dummy

Taky občas vidíte batole, jak si na pískovišti při plácání bábovek dumlá dudlík? A taky vám to přijde divné, že tak velké dítě používá pomůcku pro mimino?

Cesta za dudlíkovou vůní

Máme sousedy, kteří vychovávají tříletého kluka. Je to hezké dítě, ale trochu divné. Vůbec nemluví a nedávno na mě zíralo na schodech, když šlo s maminkou z procházky, a přitom si cumlalo obrovský modrý dudlík. „Ahoj, Kubíku,“ říkám mu. „Jak to, že takovej velkej kluk jako ty má ještě dudlík?“ Kubík na mě ještě chvíli koukal a pak se před zlou tetou běžel schovat za mámu.

Ta se mu snažila dudlík sebrat, ale začal řvát jako tur a nakonec maminu kopl do holeně. Dudlík, samozřejmě, dostal zpátky. Nacpal si ho do pusy snad i s držátkem a v obličeji se mu rozlil tak výmluvný výraz blaženosti, že připomínal právě „šlehnuvšího si“ narkomana. „To je hrozný, viďte. Já se za ten dudlík stydím, ale nedá si ho vzít. Zkoušeli jsme ho schovat, namáčet v octě, vyměnit za vytouženou hračku, ale nic nepomohlo,“ stýskala si sousedka a škaredila se na Kubíka. Ten si z toho ale nic nedělal, protože věděl, že jsou na něj všichni krátcí. A já věřím, že ten dudlík bude dumlat ještě cestou do první třídy.

Sousedky mi ale bylo líto, a tak jsem přemýšlela, na co je vlastně ten dudlík tak dobrý. Moje dcera, co si ještě dokážu vzpomenout, ho měla jen párkrát, a ani ho moc nechtěla. Myslím, že jsme krom toho jednoho žádné dudlíky neměli.

Názor odborníka

Návyk a s tím spojené i možné vady vývoje ústního patra, předkus a pozdější logopedické problémy – nejčastěji se sykavkami, je ale vcelku častá potíž. Proč tedy vůbec dítě na dudlík učit, když to může vést k tak nepříjemným koncům? Zeptala jsem se proto logopedky Mgr. Jany Kužílkové z ordinace klinické logopedie v Praze 6 Vokovicích, Na Dlouhém lánu 11, jaký má na dudlík odborný názor.

Používat tedy dudlík, nebo ne?
V zásadě nemám nic proti dudlíku, pokud se používá přirozeně. Nedoporučuji ale strkat dítěti dudlík do úst při každé příležitosti. Preferovala bych ho spíše na noc než přes den. Avšak používat dudlík nejdéle do roka a půl, maximálně do dvou let. Déle NE!

Jaké potíže může dudlík způsobit?
Pokud se používá nadměrně a dlouhodobě, ochabnou svaly, které se podílí na oromotorice a motorice jazyka.

Kdy je vhodné dudlík použít?
Například k uklidnění dítěte, zejména při usínání. Existuje i zvláštní druh dudlíku, který je placatý a který může mít kladný vliv na odstraňování zlozvyku otevřených úst po adenotomii (odstranění nosní mandle).

Jak dítě odnaučit závislosti?
Otázka odnaučování dudlíku je někdy velmi svízelná. Je to podobné jako zlozvyk kousání nehtů. Pokud rodiče budou používat dudlík v přiměřené míře, dá se většinou lehce odnaučit. Například když dítě usne, vyndat dudlík z úst, odreagovat dítě jinou činností...

Co si vy myslíte o dudlíku? Používat ho, nebo ne? A bylo vaše dítě na něm závislé? Jak se závislosti zbavilo?

Reklama