Drážďany, Vídeň, Norimberk… tam už to jistě znáte. Dopřejte si letos výlet jinam, třeba do Mozartova rodiště. Přibližně po pěti hodinách jízdy autem si budete užívat precizně vyzdobených ulic a úžasné atmosféry adventních trhů, kde se od stánků line vůně nešizeného svařáku.

Co do počtu adventních trhů by Salzburg jen těžko hledal konkurenci. Ve městě i v jeho nejbližším okolí jich totiž najdete tolik, že je za jediný víkend všechny možná ani projít nestihnete.

První, který byste si neměli nechat ujít, najdete před vodním zámkem Hellbrunn (www.hellbrunneradventzauber.at), který zde nechal v 17. století postavit arcibiskup Markus Sittikus. Od brány až k samotnému zámku minete tři sta devadesát jehličnanů ozdobených deseti tisíci červenými skleněnými koulemi, mezi nimiž září celkem pět kilometrů dlouhé elektrické osvětlení. Čísla hovoří za vše. Salzburští nejsou ve vánoční výzdobě žádnými troškaři.

jjj

Čelní strana Hellbrunnu má stejně jako čokoládový adventní kalendář čtyřiadvacet okének. Od 1. prosince tu místní denně otevírají jedno okénko po druhém. V každé okenici je k datu odpovídající číslice. Škoda, že ne čokoláda… :)

Dalším fascinujícím místem je alternativní tržiště Waldklang Anif (www.waldklang.at). Objevíte ho asi deset kilometrů za městem (cca 15 minut autem od centra). Oproti menším, tradičním dřevěným stánečkům před Hellbrunnem tu najdete spíš větší plátěné stany, do kterých můžete vstoupit a nakupovat přímo v nich. Pořídíte tu ručně vyráběné svíčky, ethno oblečení nebo třeba náušnice ve tvaru vánočních ozdobiček.

dddd

Stany na tomto alternativním tržišti jsou uspořádány kolem jezera, na němž jsou umístěny úžasné, do tmy svítící neonové sochy.

Pozor! Můžete se tu setkat s bandou hrůzostrašně vypadajících čertů a dalších příšerných masek. Čertovský průvod, který tržištěm za doprovodu hudby prochází, působí opravdu strašidelně. Plácnutí zdejší čertovskou metlou ale nosí štěstí, takže zadržte dech a zkuste tuhle zkoušku odvahy zdolat.

sss

V centru města, přímo pod salzburskou hradní pevností, byste neměli vynechat Christkindl-markt (www.christkindlmarkt.co.at). Jedná se zřejmě o vůbec největší a nejvyhlášenější adventní tržiště v Salzburgu. Můžete si na něj ve stánku s informacemi zakoupit i slevové kuponky. Za deset eur potom pořídíte věci nebo dobroty z trhu, které mají cenu dvaceti.

bbb

Kdybyste adventního veselení ještě pořád neměli dost, vyjeďte lanovkou nahoru k pevnosti. Nejen, že je odsud bezesporu ta nejúžasnější vyhlídka na město i na zasněžené vrcholky Alp, ale samozřejmě tu objevíte i další stánky (www.salzburg-burgen.at), u kterých si můžete dát na zahřátí další „der Glühwein“ (svařené červené víno), nebo třeba vynikající punč. Jeden kalíšek vás většinou vyjde na 3,5 euro plus počítejte se zálohou na hrneček – cca 2,5 euro. Když si ho ale necháte, budete mít na výlet do adventního Salzburgu docela pěknou památku.

ůůů

Další informace o dění ve městě najdete na www.salzburg.info/advent nebo na www.kamkam.eu. Na víkendový či delší pobyt v Salzburgu si rozhodně pořiďte SalzburgCard – zahrnuje jízdné po městě, řadu vstupů a slev. Vyplatí se vám. Více o cenách a o tom, co všechno karta zahrnuje, najdete na www.salzburg.info/packages_umgebug, nebo napište e-mail přímo na cards@salzburg.info.

Reklama