Cestování

Vydejte se stopách Karla Havlíčka Borovského a poznejte krásy Brixenu a jeho okolí

Bressanone neboli Brixen je třetím největším městem autonomní italské provincie Bolzano (Alto Adige). Stejně jako v minulosti, je i dnes město kulturním centrem oblasti. Kromě toho leží ve vinařské krajině v údolí Sarntalských Alp, nedaleko jezera Lago di Varna/Vahrner See. Tato část Jižního Tyrolska v sobě snoubí kulturu, historii a výtvarné umění spolu s vysokohorskou atmosférou a nesčetnými sportovními možnostmi. A to vše lze poznat i z tradičních farem sdružení Roter Hahn.

Město Brixen je duchovní, kulturní, umělecké centrum oblasti a sídlo biskupů. Vládne zde klidná a příjemná atmosféra menšího města. Jeho hlavní částí je Staré město, kde se nachází dóm, mnoho kostelů, malebná podloubí, křížová chodba i hrad Hofburg. Ani okraj města není chudý na památky. Za návštěvu stojí klášter Novacella/Neustift, který disponuje velkou knihovnou, cennými relikviemi a v neposlední řadě také velkým vinným sklepem. Zde se totiž vyrábí nejsevernější italské víno. Za pozornost stojí i pevnost Fortezza/Franzesfeste postavená v době Rakousko-Uherské monarchie, která dnes slouží jako místo četných uměleckých výstav.

Tyrolsko

V České republice je město Brixen známé především díky Karlu Havlíčku Borovskému, který sem byl poslán do vyhnanství a celkem zde strávil čtyři roky (1851 – 1855). Zprvu byl ubytován v hotelu Elephant, později, po příjezdu manželky a dcery v roce 1852, pobýval v pronajatém domě Kellerhäusl. Ač byl pod stálým policejním dohledem, mohl vést prakticky normální život a volně se pohybovat po okolí. Horské prostředí navíc potlačovalo u Borovského projevy tuberkulózy, které se po jeho návratu do Čech, v roce 1855, naplno projevily. Jediné co mu zde bylo upřeno, bylo vměšování se do politických a národních otázek v Čechách. Také korespondence mu byla kontrolována. Vznikly zde literární počiny Tyrolské elegie, Křest svatého Vladimíra a Král Lávra.

Tyrolsko

Nejen město Brixen stojí za pozornost, ale takémalebná krajina a příroda vinařského údolí mezi alpskými masivy. Jeho okolí nabízí četné možnosti pro aktivnídovolenou, po svazích nad městem je navíc rozeseto množství jihotyrolských statků, kde se lze seznámit s životem na farmě i jedinečnými farmářskými produkty a místními tradicemi a kuchyní. Jedním takovým místem je i Frötscherhof, zrekonstruovaný statek z 12. století, k němuž jízda z Brixenu zabere pouhých deset minut. Po výletech v horské přírodě tu lze odpočívat u přírodního jezírka či v sauně. Pro pěší turistiku a jízdu na koních je ideální farma Ponyhof Gstatschhof, ležící v chráněné oblasti Sieser Alm, na nejvýše položené horské pastvině v Evropě.

Tyrolsko

Nedaleko Brixenu leží jezero Lago di Varna/Vahrner See, od kterého vede „Kaštanová stezka“, šedesátikilometrová cesta končící v hlavním městě provincie, v Bolzanu. Opomenout nelze ani jezero Lago di Breis/Prager Wildsee, jedno z nejkrásnějších a především nejhlubší jezero Jižního Tyrolska, ke kterému vedou četné pěší trasy a odvážlivci se v něm mohou vykoupat. Oblíbeným výletem je i návštěva jedné z původních jihotyrolských vesnic Fane Alm, ležící na malé náhorní plošině mezi vrcholky hor, kam se lze dostat po „Mléčné stezce“ s mnoha informacemi o tomto typickém produktu. Během cesty zve k návštěvě farma Untereggerhof zaměřená na chov koz, výrobu sýrů a mléčných výrobků.     

Poznejte Jižní Tyrolsko i vy.

Tyrolsko

   
08.06.2016 - Zahraničí - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [3] Hanula [*]

  Sml16krásný kraj - hned bych šla na toulkySml22

  superkarma: 0 08.06.2016, 11:02:08
 2. [2] bobani [*]

  tam by se mi líbilo

  superkarma: 0 08.06.2016, 09:18:04
 3. [1] Andreadornova [*]

  Sml67

  superkarma: 0 08.06.2016, 06:35:29

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme