Poslední díl našeho letního grilovacího seriálu s Jirkou Dolenským věnujeme přílohám. Ano i třeba takové smetanové brambory či domácí chléb si můžete udělat na grilu. Zde je malý návod!

Ke grilovanému masu nepochybně patří zelenina, ale také příloha. Může to být obyčejná brambora, suflé nebo třeba i domácí chléb, který naprosto miluji,“ říká dvojnásobný mistr grilování Jirka Dolenský. I tyto přílohy si rád udělá právě na grilu – více vám už prozradí v našem posledním díle letního grilovacího seriálu…

Jiří Dolenský: Grilované přílohy

Brambory jsou v naší zemi asi tou nejrozšířenější přílohou, kterou najdete téměř ve všech jídlech, když jdete do restaurace. Několik let jsem pracoval po boku francouzkých šéfkuchařů, kteří jsou největšími vyznavači sezónní zeleniny a lehkých příloh, ale i oni museli uznat, že u nás jídlo bez pořádné hromádky bramborové přílohy, se jen tak neprodá.

Stejně tak existuje mnoho variací brambor na gril. Můžu ale říct, že i obyčejná brambora, upečená v alobalu, má své kouzlo. Nesmíte ji ovšem předem uvařit a teprve potom dát do grilu. Brambora natáhne vodu a její chuť není taková, jako když ji děláte „nasucho“. To se pak dějí věci :-) Chuť se neuvěřitelně zvýrazní a s takovým čerstvým pažitkovým dresinkem, vás to vystřelí do oblak.

Naprosto běžně se u nás griluje chléb, který koupíte kdekoliv. Ale, co takhle, si udělat svůj vlastní. Je to naprosto originální a každý kdo k vám přijde, ocení tu práci, kterou jste si s tím dali. Jsou různé způsoby. Od polotovaru, který si koupíte v obchodě, až po vámi vypilovanou recepturu. Základem je vždycky – mouka, droždí, voda a třeba i olej, nebo tuk. Může to být třeba sádlo. Při výrobě těsta nezapomínejte na jednu věc a to je kynutí. Specielně u chleba je potřeba, aby těsto kynulo alespoň hodinu. Poté vypracujete tvary, jaký se vám zlíbí a znovu necháte kynout. Pak už jen upéct na nepřímém žáru a ve finiši potřít vodou a posypat třeba mořskou solí.

Vrátím se zpět k námi oblíbeným bramborám. O bramborách se říká,že jsou považovány za „největší užitek, který lidstvo z objevení Ameriky mělo“ a jistě to není daleko od pravdy.

Brambory jsou jednou z nejvýznamnějších zemědělských plodin; větší význam pro lidskou výživu mají pouze pšenice, rýže a kukuřice setá. Za svoji oblibu vděčí nenáročnosti na přírodní podmínky.

Jejich široká adopce v evropském zemědělství počátkem 19. století ochránila Evropu od cyklických hladomorů a „epidemií“ kurdějí. Zkrátka, ještě že tu jsou brambory :-)

Téměř na všech akcích, které jsme měli tu čest dělat, jsme udělali obrovský úspěch s našimi smetanovými bramborami. O tento velmi lehký, ale neskutečně chutný recept se s Vámi podělím, abyste si ho mohli vyzkoušet sami.

Smetanové brambory

  • bramboryoloupané brambory 1kg
  • smetana 30%   300ml
  • sůl a pepř podle chuti
  • granulovaný parmazán 50g
  • cibule na jemno nakrájená 100g
  • To je vše :-)

Všechny ingredience si zamícháte v misce a pouze dáte na grilovací misku. Přikryjete alobalem a pečete v grilu na nepřímý žár asi 1,5 hodiny. Když si vezmete špejli a propíchnete brambory, tak nesmíte cítit žádný odpor. Krásně vám to musí projet. Pak máte hotovo

Je to fantastická příloha a hodí se k jakému koliv masu, ale i samotná. Kdo si to chce vyloženě užít, tak doporučuji použít jako ingredienci, též olej z bílých lanýžů. Mňamiiii

Doufám, že se Vám všem povedou a návštěva bude plácat ručičkama :-)

Ať oheň hoří!

Jiří Dolenský

jirka

dvojnásobný Mistr ČR v grilování a BBQ

Kam dál? Letní grilovací seriál

Reklama