Zdraví

Vyhněte se letos chřipce!

Očkovat, či neočkovat? Před podobným dilema se ocitá nemálo lidí, kteří se bojí tak jak každý rok chřipky. Očkování proti téhle virové patálii začíná právě teď u praktických lékařů nebo na hygienických stanicích. Vakcínu vyvíjejí laboratoře tak, aby co nejvíce účinkovala na virus, který pravděpodobně způsobí nadcházející epidemii. Ten se vždy během roku objeví v jihovýchodní Asii, odkud se dále šíří do světa.

Injekce stojí kolem dvou set korun, a patří tak mezi levnější vakcíny, ale není to zbytečné? Rozhodnout se musí každý sám. Počítejte s tím, že nic nebude černobílé a že vám třeba váš praktik může doporučit něco jiného než ten, k němuž chodíte s dětmi.

Chřipka v Česku ročně zabije přes tisíc lidí, většinou však těch, kteří už byli nějak oslabení a trpěli jinými nemocemi, řeč je zejména o starších lidech. Zdraví jedinci dokáží chřipku vyležet, ovšem pobyt na lůžku se může počítat na týdny

Lékaři nejsou jednoznační
Zatímco třeba hygienik Vladimír Polanecký očkování proti chřipce doporučuje, někteří lékaři jsou opatrnější. Například dětský lékař a homeopat Tomáš Karhan se zejména na očkování dětí proti chřipce dívá jako na zbytečné zatěžování organismu. "Děti už mají i tak očkování hodně, a já bych proto vakícnu proti chřipce nedoporučoval. Lepší je, když dítě případnou chřipku vyleží," říká lékař. Podobně to vidí praktik pro dospělé Petr Karger. Také podle něj je nejdůležitější ze všeho klid na lůžku. Jiní praktici však sdílejí názor hygieniků a přiklánějí se k očkování. Každý by proto měl svůj zdravotní stav probrat se svým lékařem a podle toho se rozhodnout.

Zvažte, jak moc by pro vás případná chřipka byla nepříjemná a také to, jak jste náchylní k podobným infekcím. Pravá chřipka znamená citelný výpadek z běžného provozu - ležet by se s ní mělo nejméně týden a další dva až tři týdny může trvat, než se vám vrátí veškeré síly.

Komu hrozí nákaza

Chřipka ani v době největší epidemie - ta počíná, jakmile onemocní dva tisíce lidí ze sta tisíc obyvatel - nesklátí každého. Nejvíce ohrožení jsou jedinci pohybující se mezi spoustou dalších lidí, tedy třeba učitelé, pracovnící bank, ale rovněž fanoušci divadla a filmu, návštěvníci koncertů a cestující MHD. Od října se mohou nechat zdarma očkovat lidé, kterým vakcinaci hradí pojišťovna: patří sem zejména kardiaci, diabetici nebo jedinci s výrazně oslabenou imunitou. Pokud vás chřipka trápila loni, je dost pravděpodobné, že se vám letos vyhne, virus se z roku na rok zase tolik nemění. Ale tato ochrana netrvá věčně.  
Češi zatím očkování proti chřipce moc nedají - zatímco v Evropě na něj chodí asi dvacet procent lidí a v USA skoro čtvrtina, u nás je to zatím asi sedm procent. Očkování má smysl nejpozději dva týdny před blížící se epidemií. Ta obvykle propuká kolem Vánoc. Může se však objevit dříve, proto je ideálním časem na injekci říjen či listopad.

Co potřebujete vědět o očkování?

- na očkování by měl jít jen člověk, kterého zrovna nesužuje akutní infekce s teplotou nebo třeba bolení v krku. Rýma bez teplot nevadí. 

- očkování proti chřipce stojí 160 až 250 korun, podle typu vakcíny. Je ještě třeba připočíst poplatek za aplikaci, to by mělo být maximálně 100 korun.

-  o očkování požádejte svého praktického lékaře, vakcínu nakoupí buď on, nebo si ji k němu donesete z lékárny, v tom případě dbejte na správné skladování.

- není pravda, že vakcína může vyvolat chřipku, nicméně může se stát, že vám po její aplikaci nebude dobře a budete cítit lehké příznaky virózy

- tak jako žádná vakcína, ani ta proti chřipce nezabírá stoprocentně, účinnost se udává 70 až 90 procent

Zlepšete si imunitu

Nechce se vám na injekci?  Pak máte nejvyšší čas zapracovat na posílení imunity. To se ostatně hodí i v případě, že se očkovat proti chřipce necháte. Dbejte na to, co jíte, ve stravě by mělo být hodně vitaminů, ale také stopových látek a minerálů, protože i jejich nedostatek tělo oslabuje a činí náchylnějším k infekcím. Cvičte a hýbejte se, ale zároveň dostatečně odpočívejte, protože vyčerpaný člověk je pro viry ideálním cílem. Proto je dobré nepodléhat ani stresu, jeho přemíra odčerpává z těla živiny. Smysl má i užívání vitaminu C, platí to zejména pro lidi ve velkých městech a pro kuřáky. Někdo nedá doplatit také na různé přípravky obsahující echinaceu, musí se však užívat dlouhodobě a ještě předtím, než vypukne třeba právě chřipková epidemie.  

 
Chřipka versus běžná viróza
Zdaleka ne všechno, co lidé označují za chřipku, jí skutečně je. Jinými slovy, i když se necháte očkovat, na běžné zimní virózy injekce platit nebude. Jaké jsou mezi nimi hlavní rozdíly?

Chřipka
- potíže propukají náhle, hodně zle vám bude během několik hodin a vydrží to až týden
- příznačná je hodně vysoká teplota, střídaná zimnicí, člověk je hodně malátný
- hlava, svaly i klouby úporně bolí, člověk nemívá síly ani na to, aby vstal z postele
- pozor, u chřipky zkraje nikdy není rýma, jen suchý dráždivý kašel
- únava trvá další dva až tři týdny

Běžná viróza
- začíná pozvolna, lze to popsat jako "něco na mě leze"
- horečka se objevit vůbec nemusí, bývá jen zvýšená teplota
- hlava, klouby i svaly bolí jen mírně
- typická je rýma
- viróza většinou člověku nebrání, aby dál chodil třeba do práce

____________________________________________________________________________

Některé dřívější články na téma "chřipka", které již vyšla na Ženě-in:

Poznáte bezpečně chřipku?
Nepřítel má jméno chřipka.
Co je vlastně chřipka a jak na ni?

                   
   
06.10.2004 - Zdraví - autor: Anna Příhodová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [44] Andula [*]

  Violeta: to nebude opravdová chřipka

  superkarma: 0 10.10.2004, 22:32:34

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [43] Violeta [*]

  Už týden se potýkám s pěknou chřipkou, ani očkování nepomohlo. Naopak, nakazila jsem celou rodinu.

  superkarma: 0 07.10.2004, 14:30:07
 2. avatar
  [42] zabucha [*]

  nám to teď v práci hradí zaměstnavatel, tak se nechám očkovat. i když jsem chřipku už dlouho neměla.

  superkarma: 0 06.10.2004, 21:30:23
 3. avatar
  [41] Vivian [*]

  Já jsem chřipku neměla už asi patnáct let A to na očkování prdím

  superkarma: 0 06.10.2004, 21:01:23
 4. avatar
  [40] Léthé [*]

  Chaaaa ….už se zase verbuje na očkování? Jen se hezky všichni očkujte .Pak už nebude kolem mě nikdo, od koho bych tu chřipku čapla.

  superkarma: 0 06.10.2004, 20:32:34
 5. avatar
  [39] ffly [*]

  Já se letos nechám očkovat už potřetí. Chřipku jsem 2 roky neměla, takže nemám co řešit.

  superkarma: 0 06.10.2004, 20:31:03
 6. avatar
  [38] peguša [*]

