K dnešnímu tématu mě inspirovala docela obyčejná opravna obuvi. Nechala jsem si podrazit podpatky u svých jinak velmi zachovalých bot a žasla jsem, co všechno ještě lidem stojí za opravu.

Jak jsem tak nakoukla do regálů s těmi „škrpály“, většinu z nich bych už raději hodila do popelnice, než bych investovala do jejich opravy. Rozšmajdané, nemódní, ošoupané. Ale nakonec jsem si řekla, že právě takové boty jsou jejich nositelům pohodlné a neradi se s nimi loučí. A vybavila se mi písnička pánů Uhlíře a Svěráka Neopouštěj staré věci pro nové… Snad se na mě nebudou zlobit, že jsem je teď citovala, ale ta píseň mi utkvěla v paměti jako vtipná moralita o tom, že jsme někdy příliš marniví a bez rozmyslu vyhazujeme věci, které by mohly ještě posloužit.

Když ne nám, tak někomu jinému. Příkladem mohou být různé „bleší trhy“ a burzy, kde se jedni zbavují nepotřebného harampádí a druzí v něm nacházejí poklady.

lustr

Zrovna teď o víkendu jsme s manželem na jednu burzu vyrazili a odnesli si nádhernou lampu. No, spíš lustřík. Za pouhých 350 Kč. No, nekupte to.

A tak by se dala jmenovat spousta předmětů denní potřeby, od bot a oblečení přes domácí spotřebiče až po automobily.

Zrovna můj známý automechanik nedá dopustit na „stará“ auta. Pojmem stará nemyslí veterány, ale auta, která nejsou „v elektronice“, a většinu „hejblátek“ mají stále mechanických. Zámky, stahování okének apod. Takové auto má podle něj obrovskou výhodu. Pokažený díl nevyřadí z provozu celé auto, ale jde snadno opravit, nebo vyměnit. Takže jezdí ve starém „meďáku“, o který byste si ani kolo neopřeli, ale on je spokojen. To auto je prakticky nezničitelné.

Auto je pro nás ženy možná moc vzdáleným pojmem, i když jsem musela uznat jeho argument, když mi „odešla“ řídicí jednotka u mého bývalého auta.

Ale pro příklady nemusíme chodit daleko. Stačí se rozhlédnout po své domácnosti, kde se to všelijakými pomocníky jen hemží. Občas se nějaký pokazí a my voláme opraváře. Nebo jdeme koupit rovnou nový?

Jak je to u vás, milé ženy-in?

Co u vás rozhodně stojí za opravu a co už vyhazujete?

  • Jste spíš spořivá a necháváte věci opravit?
  • Nebo máte pocit, že oprava se nevyplatí a kupujete rovnou nové?
  • Používáte nějaký spotřebič, který je „nemoderní“, zato plně funkční?
  • Který spotřebič vám vydržel „pracovat“ nejdéle?
  • Vyměňujete své kuchyňské vybavení za stále modernější, nebo používáte „staré“, dokud se nepokazí?
  • Jak je to u vás s elektronikou? Máte doma ještě gramofon na vinylové desky, nebo už jste je dávno vyměnila za CD?
  • A co opravy bot a oblečení?  Máte nějaké, se kterým se nerada loučíte a raději je necháte opravit, než byste je vyhodila?

Napište mi, pošlete třeba fotku vaší oblíbené věci, kterou by už jiní považovali za starožitnost, ale vám stále věrně slouží.

Na vaše příspěvky se moc těším na adrese: redakce@zena-in.cz

A na co se můžete těšit vy?

Jedna z vás dostane za příspěvek hned tři dárky. Křížovky, knihu, jak si vyrobit z korálků šperky a různé dekorace, a jako bonus vitaminy pro celou rodinu

cena

 

Reklama