Domácnost

Výchova psa: Nemocný pes

dog

Veterinářky a odbornice na problémové chování psů Hanky Žertové jsme se tentokrát zeptali na nemocného pejska. Bohužel i to se může stát, a pokud se tak stane, je potřeba vědět, jak se v situaci, kdy pes onemocní, zachovat...

Když pes stůně

Stejně jako my, i psi čas od času onemocní. Někdy jde jen o únavu nebo malé nachlazení, jindy o infekci s prudkým průběhem nebo o alergickou reakci. Mladí psi si častěji přivodí nějaký ten úraz, mlsouni zažívací potíže, psi žijící venku jsou náchylnější k nemocem močových cest. Starší psi trpí na chronická onemocnění kloubů, ledvin, někdy i srdce. Velkým postrachem jsou nádory, které nejsou bohužel u psů žádnou vzácností.
Zde jsou vyjmenovány stavy a situace, kdy byste neměli příliš váhat a rychle dopravit psa k vašemu veterináři. Lépe třikrát přijít s banalitou, než jednou zanedbat vážný stav.

Kdy jít na vetrinu

 • Poranění (řezná, kousná, střelná, bodná, pády z výšky, autoúrazy)
 • Všechny náhle vzniklé nenormální stavy (kulhání, nechuť k pohybu, ulehnutí a apatie, záchvaty křečí, horečka, otoky, zvětšení dutiny břišní, krvácení z tělních otvorů, třepání hlavou, úporné škrábání, agrese nebo panický strach)
 • Zhoršená kvalita a vypadávání srsti, svědivost některých míst těla, bulky, otoky, boláky a mokvající či krvácející léze na kůži, výtoky z uší či očí
 • Nechutenství, zvracení, průjem či zácpa trvající více než 24 hodin
 • Kašel, ztížené dýchání, výtok z nosu
 • Častější močení, někdy spojené s vyšším příjmem vody, změna barvy moči
 • Výtoky z pohlavních orgánů
 • Změny smyslového vnímání (přecitlivělost na světlo, hluk nebo dotek, nebo naopak horší orientace v prostoru, zhoršená reakce na zvukové podněty), změny chování

Poté, co veterinář psa vyšetří a stanoví diagnózu, seznámí vás s léčebným režimem. Kromě toho, že budete vašemu pacientovi pravidelně podávat léky, mu můžete významně prospět také šetrným a ohleduplným zacházením.

Jak se k psímu pacientovi chovat

Dopřejte nemocnému psovi klidné a pohodlné místečko, kde jej nebude nikdo rušit. Všichni se snažte chovat tak, jako kdyby byl nemocný někdo z rodiny - žádný velký hluk, hádky, návštěvy. Procházky omezte jen na nutné vyprázdnění a postupně je prodlužujte podle kondice psa. Počítejte s tím, že pes bude nevrlý a při bolestivých stavech může být i agresivní. Proto na ošetřování a podávání léků buďte vždy raději dva - jeden psa šetrně, ale pevně přidrží, a druhý ošetří ránu nebo podá lék. Vše se snažte dělat v klidu - každé větší rozrušení jednak může narušit léčbu, ale také vyvolává u psa nedůvěru a strach. Nechuť k příjmu vody lze řešit podáváním ředěného masového vývaru, nechuť k jídlu se dá zažehnat dobře uvařeným libovým masem, pokud pes nemusí držet předepsanou dietu. Rekonvalescent pak potřebuje hlavně vaši podporu a povzbuzení, ujištění, že stále patří do vaší smečky. Proto mu pomaličku, podle přibývajících sil, hledejte „práci“ a nešetřete pochvalou a odměnou.

 • Hanka ŽertováČlánky na téma Výchova psa s veterinářkou Hankou Žertovou uveřejňujeme v magazínu Žena-in.cz každý pátek. V dalším díle se dozvíte, jak se chovat ke stárnoucímu psovi. Pokud máte k tomuto tématu nějaký konkrétní dotaz, pošlete mi ho na e-mail: jakub.koci@zena-in.cz nejpozději do středy 24. března. Článek o stárnoucích psech si můžete přečíst v pátek 26. března.
 • Pokud vás osoba Hanky Žertové a její rady zajímají hlouběji, navštivte server: www.zvirataazdravi.cz

SERIÁL: Výchova psa

   
19.03.2010 - Zvířátka - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. avatar
  [3] Myškomedvídek [*]

  mám zvířata a když jim něco je jdu k doktorce

  superkarma: 0 25.03.2010, 09:52:14
 2. [2] jastura [*]

  Scylla1 — #1 díky za tvé připomínky, ráda si přečtu i další názor a upřesnění. Sml67

  superkarma: 0 22.03.2010, 08:22:11
 3. [1] Scylla1 [*]

  Určitě bych šla k vetovi ve všech případech, které paní doktorka uvedla, kromě agrese a stachu. S tím vám ani vašemu pejskovi vetové nepomohou. Tedy pokud za pomoc nepovažujete podávání útlumových a jiných léků nebo kastraci.

  Nemocnému pejskovi se vždy snažím zajistit klid a přiměřenou péči. Pokud mám s pejskem dobré vztahy, nepotřebuji k jeho ošetření jiného člověka. Je možné pejskovi vyčistit ránu, podat tabletku, vykapat oči, uši, vytáhnout stehy bez asistence "držiče", ale vyžaduje to důvěru ze strany psa, klidnou sebejistotu ze strany páníčka. Je dobré pejskovi dát předem očuchat předměty, kterými ho budeme ošetřovat, pokud o to má zájem.

  Nemocnému pejskovi hodně ublížíte přehnanou péčí, litováním, utěšováním a takovými věcmi. To ho oslabí a utvrdí ho to v tom, že je opravdu nemocný a tím pádem se bude hůř uzdravovat. Hodně lidí si teď určitě ukáže na hlavu, ale já považuju za důležité také to, aby byla zachována důstojnost pejska. Můj kamarád měl fenku NO, která měla po 10. roce života problémy s očima a s kyčlemi. Potřebovala vodiče a také někoho, kdo by jí pomohl na postel a do schodů a tak. Pokud to někdo zkusil ve stylu - chudinko moje malinká, já ti pomůžu, fenka jeho pomoc naprosto odmítla. Když jí někdo navedl dotykem nebo hlasem, aby se zorientovala v prostoru nebo jí bez komentáře "jen tak mimochodem" přizvedl zadeček do schodů a dál to nechal na ní, byla spokojená. Hrdí psi někdy špatně snášejí nemoc nebo hendikep a  je jen na nás, abychom jim pomáhali tak, jak to potřebují a jak si zaslouží.

  1. na komentář reaguje jastura — #2
  superkarma: 1 21.03.2010, 13:56:49

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme