Domácnost

Vyhodit, nebo opravit? To bude dnešním tématem

K dnešnímu tématu mě inspirovala docela obyčejná opravna obuvi. Nechala jsem si podrazit podpatky u svých jinak velmi zachovalých bot a žasla jsem, co všechno ještě lidem stojí za opravu.

Jak jsem tak nakoukla do regálů s těmi „škrpály“, většinu z nich bych už raději hodila do popelnice, než bych investovala do jejich opravy. Rozšmajdané, nemódní, ošoupané. Ale nakonec jsem si řekla, že právě takové boty jsou jejich nositelům pohodlné a neradi se s nimi loučí. A vybavila se mi písnička pánů Uhlíře a Svěráka Neopouštěj staré věci pro nové… Snad se na mě nebudou zlobit, že jsem je teď citovala, ale ta píseň mi utkvěla v paměti jako vtipná moralita o tom, že jsme někdy příliš marniví a bez rozmyslu vyhazujeme věci, které by mohly ještě posloužit.

Když ne nám, tak někomu jinému. Příkladem mohou být různé „bleší trhy“ a burzy, kde se jedni zbavují nepotřebného harampádí a druzí v něm nacházejí poklady.

lustr

Zrovna teď o víkendu jsme s manželem na jednu burzu vyrazili a odnesli si nádhernou lampu. No, spíš lustřík. Za pouhých 350 Kč. No, nekupte to.

A tak by se dala jmenovat spousta předmětů denní potřeby, od bot a oblečení přes domácí spotřebiče až po automobily.

Zrovna můj známý automechanik nedá dopustit na „stará“ auta. Pojmem stará nemyslí veterány, ale auta, která nejsou „v elektronice“, a většinu „hejblátek“ mají stále mechanických. Zámky, stahování okének apod. Takové auto má podle něj obrovskou výhodu. Pokažený díl nevyřadí z provozu celé auto, ale jde snadno opravit, nebo vyměnit. Takže jezdí ve starém „meďáku“, o který byste si ani kolo neopřeli, ale on je spokojen. To auto je prakticky nezničitelné.

Auto je pro nás ženy možná moc vzdáleným pojmem, i když jsem musela uznat jeho argument, když mi „odešla“ řídicí jednotka u mého bývalého auta.

Ale pro příklady nemusíme chodit daleko. Stačí se rozhlédnout po své domácnosti, kde se to všelijakými pomocníky jen hemží. Občas se nějaký pokazí a my voláme opraváře. Nebo jdeme koupit rovnou nový?

Jak je to u vás, milé ženy-in?

Co u vás rozhodně stojí za opravu a co už vyhazujete?

 • Jste spíš spořivá a necháváte věci opravit?
 • Nebo máte pocit, že oprava se nevyplatí a kupujete rovnou nové?
 • Používáte nějaký spotřebič, který je „nemoderní“, zato plně funkční?
 • Který spotřebič vám vydržel „pracovat“ nejdéle?
 • Vyměňujete své kuchyňské vybavení za stále modernější, nebo používáte „staré“, dokud se nepokazí?
 • Jak je to u vás s elektronikou? Máte doma ještě gramofon na vinylové desky, nebo už jste je dávno vyměnila za CD?
 • A co opravy bot a oblečení?  Máte nějaké, se kterým se nerada loučíte a raději je necháte opravit, než byste je vyhodila?

Napište mi, pošlete třeba fotku vaší oblíbené věci, kterou by už jiní považovali za starožitnost, ale vám stále věrně slouží.

Na vaše příspěvky se moc těším na adrese: redakce@zena-in.cz

A na co se můžete těšit vy?

Jedna z vás dostane za příspěvek hned tři dárky. Křížovky, knihu, jak si vyrobit z korálků šperky a různé dekorace, a jako bonus vitaminy pro celou rodinu

cena

 

   
10.10.2013 - Technika - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. [3] Verina [*]

  Já patřím do kategorie ,,OPRAVIT", ale to se týká spíš oblečení - co dokážu sama, botů, některých hraček čtyřletému vnukovi, ten mně dal i titul ,,babička opravovačka". U elektrospotřebičů se ale nejdřív opraváře zeptám, co by oprava stála. Pokud je cena s menším příplatkem rozumná se zakoupenou novou věcí, opravář přijde o kšeft a koupíme raději nové.

  Z roztržené bižuterie se dá udělat místo opravy úplně nový originál, v tomto případě mne ,,oprava-proměna" docela baví. Ponožky bych zalátala perfektně, ale už to nedělám Sml23. Naučila jsem se ještě opravit deštník, tak když se nám sejdou 2-3 poškozené stejného tvaru, opravím na 1 funkční Sml59.

  Funkční fén mám už 40 let, ale používám i novější.

  Žehlička má asi 35 let, ale moc nežehlím.

  superkarma: 0 10.10.2013, 14:58:06
 2. avatar
  [2] OlgaMarie [*]

  Boty dávám spravovat a hlavně podrážet. Ale ke spravování ponožek se tedy moc nemám Sml30.

  superkarma: 0 10.10.2013, 07:35:30
 3. [1] Rapunzela [*]

  Jsem spíš pro opravy než automatické vyhazování a kupování nových věcí. Ale u elektroniky dnes je často oprava tak drahá, že se moc nevyplatí a nový spotřebič navíc mívá nižší spotřebu elektřiny nebo třeba vody, takže je třeba se dobře rozmyslet. Nemoderní, ale funkční spotřebiče užívám do roztrhání těla, taky jsem k nim za ty roky získala citový vztah. Co se týče stáří spotřebičů,  tak fén a žehličku mám přes 35 let. Fén užívám běžně dosud, žehlička je plně funkční, ale užíváme ji, když doslouží napařovací, než koupíme novou - tu už máme několikátou a nikdy nešla opravit.  Taky moje první automatická pračka Philco vydržela 23 let. A vlastně dosud mám fungující gramofon s vinylovými deskami ( a zásobou jehel) už 41 let. Oblíbené oblečení spravuji, dokud se dá nosit, ložní povlečení opravuji taky, byla jsem tak zvyklá z domu. Vím, že někdy je na tom víc práce, než zač to stojí, ale prostě mi to nedá. S botami je to složitější, najít ševce,  který umí spravit boty, je dost problém.

  superkarma: 0 10.10.2013, 00:39:06

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme