Novinky

Vyčůrejte se, už od neděle si budeme na Vyšehradě hrát

Divadlo pro batolata, bojovka, workshopy, odpolední večerníčky slavných tatínků i večerní VyšeBar pro dospělé, nejen tak bude vypadat jedenáctý ročník festivalu VyšeHrátky, který oživí vyšehradský areál Královské a knížecí akropole už poslední srpnový den. Od 31. 8. do 7. 9. ožije historická kulisa národní památky programem pro školáky, předškoláky, ale i nejmenší děti. A bavit bude i dospělé!

„Nejsme odkládací koutek,“ říká ředitelka festivalu

VyšeHrátky jsou interaktivní festival se zaměřením na loutkové a autorské divadlo a hravě vzdělávací aktivity pro děti v různých věkových kategoriích. „Snažíme se vytvořit alternativu ke konzumním akcím, které mají na první pohled spíše pouťový charakter. Chceme, aby náš festival byl místem, kde spolu tráví čas celá rodina. Nejsme odkládací koutek s pasivní zábavou, naopak se snažíme podpořit v dětech fantazii a hravost a vést je k aktivnímu zapojení do dění festivalu, i proto je jednou z ústředních aktivit bojovka,“ přibližuje hlavní myšlenku VyšeHrátek Daniela Fialová, ředitelka festivalu. Přičemž každý rok se nese v odlišném duchu. Letošní ročník představí Trenažer komunismu, který dětem přiblíží dobu před 25 lety.

vvv

Divadlo pro malé, velké i nejmenší

Hlavní náplní festivalu jsou především divadelní představení. Těch se během dne odehraje několik. Hned první den festivalu se mohou návštěvníci těšit od 10.00 a 14.00 hodin na premiéru inscenace Studia DAMÚZA Batostění – divadla pro děti od 10 měsíců! Máte představu, jak vypadá divadlo pro batolata? „Je lehoučké jako pírko,“ říká Monika Kováčová, režisérka inscenace, a dodává: „Představení nabízí dětem první kontakt s divadlem - je interaktivní, respektuje jejich potřeby a citlivě je uvádí do světa zvuků, hlasů, pohybů, dotyků, loutek.“ Festival VyšeHrátky přiveze i zahraničního hosta – slovenské Batolárium, které Monika Kováčová režírovala v Bábkovém divadle na Rázcestí v Bánské Bystrici.

Divadelního bloku se budou účastnit i etablované soubory. S představením Dášenka přijede Husa na provázku, Buchty a loutky zahrají Zlatou Husu. Chybět nebude ani Prasečí cirkus v podání žonglérského dua Bratři v Tri(c)ku.

ddd

Doprovodný program plný workshopů, čtení pohádek i koncertů

 Doprovodný program festivalu je doslova nabitý. Kromě divadelních představení a bojovky jsou pro děti připravené workshopy, kreativní dílny či koncerty. Jedním z nich bude také koncert Mixle v pixle, jejichž členy znáte z etablovaných skupin - například frontman kapely je Mardi z Vypsané fixy. Nejen děti, ale také určitě maminky potěší odpolední večerníčky. Od 17.00 hodin budou každý den číst pohádky slavní tatínci. „Letošní rok přislíbili účast herec David Matásek, sportovní komentátor Robert Záruba či například rapper Bonus. Těšit se každý den můžete na několik pohádek v podání známých tatínků,“ láká na podvečerní program Daniela Fialová. Večery pak budou patřit dospělým. Každý den bude otevřený VyšeBar, ve čtvrtek, pátek a sobotu jsou na programu také představení a koncerty pro dospělé.

cccc

Praktické informace

Festival VyšeHrátky má svůj program rozdělený do několika částí. Dopoledne kromě víkendu je věnované školám, odpoledne prostor Vyšehradu patří rodinám s dětmi a večery pak otrlým a dospělým návštěvníků. První představení začínají v 10.00 hodin. Vstupné do areálu je zdarma. Cena představení je od 70 Kč, rodinná vstupenka stojí 250 Kč. Více informací o programu a vstupném najdete na www.vysehratky.cz

cccc

O festivalu VyšeHrátky

Festival Vyšehrátky pořádá od roku 2004 vždy na začátku září Studio DAMÚZA o.p.s. ve spolupráci s NKP Vyšehrad. VyšeHrátky jsou interaktivní festival se zaměřením na loutkové a autorské divadlo a hravě vzdělávací aktivity pro širokou veřejnost odehrávající se na Královské a knížecí akropoli Vyšehradu. Program se zaměřuje především na skupinu rodičů, kteří chtějí aktivně trávit volný čas se svými dětmi a na školní kolektivy. Snaží se tvořit alternativu ke konzumním akcím s „pouťovým“ programem. Projekt po celou dobu své existence stál na principu propojování umění, hry a vzdělávání. Hlavní důraz je kladen na podněcování fantazijního a tvůrčího pohledu na svět, aktivní přístup diváka-partnera, zprostředkování mezigeneračního rozhovoru a podporu tvorby studentů uměleckých vysokých škol.

ccc

Festival vzniká za podpory Ministerstva kulturyHlavního města Praha a Městské části Praha 2.

Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.

Více informací najdete na: www.vysehratky.cz

 Zdroj: Tisková zpráva

 

 

   
29.08.2014 - Redakční novinky - autor: Veronika Pavlíková

Komentáře:

 1. [9] Rikina [*]

  No a mě osobně překvapilo, že to nemá být jen zábava pro batolata, což bych možná ještě pochopila, byť obtížně, ale zmiňujou tam i studenty nižších ročníků gymnázií. Probůh. To jsem myslela, že na gymnázium chodí chytré děti... Sml80

  superkarma: 0 31.08.2014, 23:44:18
 2. [8] Rikina [*]

  Titulek je sice blbý, ale správný. Sml57

  "Heslem vyčůrat a hrát se řídíme za každého počasí. Ani déšť nás nezastaví. Záložní plán B alias "mokrá varianta" festivalového programu je připravena."

  To je citát z uvedeného odkazu vysehratky.cz. Čili tuhle oslovinu vymysleli organizátoři (asi jim to připadalo vtipné), a autorka to asi jenom zapomněla v reportáži napsat, popřípadě si myslela, že si všichni kliknou na ten odkaz a pochopí. Sml80

  superkarma: 0 31.08.2014, 23:40:25
 3. [7] llkacaba [*]

  Také jsem to nepochopilaSml23.

  superkarma: 0 31.08.2014, 16:37:03
 4. avatar
  [6] hubajda [*]

  Suzanne — #5to me take napadlo

  superkarma: 0 30.08.2014, 10:06:43
 5. avatar
  [5] Suzanne [*]

  A co to má s tím čůráním? Nespletly se vám dva titulky dohromady? Třeba s reklamou na Urinal? Sml80Sml58

  1. na komentář reaguje hubajda — #6
  superkarma: 4 29.08.2014, 17:21:06
 6. [4] tetička25 [*]

  marbot — #3Tady to nevěstě sluší víc, je širší než delší. Asi v redakci dojíždí zbytky alkoholu ze svatby, podle toho práce vypadá a taky co bychom v pátek po obědě chtěly, to už Pražáci balí a jedou na víkend.

  superkarma: 1 29.08.2014, 12:52:09
 7. [3] murat [*]

  flákli jste sem omylem fotku nevěsty z té poslední "bomba novinky"

  1. na komentář reaguje tetička25 — #4
  superkarma: 0 29.08.2014, 12:47:43
 8. avatar
  [2] ToraToraTora [*]

  tetička25 — #1 Mno, titulky se poslední dobou nějak míjí smyslem

  superkarma: 2 29.08.2014, 12:40:09
 9. [1] tetička25 [*]

  Vyčůrejte se? Sml80Sml80Sml80

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #2
  superkarma: 0 29.08.2014, 12:08:06

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme