Přípravy největšího svátku vína v ČR jsou v plném proudu. Znojmo připravuje na 12. – 13. září 2014 kromě nejlepších vín a burčáků, velkolepého historického programu a hudebního programu různých žánrů, také několik novinek a unikátních lákadel, která můžete vidět pouze na Znojemském historickém vinobraní 2014.

foto4

Hned u vstupů do města Znojmo překvapí návštěvníky vinobraní novými vstupními bránami. Velkolepý historický průvod Jana Lucemburského a historický program, který svým rozsahem nemá u nás obdoby, nově doplní historická „ulička chudiny“ v Malé Mikulášské, kde na návštěvníky dýchne atmosféra středověké chudinské čtvrti. Historii vinobraní od jeho vzniku až podnes představí unikátní výstava „Vinobraní – oslava vína i historie“, kterou v Domě umění připravilo Jihomoravské muzeum ve Znojmě. Dalšími originálními součástmi Znojemského historického vinobraní bude také unikátní komponovaný závěrečný ohňostroj, znojemské „mázhauzy“ a také speciální pochůzková degustace vín z produkce 17 vinařů sdružených do VOC Znojmo, u rotundy sv. Kateřiny. Když k tomu všemu připočteme bohatý hudební program různých žánrů, doprovodný program pro rodiny s dětmi a všudypřítomné ochutnávky nejlepších vín a burčáků z produkce více než 30 moravských vinařů, návštěvníci Znojemského historického vinobraní se mají na co těšit.

Vstupy do historického centra města ohraničí čtyři nové vstupní brány, a to na tradičních místech: v ulicích Kollárova, Pontassievská, Kovářská a Velká Michalská. Nové vstupní brány svým realistickým vzhledem krásně zapadnou do zástavby města a doplní panorama znojemské historické architektury. Vzhled bran odsouhlasili i památkáři. Imitace řádkového kamenného zdiva typově odpovídá skutečnému hradebnímu opevnění Znojma. Historické podobě odpovídají také válcové věže. Na věžích budou pověšené praporky v  barvách vinobraní, tedy žlutočervené. Bránami povedou dva vstupy pro pěší a jeden vjezd pro vozidla.

„Staré brány byly nejen nevzhledné a ve špatném technickém stavu, ale hlavně finančně a časové náročné na stavbu. Vzhledem ke komplikované konstrukci je musela stavět externí firma a každoročně se tím zvedly náklady na vinobraní téměř o půl milionu korun. Návratnost investice vzhledem k tomu, že brány budeme moct stavět prakticky sami, je asi tři roky. Nové brány ve městě rostou už v těchto dnech a já pevně věřím, že se Znojmákům i turistům budou líbit,“ říká místostarosta Znojma Jan Grois.

Milovníky výpravné historické zábavy jistě zaujme rozsáhlý historický program, který bude po celou dobu vinobraní probíhat paralelně na pěti scénách. „Novinkou letošního ročníku bude historická „ulička chudiny“ v Malé Mikulášské, která návštěvníky vinobraní vtáhne do atmosféry středověké chudinské čtvrti. O vytvoření iluze středověku se postarají kostýmované postavy, které se v minulosti na tomto místě mohly reálně vyskytovat. Atmosféru jistě dotvoří i drobné scénografické úpravy reálné historické architektury, dobové rekvizity a večerní osvětlení živými ohni,“ říká ředitel Znojemské Besedy Mgr. František Koudela.

vinob

Ulička chudiny bude v provozu nepřetržitě - v pátek od 14 do 22 hod., v sobotu od 11 do 22 hod. Návštěvníci budou volně procházet a budou na vlastní kůži zažívat atmosféru chudinské čtvrti v době raného středověku. V Malé Mikulášské můžete na letošním vinobraní potkat pouliční hazardní hráče, veselé studenty, mladé umělce hledající múzu, pouliční pěvce a muzikanty, tuláky, věštkyně, lehké děvy i mnichy řádu Dominikánů či Minoritů a také kata i žebrající děti či starce. O historickou atmosféru se postará deset herců ze společnosti Kočovné divadlo Ad Hoc a herci z dalších amatérských divadelních souborů.

Unikátní a neopakovatelnou historickou podívanou je pouliční divadelní show, kterou lze vidět a prožít pouze v rámci Znojemského historického vinobraní - historický průvod krále Jana Lucemburského. Kostýmovaný průvod více než čtyřistašedesáti historických postav projde městskou památkovou rezervací dvakrát. Pokaždé s vyvrcholením v podobě výpravné podívané na hlavním pódiu na Masarykově náměstí. V pátek průvod započne svoji pouť večer ve 20:00, za svitu pochodní projde městem a vyvrcholí na hlavní scéně ohňovou show v podání skupiny Pa-li-Tchi. Sobotní odpolední průvod začne ve 14:00 a v závěru na hlavním pódiu vygraduje historickou scénou, zobrazující předávání práv konšelům, trestání nepoctivých vinařů a odsouzenců máčením v kašně. Toto pouliční divadlo svým rozsahem nemá v ČR obdobu.

jral

Trasa průvodu povede ulicemi Pražská, Velká Michalská, přes Horní náměstí a Václavské náměstí, dále Velkou Františkánskou ulicí přes Mikulášské náměstí a Velkou Mikulášskou ulicí na Masarykovo náměstí.

Letošní ročník Znojemského historického vinobraní obohatí také unikátní výstava „Vinobraní – oslava vína i historie“. V Domě umění JMM na Masarykově náměstí 11 bude k vidění expozice, která představí vše, co se skrývá za značkou Znojemské historické vinobraní. „Výstava návštěvníkům přiblíží slavnost vinobraní v historickém kontextu návštěvy královského města Znojma Janem Lucemburským a Eliškou Přemyslovnou, jež se stala hlavním motivem celého Znojemského historického vinobraní. Kromě historického pozadí však výstava připomene také zrod této akce, její nelehký osud v době tuhé normalizace či znovuoživení v euforické atmosféře porevolučních let. Opomenuty nezůstanou ani ročníky nedávno uskutečněné. V rámci výstavy bude možnost prohlédnout si kromě propagačních materiálů a fotografií od 60. let po současnost, také návrhy kostýmů Miloslava Smutného ve srovnání s jejich současnou podobou nebo dochované originální artefakty středověké kultury z doby vlády Jana Lucemburského,“ říká Bc. Monika Mažárová z Jihomoravského muzea ve Znojmě, které výstavu připravilo. Výstava bude slavnostně otevřena 4. září a potrvá až do 22. listopadu 2014.

foto3

Největší scéna na Masarykově náměstí nabídne vystoupení mnoha hvězd současné populární hudby. Jedním z největších lákadel letošního hudebního programu je skupina Olympic. Vystoupí také slovenská skupina No Name, skupina Mandrage, oblíbená především u mladšího publika, stálice české hudební scény Anna K, neopakovatelný Banjoband Ivana Mládka, originální Jaroslav Uhlíř s kapelou, Petr Bende s cimbálovou muzikou Grajcar, Monkey Business, Věra Martinová, Čankišou a další.

Speciál od vinařů

foto1

Speciální program připravuje také sdružení sedmnácti vinařů VOC Znojmo na nově zrekonstruovaném návrší u rotundy sv. Kateřiny, kde členové VOC formou pochůzkové degustace představí vína originální certifikace, včetně vín oceněných v mezinárodní soutěži San Francisco International Wine Competition a dalších vinařských soutěžích. Ta nejlepší vína odrůd Sauvignon, Ryzlink rýnský, Veltlínské zelené i Rulandské bílé, šedé, modré či Pálava zde představí vinařství: DV Promotion, s.r.o.; Ing. Josef Dobrovolný – Vinný sklep; Vinařství Piálek & Jäger, s.r.o.; Vinařství Kořínek, s.r.o.; VÍNO VANĚK, s.r.o.; Vinařství LAHOFER, a.s.; Vinařství Líbal, s.r.o.; Vinařství rodiny Špalkovy, s.r.o.; VINAŘSTVÍ WALDBERG VRBOVEC, s.r.o.; Vinné sklepy Lechovice, spol. s r.o.; VINO HORT, s.r.o.; Zemědělské družstvo Hodonice; ZNOVÍN ZNOJMO, a.s.; Vinařství Sádek, s.r.o.; VINICE – HNANICE, s.r.o.; VINAŘSTVÍ HANZEL; Arte Vini, spol. s r.o.

Zcela unikátním zážitkem na Znojemském vinobraní jsou také městské mázhauzy – tedy uzavřená nádvoří středověkých domů a renesančních paláců, která fungují během vinobraní jako vinárny, šenky, či místa pro posezení, mnohdy s vlastním programem. Právě zde si návštěvník vinobraní může vína a burčáky z nabídky moravských vinařů vychutnat obklopen atmosférou historických šenků a současně si prohlédnout historické prostory, které jsou v době mimo vinobraní pro veřejnost uzavřené.

foto2

Vinobraní bude stejně jako v posledních dvou letech jen o víně a o burčáku. Prodej alkoholu s obsahem vyšším než dvacet procent bude možný pouze v kamenných provozovnách. „Opatření, která jsme museli zavést ze zcela jiných důvodů, se pomalu stává tradiční součástí vinobraní. Na jeho atraktivitě to neubírá, ba naopak. Vinobraní je o poznání klidnější, lidé se v ulicích pohybují se skleničkou vína nebo burčáku – a tak to má být,“ dodává místostarosta Znojma Jan Grois.

ohno

Vstupenky na Znojemské historické vinobraní jsou v prodeji v síti Ticketpro a v Turistickém informačním centru Obroková 10,  669 02 Znojmo. Na místě konání budou vstupenky v prodeji u vstupů do historického centra. Permanentky zakoupené v předprodeji zajišťují vstup bez čekání u pokladen.

Organizátor Znojemského historického vinobraní je www.znojemskabeseda.cz

Zdroj a foto: tisková zpráva, V. Novák, www.znojemskevinobrani.cz

vinobr

Čtěte také:

Reklama