetěvo. A pamatujte si, že tady si budete muset vyzvednout zavazadla, projít celnicí do Ruska a odbavit se znova na jiném terminálu na vnitrostátní lince. Pravděpodobně přilétnete na terminál D a budete muset překonat se zavazadly asi kilometr chodbami na terminál F, který je o patro níže než D. Orientační systém na letišti je sám o sobě dost zmatený a na informacích se toho moc nedozvíte. O zábavu tam máte díky tomu jistě postaráno.

A pozor, zavazadla nesmějí mít více než 20 kg. A i vnitřní aerolinky vám napčítají nemalé peníze i za 1kg nadváhy.

Vzhledem k tomu, že Šeremetěvo je obrovské letiště, tak pokud nechcete být ve stresu, nechte si na přestup určitě víc než dvě hodiny. A to i na zpáteční cestě! Jistě se vám může stát, že přestup bez problémů i s časovou rezervou za dvě hodiny zvládnete, ale taky nemusíte!

Linka z Prahy do Moskvy je „normální“, a pokud létáte charterovými lety, ničím vás během tříhodinového letu nepřekvapí. Vnitrostátní linka je o něčem mírně jiném. Slepice ani králíky sice nikdo na klíně nepřepravuje, ale již tady začne nejspíše vaše malé dobrodružství.

Odlet ze Šeremetěva

Na cestě tam i zpět jsme byli překvapeni ošuntělostí interiéru letadla, nedostatkem místa na nohy, smradem na toaletách a trošku chrastícími reproduktory, díky kterým jsme nerozuměli ruské ani anglické verzi hlášení kapitána a palubního velitele. Taky piloti nám předváděli, že to s letadly umí a že mají smysl pro adrenalinová dobrodružství. Start i přistání byl ve všech čtyřech případech úžasný zážitek. Motory kvílely tak, že jsme neslyšeli vlastního slova, a do této zkušenosti jsem nevěděl, že s dopravními letadly pro 200 lidí se dají dělat akrobatické kousky jako vruty a loopingy. Klid personálu i Rusů nás však ujistil, že v Rusku je to běžné.

Když se po hrbolaté dráze v Minerálních vodách po dvou hodinách letu dostanete k terminálu, nelekejte se starého autobusu a hlavně nefoťte, nebo vám vytrhnou film z digitálního fotoaparátu.

Další zvláštností je, že vás bez lístků k zavazadlům nenechají odnést kufry z výdeje zavazadel. Takže si palubní lístek, kde je máte přilepené, pečlivě uschovejte!

Před letištěm stojí nepřeberné množství taxiků jak oficiálních, tak neoficiálních. Ti vás odvezou kamkoliv, třeba i na 200 km vzdálený Elbrus. Oficiální taxikář za 4 500 rublů. Neoficiálního usmlouváte i na 3 000 rublů jako my.

Nápisy na terminálu v Minerálních Vodách

O Kavkaze a jeho kráse vám napíši příště. Teď nakonec drobná poznámka k odletu.

Odbavovací hala terminálu v Minerálních vodách vypadá velmi odpudivě. Představte si nejšpinavější, nejzanedbanější autobusové nádraží, jaké jste kdy viděli, ještě trošku víc ho zanedbejte a pošpiňte a máte to. Kufry vám zváží na váze, na jakých se u nás před lety vážily brambory, sami si je musíte poté donést na vozík, kteří dva mužici dovezou k vašemu letadlu. Informační tabule, kde byste se měli dovědět informace o vašem letu, má jen polovinu informací, na které jsme zvyklí, takže dejte na svou intuici, a pokud na své letence vidíte tři čísla, která jsou podobná těm na tabuli, tak věřte, že to nejspíš vaše letadlo bude.

Prostor po odbavení na letišti v Minerálních vodách.

A pokud vám chrastící reproduktor v letadle bude říkat něco o změně přistávacího terminálu z F na B, počítejte, že vám bude trvat cca hodinu navíc,  než se na terminál F, kam jste měli přiletět, dostanete.

Jak jste si přečetli, byla to zajímavá zkušenost. Pokud na vás dělá můj text dojem, že nemám rád Rusy a ruské prostředí, jste na omylu. Byla to jedna z nejzajímavějších cest, jakou jsem kdy zažil. A nebál bych se ji zopakovat.

Jak jsem již psal, o kavkazské přírodě zas někdy příště.

lupa

Reklama