lehká fixaceZlomená ruka nebo dokonce noha znamená spoustu nepříjemných komplikací v soukromém i pracovním životě. Kdo byl někdy nucen trávit dlouhé týdny s bílou sádrovou společnicí, ví přesně, o čem je řeč. Těžká, objemná a nepohodlná sádra omezuje snad ve všech obvyklých činnostech, od úpravy zevnějšku přes péči o děti až po sportovní aktivity. Lékaři běžně jinou možnost než klasickou sádru nenabízí, přitom existuje. Moderní doba si však žádá moderní řešení, a tak bude klasická sádra patřit postupem času minulosti, stejně jako sádroví trpaslíci. Nahradí ji lehká sádra (např. 3M Soft Cast), která je už dnes běžně dostupná a která výrazně ulehčí situaci všem, velkým i malým, mladým i starým, kdo musí mít ruku nebo nohu v sádře.

 

Proč fixace?

lehká fixaceZlomenina musí být v klidu, kostní úlomky se nesmí v průběhu hojení hýbat. Aby zůstaly na správném místě, musí se znehybnit, nejčastěji pomocí sádrové fixace. Pokud se zlomené kosti pohnou, srostou špatně, a to pak může vyžadovat další zákrok. Znehybnění zlomeniny je proto nezbytné, může však nepříznivě působit na neporaněné tkáně. V případě znehybnění pomocí klasické sádry je toto riziko větší než při použití moderní lehké sádry.

Znehybnění (imobilizaci) nepotřebují jenom zlomeniny, ale i další úrazy a onemocnění kostí, kloubů i měkkých tkání, např. poranění vazů, záněty šlach, rozsáhlejší rány, komplikované hnisavé záněty. Znehybnění má totiž za úkol zajistit klidné hojení zlomeniny, ale také omezit šíření zánětu v měkkých tkáních.

Imobilizace se řídí ověřenými principy. Cílem je znehybnění poraněné oblasti, a to pomocí dlahy nebo kompletní fixace (která tuto oblast, např. končetinu, zcela obklopuje). Rozsah fixace přitom určuje i tuhost použitého materiálu. Moderní lehká sádra může být aplikována jen na krátkém úseku, např. v případě zraněného kotníku jen v rozsahu ponožky, protože její okraje se nezařezávají do tkáně, netlačí na achilovku a nepoškozují šlachy, jak tomu bývá u klasické sádry.

Možnost volby

lehká fixaceKromě sádry se k imobilizaci používají také jiné materiály, v podobě dlah, ortéz, bandáží, elastických obvazů, tejpovacích pásek, náplastí. O typu použité fixace rozhoduje míra poškození kosti, kloubu nebo tkáně a oblast poranění či onemocnění. Např. koleno se spíše než sádrou znehybňuje ortézou, pokud ovšem nejde o zlomeninu, při které je nutné zabránit i rotačnímu pohybu.

V případě sádrové fixace může pacient vybírat mezi klasickou a moderní lehkou sádrou, známou také pod názvem plastová sádra. Lehká sádra (např. 3M Soft Cast) nabízí pacientovi celou řadu výhod a je vhodná ke znehybnění jakéhokoli zranění, až na opravdové výjimky. Lehká sádra může při správné aplikaci plně nahradit sádru klasickou, dá se použít všude tam, kde klasická sádra. Podmínkou ale je i důsledná a ukázněná spolupráce pacienta s ošetřujícím lékařem, obzvláště v některých závažných případech, kdy hrozí zvýšené riziko komplikací.

Ne každý lékař však lehkou sádru pacientovi nabídne. Lékař nemusí mít s lehkou sádrou zkušenosti nebo nemusí mít k dispozici potřebný materiál, pacient zase nemusí chápat důležitost spolupráce s lékařem a nemusí být ochotný dodržovat jeho pokyny. V takových případech lékaři pacientům lehkou sádru raději nenabízí. Pacient má ale právo vyžádat si svoji zdravotní dokumentaci včetně rentgenových snímků a obrátit se na jiného lékaře.

MUDr. Josef Liška
oddělení ortopedie a traumatologie Nemocnice Na Františku v Praze

Lada Šírková, pacientka MUDr. Josefa Lišky:

lehká fixace„Před pár lety jsem si zlomila na kolečkových bruslích ruku v zápěstí. Na pohotovosti v nemocnici jsem na ni dostala obrovskou bílou sádru. Když mě pak viděl kolega v práci, nechápavě kroutil hlavou, co jsem si to nechala udělat s rukou - řekl mi, že jsem blázen,
že s tímhle se přece nedá žít, fungovat... Co jiného mi ale mohli udělat se zlomenou rukou? Kolega mě na základě vlastní zkušenosti poslal na ortopedii v Nemocnici Na Františku s tím, že mám požádat o přesádrování lehkou sádrou. Na pohotovosti sádru neřešíte, vlastně neřešíte nic jiného než bolest, které se chcete co nejrychleji zbavit. Lehkou sádru mi tam nikdo nenabídl, nikde jsem ji tam neviděla a mě tato možnost nenapadla. Po čtyřech dnech bílého utrpení jsem měla na ruce fialovou lehkou sádru, polotuhou 3M Soft Cast. Po loket, celý palec a prsty koukaly ven. To byla změna!“

Reklama