Přesně tuhle větu vyslovila jedna z hereček Divadla Kámen po skončení hry v diskusi s režisérem přímo na podiu. Je – i když jiné – a to už tradičně.

Berte další řádky jako pohled herečky, která kdysi v divadle hrála (navíc jako nejstarší ve stálém ansámblu), a ještě se odlišovala od svých mimořádně inteligentních a vzdělaných kolegů - herců. Tedy pohled „obyčejné ženy“. Zdůrazňuji, protože občas čtu či slyším, že divadlo hraje jen pro skupinu intelektuálně založených diváků. Tak s tím souhlasit nemohu.

Nenechala jsem se ani záměrně ovlivnit recenzemi. Navíc již nehraji léta, tedy nemám k představení „citový vztah“ aktivní spolutvořitelky, jako jsem kdysi mívala.

Žánr tohoto výhradně autorského divadla dodržuje „kamenná pravidla“ (minimalismus, absurdita, opakování slov a vět, specifická poetika i herecký projev), ale tentokrát s velkou podívanou. Spojení živé hudby (na klavír hraje sám autor) s reprodukovanou a k tomu naznačenou zadní projekcí, jsem v žádné kamenné hře ještě nezažila a velmi mě oslovilo.

Stejně, jako spojení zdánlivě neslučitelné příběhů, které divákovi, jako ostatně vždycky v tomto divadle, poskytují maximální pole pro fantazii, neboť odcházíte fascinováni, ale zmateni.  

A  nakonec, proč ne?

„Klasického“ divadla, kde příběh zaujme, nebo nezaujme, ale nedává prostor pro vlastní výklad, obohaceného občas sice netradičními prvky, ale pořád stále klasického, je všude plno. A jelikož právě formou a pojetím je divadlo výjimečné, nalézá si bez problémů své diváky, kteří se vrací.

Seděla jsem v přeplněném divadle (pouze asi 50 míst) v tzv. nulté řadě a zážitek jsem měla skutečně „z první ruky“.

divadlo

Scénografie tradičně opět minimalistická: pouze stůl a několik židlí. Scénografii totiž vytvářejí v této hře sami herci - tentokrát v netradičně velkém počtu, a to choreografickými pohyblivými i statickými obrazy na scéně. Takže se nabízí občas i asociace na taneční představení, protože hudba hraje velkou roli a v jednu chvíli i ve vzduchu otáčející se stůl, zavěšený na lanu.

divadlo

divadlo

divadlo

Brilantní a dokonale profesionální provedení se stalo v posledních letech v Divadle Kámen samozřejmostí, takže už když jsem viděla „Paní“, která mě naposledy velmi nadchla, přemýšlela jsem, zda bych ještě hercům stačila.

Potlesk příliš neodpovídal kvalitě představení  - jen dvě „děkovačky“? Tak to mě mrzelo, kdybych herce nefotila

divadlo

...tak bych tleskala ve stoje jak o život. A to jsem rozhodně neměla potřebu udělat při každém představení tohoto divadla

Možná, že jim zážitek dojde později...? Tak to bych ráda! Já odcházela nadšeně naplněná uměleckým zážitkem, a to je přece mnohem důležitější, než když divadlo pochopíte, ale nudíte se a litujete, že jste promarnili večer.

divadlo

Příští „Labe“ se hraje 18. října - chcete se přijít podívat? Opět první dva zájemce-zájemkyně odměním volnými vstupenkami!

A chcete se dozvědět něco málo o této hře i divadle, v němž hostují i jiné soubory? Stačí zadat jeho jméno do vyhledavače.

Reklama