Bulvár

Vydávání dětí do ciziny pokračuje


Kdo se domníval, že soudní deportace českých dětí do ciziny po nedávné drastické a medializované kauze dvou sourozenců skončí, musí být zklamán. V září 2006 náchodská soudkyně nařídila předběžně vykonatelným rozsudkem navrácení dvouletého Adriana k otci do Kalifornie - přestože to pro dosud kojené batole s českou státní příslušností bude znamenat těžké psychické i citové trauma a zhoršení zdravotního stavu.

Náhlé odloučení kteréhokoli dítěte od  subjektivně důležité osoby, ke které je vázáno silným poutem, se může projevit psychogenně podmíněnými poruchami spánku a příjmu potravy, pasivitou, sociální stažeností, nezájmem o dění kolem, negativismem, agresí, podrážděností spojenou s narušenou pozorností, smutkem a truchlením. Při vážné a stresující změně dochází s velkou pravděpodobností ke zhoršení zdravotního stavu. Podle znaleckého posudku z oboru psychologie je Adrian citlivý a úzkostný, silně fixován na matku. Závislost na matce je přirozená, odpovídající jeho věku a potřebám a je navíc  posilována chronickým zdravotním handicapem. Ve zprávě ošetřující dětské lékařky se uvádí, že nezletilý má dlouhodobé zdravotní potíže spojené se zažíváním, při nichž nadále zůstává závislý na příjmu mateřského mléka. Kojení se proto jeví jako nanejvýš přínosné. Odloučení od matky by pro něho bylo psychicky velmi traumatizující a lze předpokládat zhoršení zdravotních obtíží i tehdy, pokud by otec dodržel všechna doporučení.

Opatrovnickou soudkyni však neobměkčilo ani to, že pro podezření z domácího násilí bylo otci kalifornskými úřady přechodně zakázáno přiblížit se k matce a že dokonce i česká ambasáda její návrat do Česka doporučila. Prý je matka dospělá a inteligentní žena a musí nést důsledky svého jednání. Paní soudkyně opomněla, že důsledky dopadnou především na dítě. Přitom Úmluva o mezinárodních únosech dětí stanoví v čl. 13, že smluvní stát není povinen nařídit navrácení dítěte, jestliže je vážné nebezpečí, že by návratem bylo dítě vystaveno fyzické nebo duševní újmě nebo je jinak dostal do nesnesitelné situace. Soudkyně je však přesvědčena, že se tím míní jen případy prokázaného týrání, zneužívání nebo válečný konflikt v zemi, kam má být dítě navráceno. Jak k tomuto výkladu došla, blíže neuvedla. Jisté je, že žádná taková judikatura neexistuje.

Podle čl. 3 Úmluvy o právech dítěte musí být zájem dítěte (nikoliv tedy rodičů nebo jednoho z nich) předním hlediskem při jakékoli činnosti uskutečňované veřejnými nebo soukromými zařízeními sociální péče, soudy, správními nebo zákonodárnými orgány. Je snad v zájmu dítěte vystavit je těžkému psychického a citovému traumatu s možnými trvalými následky, a navíc zhoršení zdravotního stavu? Přes to všechno stanovila soudkyně u svého rozsudku předběžnou vykonatelnost. Matka se sice může odvolat, ale i když jí krajský soud vyhoví, nebude to nic platné - dítě by už mělo být v Kalifornii a rozsudky českých soudů tam neplatí. Kromě toho újma, před kterou varovali odborníci, již nastane. Pokud matka syna dobrovolně nevydá, hrozí mu podobná exekuce jako sourozencům, kteří  byli před časem násilně odvezeni do Argentiny.

Fond ohrožených dětí eviduje více případů týkajících se vydávání dětí do ciziny, ve kterých Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí v Brně a zpočátku i soudy trvaly na vydání, i když se o žádné neoprávněné přemístění nejednalo. Jako v případě jedenáctiletého Berta a jedenáctileté Nicol. Jejich osudy si byly blízké v tom, že oba v době rozhodování žili po úmrtí svých matek u blízkých osob v České republice a své otce ani jejich řeč neznali. Bertův otec byl v cizině dokonce zbaven rodičovské zodpovědnosti, Nicolčin byl stíhán za neplnění vyživovací povinnosti, přičemž dcera mu byla v útlém věku tamními úřady odebrána a legálně dopravena do České republiky. Přesto se soud u Berta nerozpakoval nařídit ústavní výchovu (aby se vyloučilo údajné ovlivňování proti otci a on si na něj zvykl).

Obě děti nakonec zůstaly po několikaletém řízení v České republice. Zkažené dětství plné strachu ze ztráty blízkých osob a násilného vyvržení do ciziny jim už nikdo nevrátí. Kdo donutí naše soudy respektovat ustanovení přijatá na ochranu dětí.

předsedkyně Fondu ohrožených dětí

   
06.10.2006 - Společnost - autor: Markéta Breníková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [231] mikule [*]

  Berte si čechy

  superkarma: 0 17.12.2006, 22:16:42
 2. avatar
  [230] *Kotě* [*]

  sahleb: podívejte se, když byl ten mediálně profláklý případ vydání dvou dětí otci do Argentiny, tak FOD také protestoval a psal podobné srdceryvné články. Najednou se pak ale začaly objevovat články, které ukázaly, že ono to není všechno úplně tak, jak to vylíčil FOD a matka dítěte, a že veřejnost byla manipulována ve prospěch matky. Takže zkrátka a dobře, ačkoliv uznávám, že FOD dělá záslužnou práci a sama jim také finančně přispívám, jsem toho názoru, že někdy to s mediální prezentací případů přehánějí. Je to v dobrém úmyslu, to jistě, ale je to podobné, jako když např. Laktační liga označuje nekojící matky skorem za zločinkyně, kterým by dítě mělo být odebráno, protože mu svévolně odepřely to nejlepší, co pro něj mohly udělat... jistě propagují záslužnou věc, ale ne vždycky šťastně. Takže já, pokud neznám žádné podrobnosti tohoto případu, jen článek, jehož autorem je FOD, odmítám se stavět na něčí stranu a soudit, kdo je v právu a kdo není. Mějte mě klidně za necitelnou mrchu, je mi to upřímně řečeno úplně fuk.

  superkarma: 0 12.10.2006, 21:38:19
 3. [229] sahleb [*]

  PS.

  Prave jsem zhledla ve zpravach dokument o mrtvem chlapeckovi, ktereho zrejme ubijel a mucil jeho otec. byly mu 2 roky. Tatinek byl nasilnik a nejaky urad dokonce vznesl varovani, ze dite by se mu vracet nemelo.

  superkarma: 0 12.10.2006, 21:26:19
 4. [228] sahleb [*]

  Kote na tyhle slabobyslene vypady (ses chatra jako radio, zjev se z toho, ze je dite kojene), nemam co odpovedet.
  Normalni clovek povazuje odebrani ditete matve a vice versa, po narozeni a v dobe kojeni za barbarstvi. Nevom, proc tvrdite , ze bych rvala. Naopak vy jste, presto ze, tvrdite ze se v clanku "hraje na slzy" nerekla jedinny vazny duvod k odebrani matky diteti v dobe kojeni.

  Jen tak mimochodem, v cicilizovanych statech ve veznicih existuji oddeleni pro matky s detmi. A to rikem jen potichu, rvat u toho fakt neminim. Zase jste vedle.

  superkarma: 0 12.10.2006, 21:23:25
 5. avatar
  [227] *Kotě* [*]

  Suzanne: sorry, že jsem na tebe zapomněla

  superkarma: 0 12.10.2006, 19:06:01
 6. avatar
  [226] *Kotě* [*]

  sahleb: zjev se z toho, že je dítě kojené

  kdyby např. nějaká kojící matka postřílela půl rodiny a šla za to do vězení, taky bys řvala, že se bere matce kojené dítě?

  superkarma: 0 12.10.2006, 19:05:40
 7. avatar
  [225] Suzanne [*]

  Tak jsem sem koukla a ona rvačka

  Kotě: pro pořádek - se svým bývalým mám skvělé vztahy, mému muži nás předal slovy "seš dobrej, starej se vo ně dobře"
  Takže do lesa zřejmě volám správně

  sahleb: napsala jsi to tak, že nemám připomínek

  superkarma: 0 11.10.2006, 12:15:50
 8. [224] a.... [*]

  Jaštěrička: dej si pozor..voni si už snad na tebe někde počkaj a zbijou tě to už je pro ně fakt moooooc

  superkarma: 0 10.10.2006, 17:17:44
 9. avatar
  [223] Jaštěrička [*]

  pohodova: Nádobí nemyji-na to máme myčku.Ba dokonce ani neuklízím-zneužívám dětskou práci Dříve jsem si platila paní na úklid. Pracuji tak,abych si to mohla dovolit.Ve volném čase si pak mohu prudit na internetu kvílející trpitelky a bavit se jejich reakcemi.Jaký si to uděláš,takový to máš

  superkarma: 0 10.10.2006, 16:48:16
 10. avatar
  [222] phoebe24 [*]

  Eva_Fl: 216. Nemohla. To by jsi Ty nikdy nepochopila a já nikdy nedělám zbytečnou práci. A taky by mi dělalo problém vysvětlovat Ti to na Tvé "úrovni".

  superkarma: 0 10.10.2006, 14:38:01
 11. avatar
  [221] pohodova [*]

  SAHLEB: diky. I kdyz si nejsem jista,ze te zaprudile NEOBETOVKYNE pochopily,nebo nechtely pochopit.

  superkarma: 0 10.10.2006, 13:19:07
 12. avatar
  [220] pohodova [*]

  Eva_Fl: Phoebe pouze chtela rici,ze kdyz VZORNA matka prosedi celej den u kompu,tak se zase az tak MOC neobetuje.Viz Jastericka a jeji soukmenovkyne. KAPITO ??

  superkarma: 0 10.10.2006, 13:16:59
 13. avatar
  [219] pohodova [*]

  Jaštěrička: Uz mas umyty nadobi,ze tu prudis?

  superkarma: 0 10.10.2006, 13:15:00
 14. [218] sahleb [*]

  abych nezapomela na to podstatne, ptam se Kotete:

  odebrat matce kojene dite a odebrat kojenemu diteti matku, nema nic spolecneho s tim:

  1.za jakych okolnosti se rozvedli (uvedte mi tedy nejaky duvod tohoto odebrani, ktery pro vas hraje roli a je nutno ho uvest kvuli objektivite a ne pouheho "hrani na city")

  2. jestli matka sve dite unesla (...tak ho radsi dame unest soudne, ze?)

  3.zda se chtela s otcem dohodnout (zapomela jste na to, zda se chtel OTEC dohodnout)

  4. z jakych duvodu byl vydan restrikcni duvod proti otci.


  superkarma: 0 09.10.2006, 22:25:12
 15. [217] sahleb [*]

  to "obetovani se" jsem psala jako repliku na reci jednoho chlapka,ktery tvrdi, ze matky si mysli, ze deti jsou jejich majetkem a ze o ne nemohou prijit. Jeho slova mi pripadla slusne brutalni vzhledem k obsahu clanku.

  Obetovani se nebo obetovat neco, kdyz se narodi dite povazuji za normalni a prave tohle je ta zasadni zmena. Mnohe zeny opusti karieru a venuji se detem a zustanou v domacnosti. Proste udelaji komprimis a neco ze zivota skrtnou.
  A pece o dite znamena urcite obetovat leta spoustu malickosti.
  Nic vic nic min.
  Uz vubec nechapu utoky, jako z mych deti vyrostou naruseni jedinci. Ja jsem obetovala napriklad chozeni do divadla a vubec mi to nevadi. Kdo nema deti, divadlo (kino, hospodu)obetovat prave kvuli detem urcite nemusi, ale nema deti.
  Tak jsem to myslela. Znam mnohe zeny,ktere obetovaly studium, praci, zdravi, karieru, prijem....konicky, kurzy .......a udelaly to.

  superkarma: 0 09.10.2006, 22:22:13

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [216] Eva_CZ [*]

  phoebe24: muzes mi ten prujem, ktery jsi tady vyplodila, prelozit?

  superkarma: 0 09.10.2006, 21:09:29
 2. avatar
  [215] phoebe24 [*]

  já se tedy některým obojživelníkům divím, že nejsou schopné obětovat čas strávený pruděním u compu např. pro několikanásobné opakování čtení notoricky známé pohádky. No toto. To jsou teda MATKY.

  superkarma: 0 09.10.2006, 17:34:50
 3. avatar
  [214] Jaštěrička [*]

  pohodova: Nechtěla jsi náhodou skončit diskusi? Už aby

  superkarma: 0 09.10.2006, 17:14:34
 4. avatar
  [213] pohodova [*]

  Jaštěrička: Nezer to tu tak,zlato. Ale ze si nam to- Marusko Kuderikova- kraasne shrnula.

  superkarma: 0 09.10.2006, 13:21:09
 5. avatar
  [212] Jaštěrička [*]

  Tak já to shrnu-dovolila jsme si tu pouze zkonstatovat,že já osobně nemám vůči dětem žádné pocity obětování se ani obětování něčeho a nepřeji si, aby mě někdo do této komunity trpitelek zahrnoval. Nikomu nenutím, aby k tomu přistupoval stejně – je to věc osobní volby a celkového přístupu k životu. Tak jako někdo je nevyléčitelný optimista, někdo holt neodkáže být šťastný, vyrovnaný a spokojený za žádných okolností. Dokážu pochopit, že někdo to má jinak – je to jeho problém. A docela se bavím tím, jak je to zcela mimo rámec chápání potrefených.
  phoebe24: Mysli si,co chceš
  pohodova: Ano,děti mi někdy lezou na nrvy. Ne,nikdy jsem neřešila zda plíny NEBO cvičení - zvládla jsem plíny I cvičení a nepřipadla jsem si jako něčí oběť.
  a....: Jo,chluaptým bestiím přináším oběti denně

  superkarma: 0 09.10.2006, 10:01:05
 6. avatar
  [211] pohodova [*]

  Nyotaimori: Az pujdes k tvoji mamince,zeptej se ji jen tak mimochodem,jak to citi ona a jestli ti prdel utirala vzdy s entuziasem komsomolce. A koncim diskusi,bo me to uz neba.

  superkarma: 0 09.10.2006, 10:00:35
 7. avatar
  [209] Suzanne [*]

  pohodova: Ty kozačky - to JE SKUTEČNĚ oběť

  superkarma: 0 08.10.2006, 23:19:31
 8. avatar
  [208] pohodova [*]

  phoebe24: zivot je krasny.Z CISTE LASKY jsem pujcila sve dospivajici dceri sve nejlepsi kozacky a male dceri precetla asi 3x Zlatovlasku ve chvili,kdy se muj oblibeny serialovy hrdina pelesil s milenkou.No nic,ja jim to tak za pet let poradne vyctu (pro ty co nechapou,je to HUMOR)

  superkarma: 0 08.10.2006, 23:16:27
 9. avatar
  [207] Suzanne [*]

  *Kotě*: to jsem ráda, že jsi níže zhodnotila, kdo má jediný rozumný pohled na věc

  superkarma: 0 08.10.2006, 23:05:07
 10. avatar
  [206] phoebe24 [*]

  pohodova: hm, já jsem zrovna PRO SVOU OSOBU PŘÍNOSNĚ dožehlila pár riflí a triček vel.128 a bez toho, abych svá robátka vzbudila a vyžadovala přísahu, že až já nebudu moct, budou žehlit ony mě, odcházím do peřin s vědomím, že jsou lidi, co prostě chápou pomaleji a nebo nechápou vůbec.

  superkarma: 0 08.10.2006, 22:35:03
 11. avatar
  [205] pohodova [*]

  phoebe24: Bacha... ted se soudruzky chytnou a napisou ,ze podruznymi vecmi myslis deti.

  superkarma: 0 08.10.2006, 22:03:14
 12. [204] a.... [*]

  Jaštěrička198: Ten se má naprosto skvěle, nikomu se neobětuje a dělá si úplně co chce . Já jsem se mu naopak obětovala v tom, že jsem včera vyprala potah z gauče , který upatlal a teď už zas na něm se svým starším druhem spí

  superkarma: 0 08.10.2006, 21:58:54
 13. avatar
  [203] phoebe24 [*]

  Jaštěrička: pro cokoliv, co jsem v životě chtěla dělat pořádně, jsem musela obětovat podružné věci. A vždy jsem se pro všechno rozhodla dobrovolně. Nic nedělám pod nátlakem a proto, že to dělají jiní. A už vůbec si nestěžuju. Zkus prosím zapřemýšlet a nenuť mě, abych si opravdu začala myslet něco o slípkách, jak mi podsouváš.Pa.

  superkarma: 0 08.10.2006, 21:54:48
 14. avatar
  [202] pohodova [*]

  Jaštěrička: TY sis NIKDY,ale vubec nikdy .... nerekla " sakra,to me stve ze tu ted musim sedet a prat plinky,radsi bych sla treba cvicit" ?? N I K D Y sis to treba ani nemyslela? Uprimne: nejdou ti tvoje deti NIKDY,ale NIKDY na nervy? Vse delas radostne a s nadsenim s laskou k detem,ne ze musis???? UPRIMNE !!!!

  superkarma: 0 08.10.2006, 21:54:44
 15. avatar
  [201] Jaštěrička [*]

  pohodova: TAKŽE ZNOVA - jsou mámy,které NEOBĚTUJÍ svůj volný čas,protože čas s trávený s dětma je pro ně přínos Tím pádem je ani nemůže štvát,jestli ho někdo s nima tráví víc nebo míň

  superkarma: 0 08.10.2006, 21:35:21
 16. avatar
  [200] pohodova [*]

  TAKZE ZNOVA:
  10.2006 19:11:34 - phoebe24 (Odpovědět) (Poslat vzkaz)
  pohodova (a já např. taky) OBĚTUJE část svého volného času pro to, aby ho věnovala svým dětem. Jsou mámy, které se nestarají skoro vůbec a tedy neobětují skoro nic a taky mámy, které se obětují cele a dítko pod tíhou péče skoro neumí a nemůže samostatně dýchat. Nic jsem nečetla o tom, že by to dělala pod nátlakem a dávala to svým dětem "sežrat". Pouze jí štve, že ona je tím rodičem, který to činí častěji. Takže vo co gou lidi?! To berete jako sport, tady prudit?
  Ten článek je jinak fakt dost jednostranný a nedá se z něj vyvodit objektivní závěr. Ale na druhou stranu je mi sympatičtější matka, která vezme zákon do svých rukou a neriskuje psychickou a třeba i fyzickou újmu dítěte, než ta, která by v podobné situaci nedělala nic. (MMCH: u nás se čeká na rozvod dva roky).Těžko ale z článku vyvodit, zda opravdu otec je násilník a matka nezdrhla třeba z úplně jiných důvodů

  superkarma: 0 08.10.2006, 21:20:34
 17. avatar
  [199] pohodova [*]

  phoebe24: Ony to nejak kocky nepochopily,ze ju

  superkarma: 0 08.10.2006, 21:13:15
 18. avatar
  [198] Jaštěrička [*]

  a....: Jak se má náš brácha?

  superkarma: 0 08.10.2006, 21:08:28
 19. [197] prosty sekacek travy [*]

  man-mimo: to me tak MRZIIIII
  ...taky bysem chtel byt ...moc

  superkarma: 0 08.10.2006, 21:08:16
 20. avatar
  [196] man-mimo [*]

  prosty sekacek travy: jako kočka si budu dost vybírat Asi nemáš šanci

  superkarma: 0 08.10.2006, 21:00:01
 21. [195] a.... [*]

  kareta: Fakt, kouknu z okna a vidím úplněk Ach ta LUNA, ta s námi dělá divy

  superkarma: 0 08.10.2006, 20:55:47
 22. [194] a.... [*]

  Jaštěrička: Na těch, které se "obětují" mi asi nejvíc vadí, že je z jejich strany na ty ostatní vyvíjen poměrně silný společenský tlak v tom smyslu, že když se teda neobětujem, tak určitě něco zanedbáváme. Ta jejich nechopnost pochopit, že život lze žít i jinak, než v té trpitelské pozici. Jsou to myslím právě tyhle ženy, které své děti nazývají nevděčnýmim prevíty, když jim dětičky povyrostou a dávají jim otevřeně najevo, že o žádné další "oběti" nestojí.

  superkarma: 0 08.10.2006, 20:52:38
 23. avatar
  [193] kareta [*]

  TO BUDE VLIVEM ÚPLŇKU

  superkarma: 0 08.10.2006, 20:50:30
 24. avatar
  [192] Jaštěrička [*]

  Ťapina: Co byste dělali,zvládnete to v pohodě jako jiní a dětičky aspoň uvidí,že bez práce nejsou koláče Však jsi viděla,jak náš mladej by s tebou v té ordinaci nejradši zůstal

  superkarma: 0 08.10.2006, 20:45:29
 25. avatar
  [191] Ťapina [*]

  pohodova: Teoreticky ano, vždycky do zazvonění telefonu Ne, ani jeden nepracujeme od-do, takže se asi teda obětujeme oba. Jenom nevím, co budeme dělat, až budeme mít ty děti, to se asi obětujeme zápalnou obětí, aby to stálo za to

  superkarma: 0 08.10.2006, 20:34:31
 26. avatar
  [190] Jaštěrička [*]

  phoebe24: BTW- občas mám pocit,že některé jste se vdaly a máte děti jen proto,abyste zapadly "do klubu" - stěžujících si,ufrflaných ženských,které se "obětují" rodině a těm chlapům, co jsou všichni stejní. A pak se divíte,když o vás někdo řene,že jste slepice.Jenže jak se do lesa volá,tak se z něho ozývá Ne,opravdu nemám pocit,že bych se dětem obětovala,protože všechno má svůj čas.Mám je už totiž dost velké na to,abych byla ráda za každou chvíli,kdy ještě stojí o to být se mnou- a dlouho to už nepotrvá, starší je už i oficiálně dospělý-a do toho fitka se nestydí jít se mnou a svojí kočkou.A nebudu se ani hroutit,až odejdou,protože jsem si vždy bez zbytečných scén dokázala uhájit i prostor pro sebe

  superkarma: 0 08.10.2006, 20:31:58
 27. [189] prosty sekacek travy [*]

  man-mimo: inu, kazdy je takovy, jakeho ho okoli vnima, co takhle vecere pri svickach?

  superkarma: 0 08.10.2006, 20:28:44
 28. avatar
  [188] Jaštěrička [*]

  phoebe24: Jasně,jasnovidko ,když nemám pocit,že bych se dětem obětovala,tak jsem zcela jistě slepice.Podle sebe soudím tebe nejspíš

  superkarma: 0 08.10.2006, 20:25:15
 29. avatar
  [187] man-mimo [*]

  *Kotě*: jo, každému podle zásluh Já jsem zase kočka

  superkarma: 0 08.10.2006, 20:18:25
 30. avatar
  [186] phoebe24 [*]

  Jaštěrička: možná máš pravdu, možná se cele realizuješ jako MATKA a na nic jiného nemáš a ani Tě nic jiného nezajímá .

  superkarma: 0 08.10.2006, 20:04:23

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme