Domácnost

Výchova psa: Nácvik čistotnosti

dog

Další díl seriálu o výchově psa vám pomůže od velkého trápení. Nejeden majitel pejska řeší domáci loužičky a občas i exkrementy. Jak naučit vaše štěně, aby se chodilo venčit ven? Přečtěte si, co radí veterinářka a specialistka na problémové chování psů Hanka Žertová.

Náš pejsek, pokud má v misce maso nebo cokoliv, co je cítit masem (například granule polité vývarem či s trochou omáčky) a člověk jej začne hladit po hřbetě či krku, začne vrčet...
Do redakce přišel dotaz čtenářky Gabriely Hubáčkové, který nesouvisí s tématem čistotnosti. Hanka Žertová na něj odpoví v pondělním vydání magazínu, tedy 1. února 2010.

Nácvik čistotnosti

Štěňata nedokážou ještě dostatečně kontrolovat svůj močový měchýř ani anální svěrače. Pocítí-li potřebu, musejí ji vykonat ihned. Ve stáří 8 týdnů se štěněti naplní močový měchýř asi za 75 minut, ve 12 týdnech za 90 minut, v 18 týdnech za 120 minut. Příjem potravy a vody nebo jakákoli aktivita produkci moči urychlí. Proto je třeba štěně zpočátku nosit na vhodné místo zhruba každou hodinu, a vždy po jídle, po napití, po hře a po vyspání. Psi si velmi brzy vštípí do podvědomí povrch, na kterém vyměšují. Zeptejte se proto chovatele, na jaký povrch bylo štěně zvyklé dělat potřebu. Jinak se může stát, že vámi nabízený „záchod" nebude štěněti vyhovovat a bude hledat jiný. Štěňata potřebují k vyměšování klidné, nerušené místo. Příliš mnoho podnětů z okolí odvrací jejich pozornost. Totéž platí také o deštivém nebo chladném počasí.

Všem „nehodám" je lepší se hned od začátku vyhnout tím, že budete mít štěně stále pod kontrolou. Při volném pohybu po celém bytě to zpravidla není možné. Takže v době, kdy má štěně odpočívat, je dobré je zavřít do ohrádky. Hned po otevření ohrádky je třeba je donést nebo dovést tam, kde se má vyprázdnit. I pro hry je lepší omezit štěněti zpočátku prostor jen na jednu místnost a pozorně je sledovat. Obvykle dá váhavým přecházením nebo náhlým přerušením hry najevo, že si potřebuje ulevit. Rychle je zvedněte a doneste na správné místo. Přitom chvalte a pokaždé, když se vyprazdňuje, opakujte stejné slovo (například „čurej").

Jakékoli tresty v souvislosti s vyměšováním (okřikování, namáčení nosíku do moči nebo výkalů, plácání novinami nebo tahání za kůži za krkem) jsou nesmyslné a mají nežádoucí efekt: štěně se pak snaží vyprázdnit nepozorovaně a tajně, což značně ztěžuje, až znemožňuje další trénink.

Hanka Žertová

 • Články na téma Výchova psa s veterinářkou Hankou Žertovou, v magazínu Žena-in.cz uveřejňujeme každý pátek. Další díl se bude týkat samoty psa. Jak naučit pejska být doma sám a nekňourat, nedemolovat? Radu doktorky Žertové najdete na našich stránkách v pátek 5. února. Pokud máte nějaký dotaz, týkající se těchto cviků, pošlete mi ho na e-mail: jakub.koci@zena-in.cz do středy 3. února 2010, paní doktorka se na něj pokusí odpovědět.
 • Pokud vás osoba Hanky Žertové a její rady zajímají hlouběji, navštivte server: www.zvirataazdravi.cz

SERIÁL: Výchova psa

   
29.01.2010 - Zvířátka - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. [4] Scylla1 [*]

  Rikina — #3 Tu ohrádku si taky neumím představit a navíc mi uniká smysl. Protože když budu štěníka pořád sledovat, jak píše paní doktorka, bude z něj neurotik nebo závislák a nestojím ani o jedno z toho. Vzhledem k tomu, že nechci mít ze psa robota na pamlsky a povely, dám mu dostatek volnosti, klidu a pohody, důsledně a klidn mu budu vysvětlovat, co ano a co ne, povely a poslušnost ho budu postupně učit tak, abychom si to oba užili jako dobrou zábavu. Na ohrádky se celkem vykašlu.

  superkarma: 0 30.01.2010, 07:11:14
 2. [3] Rikina [*]

  Hmm, zkouším si představit tu "ohrádku", kam bych asi tak zavřela 4měsíční štěně afghána. Sml57 Pod kontrolou ho taky nemůžu mít, neb jaksi chodím do práce. A na jaký povrch bylo zvyklé dělat potřebu? Na jakýkoli. Chovatelka si s tím hlavu nelámala, a štěňata nechávala konat cokoli kdekoli. Tři měsíce naprosté volnosti, a nulové vychování. Pak si to přivedete domů, a chcete čistotnost. A taky poslušnost a další věci... nápadně se to podobá nerozumnému jednání. Sml32 

  1. na komentář reaguje Scylla1 — #4
  superkarma: 0 29.01.2010, 23:34:09
 3. avatar
  [2] Laura.xy [*]

  My máme opačný problém. Pořídili jsme si psa, který je naučený doma nečůrat. Snažíme se ho naučit  na zahradě - zatím se nám to povedlo asi 2x, ale spíše to bylo takové "značkování".  5x denně procházku nestíháme -horko těžko 3x. Ze začátku jsme chodili 2x denně - pes se netvářil, že je to problém, ale zvěrolékař zjistil struvity v moči (tento zdravotní problém si k nám už asi přinesl). Chtěla bych mu dopřát častější čůrání - bydlíme v domku, stačí vyběhnout, ale on prostě čůrá jen venku. Co s tím???

  superkarma: 0 29.01.2010, 17:33:03
 4. avatar
  [1] Tanzi [*]

  Bydlíme v domku a máme pejska starého 19.týdnů.

  Naučil se docela hezky svou potřebu vykonávat venku.

  Ale musím to být já, kdo na to pamatuje, kdo ho vyzve a jde s ním ven.

  Pokud pozapomenu, tak jde k venkovním dveřím a vyčůrá se tam.

  Stačilo by, kdyby zaškrábal na dveře, či štěknul...ale to neudělá.Sml15

  Je nějaký fígl jak ho toto naučit, nebo je ještě malej a přijde na to sám.Sml80

  Máme ještě kocourka 9.měs. a ten si u dveří pěkně zamnouká, když chce ven.

  superkarma: 0 29.01.2010, 09:21:46

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme