Bulvár

Vyděšená Jodie a "šílený" Švankmajer


Tento čtvrtek 17. listopadu měly premiéru hned tři filmy:

 

Tajemný let

Na cestě z Berlína do New Yorku potká Kyle Pratt (Jodie Foster) ta nejhorší noční můra každé matky - v rozlehlých prostorách moderního Boeingu 474 se beze stopy ztratí její šestiletá dcera.

Kyle, která je citově zničená z nedávné ztráty manžela, se zoufale snaží nevěřící posádce letadla, cestujícím a později i sama sobě dokázat, že není šílená.

Přestože se kapitán Rich (Sean Bean) i letecký strážník Gene Carson (Peter Sarsgaard) snaží o tvrzeních zoufalé vdovy nepochybovat, směřují všechny důkazy ke skutečnosti, že její dcera nikdy na palubě letadla nebyla, což ještě více podněcuje paranoiu a pochyby ostatních cestujících a zbytku posádky.

Kyle, která se najednou ocitá úplně sama, má jedinou šanci - spolehnout se při pokusu o vyřešení celého tajemství a záchranu dcery pouze na svůj vlastní rozum.

 

Země mrtvých

 

Režisér filmu Noc oživlých mrtvol Georgie A. Romeo přichází opět se zombie hororem. Země mrtvých je místem, v němž svět, tak jak jsme ho znali, je pouhou vzpomínkou.

Pozůstatky lidské civilizace přežívají uvnitř opevněného města, zatímco živí mrtví se potulují pustinou, která ho obklopuje, a hladově hledají známky života.

Uvnitř města ale také existují dva oddělené světy. Ti vyvolení obývají mrakodrap Fiddler´s Green, v němž si užívají absolutního luxusu, ti méně šťastní pak živoří na ulicích. Obě dvě skupiny jsou ale závislé na týmu žoldáků, kteří v obrněném transportéru pravidelně vyrážejí z městských bran do země mrtvých, aby v ní doplnili zásoby.

V jejich čele stojí dva muži, kteří se navzájem liší jako voda a oheň. Cholo (John Leguizamo) si chce nebezpečnými výpravami zajistit vstupenku do Fiddler´s Green, Riley (Simon Baker) touží najít svět bez zombií a bez plotů. Konflikt, který se mezi nimi rozhoří, ohrozí nejen je samé, ale i poslední baštu lidské civilizace. Armáda mrtvých stojí před jejími branami, připravená využít i sebemenší zaváhání jejích ochránců.

 

 

Šílení


Podle vlastního scénáře natočil výtvarník, scenárista a režisér Jan Švankmajer film Šílení, který označuje za „filozofický horor“ a bude opět kombinací hraného filmu s animovanými pasážemi. Tématem jsou absolutní svoboda, civilizační represe a manipulace.

Scénář volně vychází z motivů dvou povídek E. A. Poea: „Zaživa pohřben“ a „Šílený psychiatr“. Tyto motivy jsou skloubeny v samostatný děj, který s uvedenými povídkami nesouvisí. Jednou z hlavních postav je Markýz (Jan Tříska). Tato postava je inspirovaná markýzem de Sade.

 

I když se děj filmu zdánlivě odehrává začátkem 19. století ve Francii, je plný anachronismů a reálií dneška, protože tento film je alegorií současného světa. A blázinec je jeho výstižnou kulisou.

Hrají: Jan Tříska, Jaroslav Dušek, Pavel Liška, Aňa Geislerová, Pavel Nový a další


Vyberete si z filmové nabídky? Je to Váš oblíbený žánr a půjdete do kina hned třikrát? Nebo máte raději jiný druh filmu a Šílené, Tajemný let i Zemi mrtvých si necháte ujít... 

   
18.11.2005 - Kultura - autor: Iveta Šafránková

Komentáře:

 1. avatar
  [4] monca13 [*]

  Už se móóóc těším na Šílení, protože Švankmajera a kvalitní "ujeté" filmy miluju

  superkarma: 0 19.11.2005, 01:22:38
 2. avatar
  [3] Midsummer [*]

  Včera??? Televizi jsem zavrhla a četla a četla a četla - knihu

  superkarma: 0 18.11.2005, 12:49:49
 3. avatar
  [1] Blueberry [*]

  Myslim ze Tajemny let je ne prilis dobry preklad nazvu filmu. Na letu nebylo nic tajemneho. Jinak Jodie Foster a Sean Bean .

  superkarma: 0 18.11.2005, 03:58:00

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme