Bulvár

Vychovala jsem si ho


Krásné středeční dopoledne, milá Meryl,

už opět usedám k textovému programu a smolím Ti svůj příspěvek. Začíná to být jako droga :-(.

Také jsem celé dětství, ale spíš od otce a babičky, poslouchala, jak se mi vše bude hodit a musím říci, že jsem se i snažila toho co nejvíce pobrat.

Vdávala jsem se v čerstvých jedenadvaceti letech, plná optimismu a elánu do života. Měli jsme vlastní domácnost a já se těšila, jak to bude super.

Problém byl v tom, že můj muž vyrostl v rodině, kde maminka vše zastala, od vaření, praní, přes úklid až po kompletní starost o děti. Kdykoliv jsem tam zavítala, byla v jednom kole a tatínek ležel na sedačce a sledoval televizi.

Pozor, nechci tím říci, že by ji neměl rád, či si jí nevážil, to ne. Ale oba vyrostli v době,  kdy fungoval systém, že chlap je živitel rodiny a ženská musí dělat vše.

Tohle bych byla ochotna akceptovat za předpokladu, že pánové budou chodit do práce a slušně vydělávat a ženy budou celý den doma se starat pouze o jejich pohodlí a domácnost. Ne však za situace, kdy oba dva chodíme do zaměstnání, oba vyděláváme stejné peníze (já dokonce dost dlouho vydělávala víc) a přicházíme oba dva domů stejně unavení.

Co je v tom za spravedlnost, že já bych měla nastoupit druhou směnu a on bude odpočívat? A tak jsem hned na začátku řekla, že buď oba rovným dílem i domácnost, nebo klidně shnijeme ve špíně. Ale já ze sebe blbce dělat nenechám.

Můj postoj se mé tchyni nelíbil, ale naštěstí manžel jej akceptoval, a tak jsme se na všem podíleli rovnoměrně.
Byť jsme dnes již celkem dlouhou dobu rozvedeni, dočkala jsem se i ocenění, že díky mně je schopen dnes sám existovat.

Všem do redakce hodně pohody a dobré nálady přeje

Jacquelline

Milá Jacqueline. Ano, přesně o tom to je. I já jsem vyrůstala v době, kdy se považovalo za samozřejmé, že žena = služka. A maminka to tak i brala. Táta sice občas s něčím pomohl, za což byl vychvalován až do nebes a bylo mu dáváno najevo, jak je úžasný..Ale že mamka vstává ráno ve čtvrt na pět a po příchodu z práce se stará o vše komplet... to bylo bráno jako samořejmost. Dokonce ještě čekala na tátu, když měl odpolední, aby mu ohřála večeři. Spát pak šla o půlnoci... a ráno ve čtvrt na pět budíček. :o((

Tyto zažité modely se těžko překračují. Chce to hodně trpělivosti a i té diplomacie, jakkoli si myslím, že když je té diplomacie moc, není to dobře. V každém případě - pokud se dojde k rozumnému kompromisu a nastolený model vyhovuje oběma, je vše v pořádku. Se svým mužem jsi to vzala za správný konec. Gratuluju.

A co vy a rovnoprávnost? Pište mi na redakce@zena-in.cz. Těším se na všechny vaše píspěvky.   
03.08.2005 - Společnost - autor: Čtenářský příběh

Komentáře:

 1. avatar
  [2] fructia [*]

  Není přece nic špatného na tom, aby chlapu uměl uvařit a žena zatlouct hřebíček, ne?

  superkarma: 0 03.08.2005, 19:05:08
 2. [1] Anai [*]

  Já vždy ráda vařila a starala se o domácnost. Býv. manžel mi hodně pomáhal s dětmi, když byly maličké, též rád vařil - byl to jeho koníček a často jsme se hádali, jestli ho nechám si "zavařit" . Když vařil, měla jsem víc času třeba na žehlení. Jinak já od muže vyžaduju "mužské" práce a lá "zatlouct hřebíček" i starosti (nechat něco opravit apod.), jelikož nemám auto, tak v současné době mě vozí pouze a já mu za to moc ráda uvařím, vyperu a vyžehlím! Dokonce se přiznám, že moc nesnáším pohled na muže třeba se žehličkou či vysavačem. A to jsem už generace "pracujících matek"! Prostě nějak u mě ztrácí na mužnosti, vaření je výjimka, ale jen když je to mužův koníček, kdyby měl vařit z donucení, tak to rozhodně ne! Ovšem já jsem hodně rychlá a praktická, vždy jsem domácnost lehce zvládala, ono když se to dělá s chutí... chápu, že to leckteré ženě vadí a pak radím využít služby, ať už jednorázový úklid, nebo týdenní, nebo třeba donáškové služby jídel (pizzy), proč ne? Ovšem rodina musí být solventní, muž na to musí vydělat! Když je ovšem sitauce taková, že třeba pracuje jen žena a muž je nezaměstnaný, jsem pro, aby se naučil základní práce a obstarával je za ženu, to je jiný případ!

  superkarma: 0 03.08.2005, 12:34:19

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme