ostruPrvní mrazíky už uhodily, a to znamená, že právě teď je ideální doba ke sběru šípku, o kterém jsme vám psali TADY. Dnes se podíváme na další léčivku, kterou můžete sbírat, a to až do konce října. Je to ostružiník. Nikoli jeho plody, nýbrž listy.

V léčitelství se ostružiník používal už od pravěku. Jeho zbytky byly nalezeny už v neolitických stavbách. Stejně tak byl vychvalován hippokratovských spisech. Tehdy se používaly k léčení zanícených nebo drobně krvácejících ran.

Listy ostružiníku klidní žaludek a zároveň podporují chuť k jídlu. Proto se nálev z byliny nejčastěji používá při chronických i akutních onemocněních trávicího traktu. Jsou dobrým prostředkem k léčení průjmu.

„Ostružiník umí zlikvidovat některé bakterie, parazity, plísně a houby. Proto je dobrý, zejména ale listy s mladými výhonky, ke koupelím nebo obkladům při kožních potížích a vyrážkách, k léčení dutiny ústní nebo ke kloktání při angíně,“ vysvětluje bylinkář se specializací na etnobotaniku, Radan Čermák.

Svůj význam má i pro ženy. Pomáhá například při bílém výtoku nebo silné menstruaci. Už v roce 1938 byl vyřčen názor, že ostružiník bude dobře sloužit i proti cukrovce. Tento názor se postupem času potvrdil.

Reklama