  Loni jsem chtěla nechat očkovat děti a dětský lékař to špíš nedoporučoval. Tak jsem to nechala být. Nakonec k nám (do Prahy) chřipková epidemie vůbec nepřišla. Výkyvy počasí udělaly své. Když už to vypadalo, že přijde, začaly mrazy a bylo po virech. Já, jakožto diabetik jsem se ptala písemně na ministerstvu zdravotnictví, jestli mám nárok na očkování zdarma. Diabetolog mi tvrdí, že ne. V TV spotech říkají, že diabetici na to nárok mají. Na žádné vyjímky neupozorňují. A z ministerstva mi vůbec nikdo neodpověděl. Je mi 40 a chřipku jsem měla všehovšudy 2x za život. Tak to asi vyřešíme nějakou vitamínovou bombou a otužováním, což už stejně děláme. Ne, že bychom se ráchali v prosinci v rybníce, ale i taková sauna nebo studená sprcha udělá své. A taky celou zimu netopíme v ložnici nám ani dětem.

  superkarma: 0 06.10.2004, 18:53:23
 7. avatar
  [36] Exupery [*]

  Žábina: No jo, ale člověk v normálním stavu, s průměrnou imunitou to se nenakazí jen tak z nějakýho kejchnutí kolegy v práci. Můj kolega v bývalý práci měl furt něco a můj přítel poslední dva roky taky, ale já jsem ještě nikdy v životě neměla pracovní neschopnost a je mi 32. A do kina chodíme aspoň jednou za tejden, do hospody ještě častěji a v práci mám denně x zákazníků.

  superkarma: 0 06.10.2004, 15:13:23
 8. avatar
  [35] Žábina [*]

  Garfi: tak na to má asi málokdo nemocný chuť ....

  superkarma: 0 06.10.2004, 15:07:54
 9. avatar
  [31] Žábina [*]

  podle mě když není člověku hodně zle, tak do té práce prostě jde....a už to jede...bacily a viry se přenáší z jednoho na druhého ...

  superkarma: 0 06.10.2004, 13:48:34
 10. avatar
  [30] šája [*]

  Lhasa: K šíření virů a bacilů v zaměstnání teď nejvíc pomáhá novela zákona o nemocenské nějaký článek je na to fakt dost slabej

  superkarma: 0 06.10.2004, 12:42:02
 11. avatar
  [27] Exupery [*]

  Taky si myslím, že očkování je spíš pro starý nebo oslabený lidi. Myslím, že jsem chřipku neměla nikdy a ani nepamatuju, že bych v posledních deseti letech měla nějakou virózu. Jo vlastně jednou na Silvestra, ale to bylo jenom na ten jeden den a na Novej rok, to byla od Pána Boha taková schválnost Tak jedno za 3 roky rýmu, to jo
  Betsy: No ono je pravděpodobný, když ses dole divila, že to může trvat tak dlouho a teď píšeš, že tě vyřadí spíš nachlazení, žes taky tu chřipku nikdy neměla. Oni tomu někdy chřipka říkají i doktoři a není to.

  superkarma: 0 06.10.2004, 12:11:47
 12. avatar
  [26] Andula [*]

  Betsy: ale Lhasa nepsala, že ji rýma vyřadí spíš než chřipka

  superkarma: 0 06.10.2004, 12:04:58
 13. avatar
  [23] Lhasa [*]

  Andula: Já viiiim

  superkarma: 0 06.10.2004, 11:37:09
 14. avatar
  [22] Andula [*]

  Lhasa: s pravou chřipkou by se nikam nedoplazili

  superkarma: 0 06.10.2004, 11:23:48
 15. avatar
  [21] Lhasa [*]

  Andula: Stejně je to nabádání k šíření virů

  superkarma: 0 06.10.2004, 11:12:21
 16. avatar
  [19] Andula [*]

  Lhasa: nepíše se tam, že by do té práce měl chodit, ale že se to dá vydržet

  superkarma: 0 06.10.2004, 10:53:25
 17. avatar
  [18] Lhasa [*]

  TY viry

  superkarma: 0 06.10.2004, 10:52:14
 18. avatar
  [17] Lhasa [*]

  Nedá mi to, abych si nerejpla
  - viróza většinou člověku nebrání, aby dál chodil třeba do práce
  ... kejchal ti viry kolem sebe, jo?

  superkarma: 0 06.10.2004, 10:50:32
 19. avatar
  [15] marcellina* [*]

  ja se očkovat necham , uz jem chtela zavolat doktorce, jestli si mam koupit vakcinu, ale udelal se mi opar, takze s tim jeste pockam.

  superkarma: 0 06.10.2004, 09:49:01
 20. avatar
  [14] klara.kr [*]

  Moje máma se nechala naočkovat a taky to zabralo. Vždycky chytne chřipku a je úplně vyřízená. Ja zatím váhám, děti neočkuju.

  superkarma: 0 06.10.2004, 09:48:34
 21. avatar
  [13] Žábina [*]

  sharonka: děkuju .

  superkarma: 0 06.10.2004, 09:46:56
 22. avatar
  [12] sharonka [*]

  Žábina: Jmenujou se Echinaceové kapky, jsou teda s nějakým % alkoholu, pak dělají i bez alkoholu třeba pro řidiče nebo pro děti. Ale zatím jsme z nich nikdo opilí nebyli .

  superkarma: 0 06.10.2004, 09:41:20
 23. [11] Hanule [*]

  Já se nechávám očkovat proti chřipce už asi pátý rok. Přes zimu nejsem nemocná (ani rýma). Ale nevím, zda je to díky očkování.
  Po očkování mě trochu bolí rameno a to je vše.

  superkarma: 0 06.10.2004, 09:25:08
 24. avatar
  [10] šája [*]

  evusche: Tak jestli na tebe "pořád něco leze", tak je ti očkování proti chřipce celkem na

  superkarma: 0 06.10.2004, 09:11:53
 25. avatar
  [9] evusche [*]

  můj brácha bylloni očkovaný proti chřipce (hradil jim to zaměstnavatel) a opravdu to zabralo. Tak já přemýšlím, jestli se taky nemám nechat očkovat. Protože pořád "na mě něco leze"

  superkarma: 0 06.10.2004, 09:04:35
 26. avatar
  [8] Gabi [*]

  Taky se přikláním k "neočkovat", u malých dětí je to dokonce výrazně nedoporučeno.

  superkarma: 0 06.10.2004, 08:52:06
 27. avatar
  [7] Žábina [*]

  sharonka: a jaké konkrétně kupuješ?

  superkarma: 0 06.10.2004, 08:45:12
 28. avatar
  [6] sharonka [*]

  Betsy: Na imunitu jsou dobré veškeré kapky, které obsahují echinaceu, pokud se berou pravidelně, tak určitě pomůžou. Já je vždycky nasadím sobě i dětem, když jsme nachlazení a je to lepší.

  superkarma: 0 06.10.2004, 08:11:37
 29. avatar
  [4] verousek [*]

  já určitě na to očkování taky nepůjdu, chřipku jsem měla maximálně dvakrát v životě. Ale moje babička chodí na očkování, prootže trpí spostou jiných nemocí a chřipka k tomu by jí mohla docela ublížit.

  superkarma: 0 06.10.2004, 07:21:33
 30. avatar
  [2] šája [*]

  Dětská lékařka v případě mých dětí očkování proto chřipce rozhodně zamítla. Kluk je na imunologické léčbě, trpí spíše na bakteriální než na virové infekce. Malá ještě nemarodila. Já sama jsem chřipku v životě neměla Jediný, do koho bych tedy investovala 200,- je můj muž a to si musí rozhodnout on sám.
  Jinak obecně považuju očkování proti chřipce za zbytečnost. Kmeny chřipky se každoročně mění, je velmi malá pravděpodobnost, že budete očkováni proti kmenu, který zrovna ten rok způsobí epidemii. Možná jen, že člověka to očkování trochu posílí, ale to já si raději dám nějakou vitamínovou bombu.

  superkarma: 0 06.10.2004, 06:56:49

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme