Domácnost

Výchova psa: Venkovní rvačky

dog

„Chyťte si toho zlýho psa!“, to je docela běžná reakce člověka, který má na vodítku sám vrčícího psa. Nevraživost pánečků při psích sporech je poměrně častý jev, přitom logika říká, že by člověk v roli pána měl naopak zachovat chladnou hlavu a racionálně psím rvačkám předcházet. O chování lidí k sobě navzájem, pokud propukne psí rvačka, ale tento článek není. Veterinářka Hanka Žertová vám poradí, jak vychovávat psa, aby ke rvačkám docházelo co nejméně, a jak se k pejskovi zachovat, když se do rvačky venku dostane...

Rvačky psů venku

Každý, kdo chodí se svým psem na procházku, se setká s tím, že jeho pes není jinému psovi (psům) zrovna sympatický, nebo naopak. Je proto dobré být připraven na to, že se psi rozhodnou vyjádřit své antipatie opravdu důrazně, umět těmto situacím předcházet, řešit je, a popřípadě i nést následky.

Agrese patří k normálnímu repertoáru chování psů. V přirozených podmínkách jim pomáhá získat věci nutné k přežití - teritorium, postavení ve smečce, díl z kořisti, místo k odpočinku a další práva a požitky. Nejsilnějším hnacím motorem, který ovládá agresivní chování, jsou pohlavní hormony. Každý jedinec je naprogramován tak, aby přispěl k zachování druhu, tedy aby se rozmnožil. A v přirozeném psím společenství se rozmnožují jen ti nejvýše postavení.

Pro naše mazlíky už tu zdánlivě žádné důvody pro agresivní chování nejsou. Ale když se podíváme podrobně na příčiny vzájemných napadení, většinou můžeme agresi definovat jako teritoriální (v bytě, kolem domu, ale i v parku, kam pes chodí denně), obrannou (bránění si sociálního partnera - člověka nebo druhého psa, hračky, aportu, pánovy kapsy plné pamlsků, nalezené dobroty atd.) nebo sexuálně podmíněnou (snaha změřit síly se sokem/sokyní v přítomnosti atraktivního jedince opačného pohlaví). Časté jsou ale i případy, kdy se špatně socializovaný pes neumí v psí společnosti správně chovat a buď je sám agresivní, nebo svým abnormálním chováním provokuje ostatní psy k agresi.

dog

Jak rvačce předejít?

Pro předcházení rvačkám je důležitý již proces tak zvané vtištění, který probíhá velice brzy po porodu (2.-5. týden). Štěně se učí ztotožnit se s vlastním druhem, chová se stejně jako matka a sourozenci. Proto je vždy lepší případné sirotky umístit ke kojné feně, než štěňátka odchovávat uměle. V období socializace (4.-13. týden) by se štěně mělo učit vycházet se psy různého věku, pohlaví a velikosti, aby zvládlo všechny rituály od postojů a grimas obličeje, přes vzájemné očichávání až po vyjádření chuti ke hře, hrozby, převahy nebo naopak podřízení či nezájmu. Pak je potřeba dát psovi dostatek příležitostí a času tyto rituály trénovat a ne jej vláčet na vodítku z dosahu všech ostatních psů. Správnou výchovou a denním cvičením se dá dosáhnout dobré ovladatelnosti psa i v rušném prostředí. A pokud se v období puberty začnou příliš hlásit o slovo hormony a se psem se nepočítá do chovu, je na místě kastrace, a to nejlépe dříve, než se pes doopravdy popere. Pokud pes napadá druhé psy pravidelně, doporučuji poradu s odborníkem. Nezbytnou součástí výstroje pak musí být náhubek a psa je třeba mít stále pod kontrolou.

Když už se psi perou...

Správně vstoupit do probíhající rvačky je umění. V případě vyrovnaných sil u dvou dobře socializovaných psů je obvykle nejlepší počkat, až proběhne celý seznamovací a imponovací rituál. Mnozí psi sice „dělají ramena", ale do opravdové rvačky se nepustí, neriskují zranění, které by je v jejich pozici oslabilo. Proto se jeden z nich zpravidla zadívá jakoby bokem, otočí hlavu a čeká. Druhý pomalu odejde a oba se rychle uklidní. I to, co už vypadá hrozivě, tedy vyceněné zuby, hlasové projevy, těsný kontakt, může skončit gestem podřízení jednoho z protivníků a chvílí demonstrativního vyjadřování převahy vítěze. Zásah majitele v tomto okamžiku jen přilije olej do ohně. Jsou-li psi již „v sobě", je dobré rychle přizvednout za zadní nohy útočníka se současným hlasitým NE! Druhého psa by měl stejným způsoben zpacifikovat jeho majitel. Strkat ruce mezi psy nebo se je snažit „roztrhnout" tahem za vodítko znamená velké riziko poranění.

Po oddělení soupeřů je třeba situaci rychle uklidnit - psa připnout na vodítko, otočit jej směrem od soupeře, poodejít a snažit se upoutat jeho pozornost zcela na sebe, v klidu, ale důsledně, bez trestů a křiku. Pak je čas zkontrolovat, k jak velkému „poškození" došlo. Totéž by měl udělat protějšek. Užitečné je vyměnit si kontakt s majitelem druhého psa pro případ, že by rozsah zranění nebo jeho následky vyžadovaly veterinární zákrok nebo by musel vyhledat ošetření někdo ze zúčastněných lidí.

Co si myslí zákon?

Občanský zákoník říká, že každý je povinen počínat si tak, aby nedocházelo ke škodám na zdraví a majetku. Způsobí-li útok psa poškození zdraví druhého psa, vznikne majiteli napadeného psa škoda na majetku. Za tuto škodu nese odpovědnost majitel útočícího psa. Není-li škoda velká, dopouští se přestupku, při škodě většího rozsahu nebo poranění osob může jít o trestný čin. Pokud tedy dojde k vážnému zranění psů nebo osob, je lepší volat policii a zajistit případná svědectví.

 • Hanka ŽertováČlánky na téma Výchova psa s veterinářkou Hankou Žertovou uveřejňujeme v magazínu Žena-in.cz každý pátek. Další díl se bude týkat velice ožehavého tématu - domácí rvačky. Radu, jak rvačkám předejít a jak se při nich zachovat, najdete na našich stránkách v pátek 12. března. Hanka žertová také ve článku zodpoví dotaz čtenářky Lenky: „Když jsme si před rokem přivezli druhou fenku, v pořádku spolu vycházely. Ale v době, kdy mladší dorostla asi do věku jednoho roku, začala být agresivní. Ta agrese se neprojevuje venku, ale pouze v domě...“
 • Pokud vás osoba Hanky Žertové a její rady zajímají hlouběji, navštivte server: www.zvirataazdravi.cz

SERIÁL: Výchova psa

   
05.03.2010 - Zvířátka - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. [7] Scylla1 [*]

  Čekala bych, že tu právě ty rady zaznějí, ale asi bys měla dát chodáčka vykastrovat....., ach jo.

  Pokud toho psa potkáš, dej si do kapsy dva - tři řetízkové obojky. Když ten pes bude atakovat tvého psa, nauč ho, aby běžel k tobě. Ty se postav RR do cesty a hoď mu na hlavu ten obojek. Klidně i silou, nakroč proti němu a vyžeň ho od svého psa. Určitě ti uhne, když dostane obojkem do obličeje. Ublížit mu tím obojkem nemůžeš, ale má to zvukový doprovod - chrastění - a pes znejistí a uhne. RR nikdy neber za zadní nohy, mohla bys mu hodně ublížit a navíc by tě mohl kousnout.

  superkarma: 0 06.03.2010, 22:12:49
 2. avatar
  [6] tomáš [*]

  Tak já mám za cca rok co máme Blacka (choďáček) jen jediný negativní zážitek; tenkrát pro mě dost šokující. Na vycházce běhá náš hafík navolno, velice ho těší, když si může s kamarády zařádit, a konflikty vpodstatě neznám. Nemá problémy např. s rotvíky, viditelně preferuje salašníky, zaběhá si s dogou i howawartem... Ale jednou na nás vystartoval ridžbek, velkej jako slon. Nejdřív zalehnul Blacka, pak ho honil skrz křoví, ten neměl už kudy kam...A pak ta nestvůra skočila na mě. Ležela jsem na zemi, bundu od bláta a hustých slin, a přemýšlela, co bude dál...Pak se naštěstí jeho paničce podařilo ho odlapit, a já šla domů na panáka. Brrr. Moc bych chtěla vidět, jak tu obludu někdo zvedá za nohy. Moji milí, dnešní rady mi moc nápomocné nepřipadají. Pokud ještě tohoto psa zahlídnu, měním okamžitě směr a tempoSml57

  superkarma: 0 06.03.2010, 17:44:02
 3. [5] Scylla1 [*]

  Bohužel jste lidem neporadila, jak se postavit při seznamováí psů, jak držet vodítko, že je důležité ho nenapínat, že je důležité hlídat si vlastní adrenalin a nedat psovi důvod si myslet, že musí situaci řešit sám, ani to, jak zastavit útočícího psa a ani jak rozebrat rvačku. Vaším způsobem bych to nezkoušela, protože se pes pravděpodobně ožene a kousne. Nenapsala jste ani o přenesené agresi. Zato o kastraci...., ach jo.

  superkarma: 0 05.03.2010, 18:13:24
 4. [4] Scylla1 [*]

  Paní doktorko, tvrdit, že je na místě kastrace v pubertě psa dřív, než se popere...., to snad nemůžete myslet vážně. To je naprosto nehorázný nesmysl. Chtít nahradit výchovu a socializaci psa kastrací - to je tedy opravdu rada za všechny peníze.

  Psovi, který se vytahuje a šikanuje druhé, je třeba důrazně vysvětlit, že to prostě dělat nebude. Jeho agresi vůči je nutné vztáhnout na sebe a jako takovou jí řešit. Ne křikem nebo zákazovými povely. Po tom je nutné psovi ukázat, jaké chování je žádoucí a bude mu psovodem tolerováno. Jiným způsobem se řeší strachová agrese a ještě jiným způsobem majetnická agrese a tak podobně. Ale ani jedna se neřeší kastrací psa nebo feny. Tím naopak ve většině případů se situace velmi zhorší. Kastrovaného psa nebo fenu často jiní psi i feny napadají, protože nevědí, co to vlastně je.  Psi déle očichávají kastrovanou fenu, ta se většinou s nervozitou začne bránit. Chtít řešit neschopnost psovoda zmrzačením toho zvířete???? Jak takovou věc vůbec můžete napsat???

  superkarma: 0 05.03.2010, 18:10:36
 5. avatar
  [3] denkas [*]

  Náš malý vořech na každýho psa vyjede!A rozhodně bych ho za nohy nechytla! Je děsně mrštnej a rychlej! Ani praštit ho nemůžu,Třeba přes plot se sousedním vořechem vrtí ocasama,jak kamarádi ,ale když se potkaj venku ,to by se sežrali!jak vrčí a jančí! Ale zas je pravda ,že ještě žádnýho psa nepokousal! Tak snad taky jen pouští hrůzu! Jasně ,že se snažim ho hlídat a psům se vyhybáme! My ho dostali už asi 4letýho ,tak už ho těžko nějak předěláme!Sml74

  superkarma: 0 05.03.2010, 17:15:55
 6. avatar
  [2] Žábina [*]

  tohle je má noční můra, mám 4 letou rotvajlerku, která je nekonfliktní, ale když nějaký pes jí svým chováním vyprovokuje, pak se do rvačky dá

  já v tom případě jí tahám za ocas, někdy to pomůže, někdy ne...zvednout nohy bych jí asi nedokázala

  v minulém bydlišti se takhle rvaly se stejně velkou ridžbečkou, která nebyla absolutně asociovaná a už vždy zdálky na ní vrčela a cenila zuby

  několikrát se do sebe pustily, jednou vyhrála naše, jednou ta druhá, nikdy si ale  opravdu neublížily

  superkarma: 0 05.03.2010, 17:07:46
 7. avatar
  [1] kareta [*]

  chtěla bych vidět, jak se zvedá za nohy nějaké obří plemeno...já bych je nechala, aby si to vyřešili...našeho obříka sral sousedovic jezevčík, chodil ho prudit za plot, jednou jsme ho potkali na procházce a já si všimla pozdě....vlála jsem na stopovačce, náš toho drzouna 30x menšího povalil, šíleně ho seřval, oslintal a pak pustil nezraněného domůSml80 Jezevčík pak vždy jen opatrně vyhlédl zpoza rohu, když zdrhl sousedům ven a už nikdy se provokativně před naším plotem neprocházelSml32

  superkarma: 0 05.03.2010, 13:19:37

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme