Prázdniny jsou nenávratně pryč, ale pár hezkých dnů nás snad ještě v září a říjnu čeká. Pokud nevíte, co s dětmi o víkendu, vezměte je do pražské ZOO parníkem. Budou nadšené a nadcházející babí léto k tomu přímo vybízí.

parnik

Nejpoetičtější způsob, jak se dostat do pražské zoologické zahrady, není zrovna úplně nejlevnější ani nejrychlejší, ale zcela určitě je ten nejkrásnější. Udělejte dětem radost a alespoň jednou, třeba za odměnu, je na parník vezměte. Stojí to za to a z mnoha nádherných výhledů, které budete mít cestou na Prahu, se bude tajit dech i vám. Kluci také určitě ocení technickou stránku věci a zajímat se budou o plavební komory, které budete cestou proplouvat. A je se na co těšit - zdymadla jsou totiž po cestě dokonce hned dvě – Smíchovské a Štvanice.

Parníky do ZOO odplouvají pravidelně z přístaviště na Rašínově nábřeží, kousek za Palackého mostem (směrem po proudu řeky), každý víkend a ve státní svátky v 9, 12 nebo 15.30 hod. Nastoupit můžete ale také až na přístavišti u Čechova mostu, kde mají parníky plující do ZOO další zastávku. Celá plavba trvá 75 minut (z Rašínova nábřeží), během kterých můžete využit také občerstvení, které se nachází v podpalubí. Pokud je ale pěkné počasí, je nejlepší zabrat strategická místa na palubě a kochat se výhledy na pražské pamětihodnosti.

Tip: Nejlepší variantou je zakoupit rodinnou jízdenku, která vás vyjde na 450 Kč a platí pro dva dospělé a dvě děti. Tato jízdenka se vám vyplatí, i pokud jedete s dítětem jen jedním – stále je o 10 Kč výhodnější než 2 dospělé a 1 dětská. Ale pozor, za dítě do 3 let se neplatí nic, zatímco dítě starší let jedenácti musí mít už lístek pro dospělé.

parnik1

Z pražských památek, které budete mít možnost cestou z netradičního úhlu vidět, stojí za zmínku např. Národní divadlo, Mánes nebo Tančící dům. Na pravém břehu Vltavy se pak nabízí čarokrásný pohled na Pražský hrad, Kampu či Letnou, a nesmíme zapomenout na pražské mosty, které budete podplouvat. Cestou do zoologické zahrady jich podplujete přesně deset (nepočítáme-li mosty přes ramena Vltavy a mosty železniční), včetně mostu Karlova, který je z podhledu také velmi krásný a navíc se nemusíte mačkat se všemi těmi turisty, kteří přes něj proudí.

Přes Holešovice, Karlín a Libeň se nakonec dostanete až do Troje, kde na Císařském ostrově vaše plavba končí. V přístavišti se parník ještě otočí, a už se vystupuje. Do ZOO se vydejte kolem jezdecké haly přes lávku na pravý břeh Vltavy. Dorazíte k Trojskému zámku, který pokud ho neznáte, stojí také za návštěvu. Minimálně si nenechte ujít zámecký park, kterým se většinou dá volně projít až na druhou stranu, přímo k branám zoologické zahrady.

zirafy

Pokud se chcete projet parníkem, ale nechcete jít přímo do ZOO, nezoufejte, míst, kam pak můžete zajít s dětmi je zde určitě víc. Velmi oblíbená je v posledních letech zejména krásná botanická zahrada s památkově chráněnou vinicí sv. Kláry a skleníkem Fata Morgana, nebo se můžete prostě vydat do Stromovky – na nespočtu míst zde zabavíte děti a zajít si na oběd pak můžete např. do baby friendly restaurace Vozovna, která se nachází přímo vedle velkého dětského hřiště v horní části Královské obory.

Tip: Pokud budete ve Stromovce, nenechte si ujít pražské planetárium a hvězdárnu. O víkendu 13.–14. září se po náročné modernizaci projekčního systému otevírá pro veřejnost planetárium s největším rozlišením v Evropě a hrají se zde i „hvězdářské“ pohádky pro nejmenší. Reportáž pro vás připravujeme.

Příště vám představíme novinky a zajímavosti, které pro děti letos přichystala pražská zoologická zahrada a na co se můžete těšit.

A co Vy, jezdíte ráda parníkem? A jakou plavbu byste našim čtenářkám doporučila? Máte z některé z cest lodí nějaký zajímavý čí vtipný zážitek? Napište nám do diskuze pod článkem.

Čtěte také:

Reklama