Pro někoho představuje v kombinaci s pečivem ideální snídani i svačinu, jiní ji rádi přidávají do pomazánek nebo ji používají při vaření. Vždy je dobré vědět, jestli je šunka kvalitní. Karolína Hlavatá s Petrem Havlíčkem vám ve video seriálu Vím, co jím prozradí, na co si dát při výběru šunky pozor.

šunka

Pozor na rádoby šunky

Kvalitní šunku poznáte podle označení „šunka nejvyšší jakosti“ a „šunka výběrová“. Obsah čistých svalových bílkovin je u šunky výběrové minimálně 13 % z hmotnosti výrobku, u šunky nejvyšší jakosti je to pak minimálně 16 %. Obsahují tedy více kvalitního masa. Navíc při jejich výrobě není povoleno používat přídatné látky, jako jsou barviva a škrob. Dále je potřeba sledovat množství tuku a obsah soli. S tím vám u vybraných šunek pomůže logo Vím, co jím. A svými tipy pak Karolína Hlavatá s Petrem Havlíčkem ve videu.

Naučte se počítat

Kvalitní šunka se na první pohled tváří jako výrazně dražší. Pozorně si však přečtěte složení a spočítejte, kolik musíte koupit méně kvalitní šunky, abyste nashromáždili stejné množství bílkovin, jako vám dodá kvalitnější šunka. Určitě dáte přednost šunce s vyšším podílem masa.

šunka

Hlídejte si porce

I když si vyberete zdraví prospěšnou šunku, ještě to neznamená, že byste jí mohli jíst neomezené množství. Jako u všeho platí - konzumovat s mírou. Důležitý je především pestrý jídelníček. Za jednu porci je považováno 50 až 80 gramů šunky.

Reklama