Domácnost

Vyhrajte boj s mšicemi!


Mají vaše rostliny obalené listy černým lepem, nerostou, přestaly kvést a jsou povadlé? Určitě jste nejednou objevila příčinu tohoto stavu na spodním listu své rostlinky, a tou příčinou byly mšice. Co s nimi? Přečtěte si pár tipů, jak mšice zneškodnit.

 

Chemické postřiky

Nejčastěji používané postřiky proti mšicím jsou Talstar, Torant, Spruzit, Aztec a Mospilan. Při použití těchto přípravků je zapotřebí si důkladně prostudovat návod a hlavně dodržet ochrannou lhůtu, kterou výrobce vždy uvádí. Nevýhodou chemických postřiků je to, že mšice si na ně časem zvyknou a začnou být odolné - proto na ně zabírají jen zezačátku. Navíc nejsou k rostlinám nejšetrnější.

 

Postřiky na přírodní bázi

Postřiky na přírodní bázi jsou k rostlinám a životnímu prostředí šetrnější, ale zase méně účinné. Proti mšicím se doporučuje Neudosan a Biool.

 

Co radí pěstitelé?

Zapojte bylinky

 • Pažitka pobřežní - celá rostlina v bytě odpuzuje nejen mšice, ale i padlí. Extrakt z listů pažitky se dá použít také jako postřik proti škůdcům.
 • Afrikány - působí na mšice odpudivě stejně jako pažitka.
 • V blízkosti napadené rostliny vysaďte letničku lichořeřišnici, kterou mšice nemají rády.

Vyrobte si postřik

 • Mýdlový sprej - lžíci tekutého mýdla nebo jaru na nádobí smíchejte s 2,5 litru vody a použijte jako postřik. Nanášejte jednou týdně večer nebo po každém dešti. Nestříkejte na rostlinu, svítí-li na ni zrovna slunce. Sluneční paprsky by mohly listy spálit. Postřik naneste i na spodní části listů
 • Cigarety - nejspíš se vám nebude chtít zakouřit cigaretovým kouřem celou místnost. Použijte tedy postřik z vyvařených nedopalků. Nikotin má na mšice i jiné škůdce toxické účinky.
 • Tabákový sprej - účinnější nikotinový postřik můžete vyrobit doma. 15 g sušených drcených tabákových listů namočíte na půl hodiny do 2,5 litru teplé vody. Vodu potom scedíte, přidáte lžičku mýdla nebo jaru a aplikujete pomocí rozprašovače.
 • Pelyňkový sprej - odvar z pelyňku udrží mšice v bezpečné vzdálenosti. Přelijte 80 g čerstvých nasekaných listů pelyňku 1,25 litru vroucí vody. Nechte louhovat, dokud voda nevychladne. Odvar přes síto přelijte do rozprašovače. Můžete přimíchat i osvědčené mýdlo
 • Rajčatový sprej - listy rajčat obsahují alkaloidy, které účinně hubí hmyz, mšice především. 80 g nasekaných listů namočte na noc ve vodě. Ráno sceďte a opět přidejte trochu mýdla.

Nasaďte přírodního predátora

 • Účinné je nasazení přírodního predátora. Od mšic vám nejlépe ulehčí slunéčko sedmitečné nebo parazitická vosička Aphidius colemani.

Přečtěte si také: Vyzrajte na plže z vašich zahrádek!

Potýkala jste se také s mšicemi? Co se vám na ně osvědčilo?

   
04.06.2008 - Dům a byt - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. [12] tera8 [*]

  výluh z kopřiv opravdu pomáhá nebo výluh z mýdlových (pracích)ořechů

  superkarma: 0 06.06.2008, 10:03:54
 2. avatar
  [11] páca [*]

  pomohlo my postříkat jarovou vodou.Musí se ale několikrát, mají mršky tuhý kořínek

  superkarma: 0 05.06.2008, 18:48:00
 3. avatar
  [10] Kozarka [*]

  Na mšiše zásadně používám vylouhované kopřivy!Do kbelíku našlapu koprivy a zaleju vodou,nechám louhovat dva dny a poleju konví napadené rostliny.Levné a velmi účinné!

  superkarma: 0 05.06.2008, 05:44:09
 4. [9] clema [*]

  Mam jeden osvedceny recept, ktery jsem dostala od sve sefove a kazdy rok pomaha. Mam na balkone ruze a ty jsou kazdy rok na jare plne msic. Promycham nejaky prostredek na myti nadobi s vodou a kvetinky postrikam. Do tydne jsou msice pryc a kytkam to neuskodi. Take jsem neverila, ale opravdu to pomaha.

  superkarma: 0 04.06.2008, 19:43:46
 5. [8] mindulinka [*]

  Pirimor už letost není v ČR povolen (díky EU). Ale k výše jmenovaným přípravkům bych přidala i Karate. Co se týče zmiňovaného vzniku rezistence. Pokud budu denně po dobu X měsíců stříkat jenom jedním přípravkem asi má šanci u mšic rezistence na přípravek vzniknout. Ale ještě jsem neviděla, že by nikdo stříkal častěji než musí. Nejlepší je každou sezónu kupovat jiný přípravek - s jinou účinnou látkou a tím se vyvaruje vzniku rezistence - zabraňuje se i tím. Před vznikem rezistence na přípravky chrání stát už sám o sobě - tím, že se zastavuje dovoz a povolení přípravku na určitou dobu a pak se zase obnoví - mezitím se povolí jiný přípravek. Rozhodně bych se nepouštěla do experimentů typu: vyvařený tabák = to je pěkný svinstvo, kam se hrabou pesticidy a jejich nízké dávky. A vůbec jsem na tychle rady důchodců aktivistů "dělaná".
  A samozřejmě, že plže je nejúčinější vybírat v pozdních hodinách - protože mají noční aktivitu, aby je sluníčko nevysušilo.

  superkarma: 0 04.06.2008, 14:55:15
 6. avatar
  [7] OlgaMarie [*]

  Lindaa: Mě manžel řekl: "Ono nestačí, že kouříš, ještě tu sváříš vajgly."

  superkarma: 0 04.06.2008, 14:27:55
 7. avatar
  [6] Evikus [*]

  Lindaa: Nechápu proč bys měla problém mus to vysvětlit
  Prostě mu řekneš, že si četla, že to pomáhá proti mšicím, jaký je v tom problém?

  superkarma: 0 04.06.2008, 10:12:09
 8. [5] Lindaa [*]

  Nejak si nedovedu predstavit, ze vyvaruji manzelovy nedopalky a uz vubec ne, jak mu tento proces vysvetluji

  superkarma: 0 04.06.2008, 09:39:28
 9. avatar
  [4] Japina [*]

  Jsem pro chemii, pač to chce rychlý proces, jinak je mšice do večera prababičkou. Nejúčinnější je podle mých zkušeností Pirimor (v prášku), vyjde levně a hlavně se pak mšicí neřádi neobjeví znova.

  superkarma: 0 04.06.2008, 09:24:01
 10. avatar
  [3] OlgaMarie [*]

  Na balkóně jsem měla dobrou zkušenost s tabákovým odvarem. Na plže mi poradila jedna paní, jít na zahradu brzy ráno, plže vysbírat a házet je do kbelíku se solí.

  superkarma: 0 04.06.2008, 08:43:04
 11. avatar
  [2] Májík [*]

  vypadá to,že rybíz i růže jsem snad zachránila,ale použila jsem chemii

  superkarma: 0 04.06.2008, 07:45:30
 12. avatar
  [1] Evikus [*]

  Pozdě
  Ty mrchy už všechno zničily. I když jsem nejdřív používala mýdlovou vodu a potom nějaký přípravek na olejové bázi.

  superkarma: 0 04.06.2008, 07:22:21

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme