Je tu další pokračování našeho letního grilovacího seriálu s mistrem grilu Jirkou Dolenským. Tentokrát se dozvíte, jak si připravit bylinky na zimu - i v zimě totiž můžete chtít občas grilovat a byla by škoda nevyužít v tomto ohledu dary matky země...

„Ačkoli jsou mnohé bylinky a koření co do vzhledu nenápadné a zcela všední, jejich vůně a aroma vyzařuje na všechny milovníky grilování téměř magickou přitažlivost. Nezaměnitelná vůně čerstvých bylinek a aromatických koření dodává ráz mnoha národním a regionálním kuchyním,“ říká Jiří Dolenský, dvojnásobný mistr grilu a průvodce naším grilovacím seriálem.

V tomto díle vám Jirka prozradí, jak uchovat bylinky tak, abyste s nimi mohly grilovat i v chladném období roku...

Jirka Dolenský: Bylinky ke grilování

Těžko si představíme italskou kuchyni bez oregana nebo třeba rozmarýnu. Náš český kmín je originál, který získal od evropské unie dokonce ochrannou značku. Záhada těchto svérázností je podmíněna hlavně éterickými oleji obsaženými v každé kořenící rostlině.

V dnešní době můžete použít obrovský sortiment domácích i exotických bylinek a koření. Téměř každý vášnivý grilař si pěstuje svoje vlastní bylinky na zahrádce nebo na balkoně.

Já mám rád nezaměnitelnou vůni tymiánu, kopru nebo čerstvé majoránky.

Pro chladné období bez bylinek existuje celá řada možností, jak vytvořit potřebné zásoby.

Bylinky můžeme mrazit, sušit a dokonce i naložit. Musí být ale opatrní. Ne každá bylinka je pro tento účel zpracování vhodná.

K sušení se hodí zejména majoránka, saturejka, oregano, meduňka, libeček, tymián a rozmarýn. U tymiánu a majoránky se tím dokonce zvýší intenzita chuti a aroma.

Zmrazování naopak funguje téměř u všech druhů bylinek. Můžeme je zalít vodou do formiček od ledu a poté kdykoliv vyndat z mrazáku a použít. Nemusí se ani před použitím rozmrazovat.

Další způsob je třeba nakládání do octa, soli nebo třeba do oleje. A právě takový způsob si popíšeme podrobněji a připravíme si klasiku, která nikdy neomrzí...

bazalkové pesto

Co k tomu budeme potřebovat?

  • 2 svazečky bazalky
  • 200 ml kvalitního olivového oleje (jiný by nám mohl žluknout)
  • sůl
  • pepř
  • 30 g granulovaného parmazánu
  • 3 stroužky česneku
  • lžičku piniových oříšků (nejsou ale nezbytné)

Bazalku otrháme a lístečky dáme do mixeru. Přidáme olivový olej, česnek, sůl, pepř, parmazán a piniové oříšky, které můžete lehce orestovat, a vše rozmixujeme.

Dáme do ledničky a takto připravené pesto nám vydrží i několik měsíců.

Jako omáčka k masu je nepřekonatelné. Při různých párty a firemních akcích s tím slavíme velký úspěch.

Dobrou chuť, a ať oheň hoří :-)

Jiří Dolenský

jirka

dvojnásobný Mistr ČR v grilování a BBQ

 Čtěte také...

Reklama