tapToužíte po novém obýváku, ale máte pocit, že jste na stěnách již vystřídala téměř všechny barvy? Sáhněte po tapetách! Jedná se o jednoduché a rychlé řešení, jak váš obývák změnit k nepoznání. Můžete vybírat z nepřeberného množství vzorů a barev.

Tapety umožňují velmi různorodé oživení stěn, které je při použití klasických malířských technik velmi náročné, někdy až nemožné. Tapety se však nemusí lepit pouze na stěny - můžete je použít například na kuchyňskou linku nebo nábytek a snadno je tak zrenovujete. Pro tento účel jsou nejvhodnější samolepící tapety.

Výběr tapety je základ

Nejprve je třeba se rozhodnout, jaký druh tapet použijete, existuje jich několik. Nejklasičtější a zároveň nejlevnější variantou jsou papírové tapety, které mohou být vyrobeny z potištěného, raženého, nebo mačkaného papíru. Mohou mít podobu barevně vzorované, hladké papírové tapety, nebo hotové papírové ražby. Za obzvlášť kvalitní se považují dvojvrstvé ražené tapety označované jako duplexní.

Odolnější a efektnější jsou vinylové tapety, které jsou vhodné do všech typů interiérů. V závislosti na množství a kvalitě vrchní vinylové vrstvy se používají pro různé účely, např. do vlhkého prostředí je možné použít speciální koupelnové tapety. Vinylové tapety na zeď mají velmi dobrou krycí schopnost při použití na křivé a popraskané stěny a jsou plně omyvatelné.

Nejběžnější a nejoblíbenější jsou vliesové tapety. Tento materiál se vyznačuje vysokou propustností vzduchu a vodní páry. Výhodou vliesových tapet je nespočet vzorů a barevných kombinací a v neposlední řadě fakt, že se lepidlo nanáší přímo na stěnu a nikoliv na tapetu samotnou, což usnadňuje aplikaci. Vliesové tapety jsou omyvatelné a mají vysokou trvanlivost a odolnost vůči otěru a oděrkám.

Pořídit si můžete i přetíratelné tapety (Rauhfaser), které se skládají z několika vrstev papíru, do nichž jsou zapracována dřevěná vlákna, tvořící strukturu drsné tapety. Jsou přetíratelné běžnými interiérovými barvami. U panelových bytů, které nemají na stěnách štukovou omítku, se používají právě tyto tapety. Tyto tapety zvládnou dostatečně zakrýt i nerovnosti zdí a případné praskliny.

Bordury jsou ozdobné pásy, které se používají pro zvýraznění. Prostřednictvím bordury můžete například opticky oddělit jednotlivé druhy tapet. Dále existují různé speciální tapety, které nejsou tak snadno k dostání. Jedná se např. o textilní tapety, které ale kvůli své ceně a náročnosti na údržbu nejsou příliš rozšířené.

Ladislav Budín, OBI Praha, ŠtěrboholyTip odborníka:
„Pokud toužíte po velkých motivech, které jsou znázorněny fotograficky či malbou, sáhněte po fototapetách. Jejich výhodou je, že díky digitálnímu tisku máte téměř neomezené možnosti výběru vzorů,“ doporučuje Ladislav Budín z OBI marketu v Praze, Štěrboholích.

Tapetování zvládnete i svépomocí

tapety3Vybrali jste si konečně tu pravou tapetu? Pusťte se do práce a začněte tapetovat! Z tapetování není třeba mít přehnané obavy, stačí si připravit potřebné vybavení, které seženete např. v hobbymarketech OBI.

Důkladně očistěte stěny místnosti, a pokud je třeba, vyrovnejte stěrkou nerovnosti. Na čerstvou omítku nebo stěrku naneste penetrační nátěr a nechte zaschnout. Nařezejte si pásy tapet, které by měly být o 10 cm delší než je výška místnosti, kam tapety přijdou. Při připravování jednotlivých pásů dávejte pozor na správné navazování vzorů.

Tapetu natřete po rubu lepidlem a nechte zhruba 5 minut nasáknout. Pouze vliesové tapety se lepí suché a lepidlem se natírá přímo zeď. První pás lepte od okna směrem ke dveřím. Tapety na zeď lepte těsně vedle sebe, jen v rozích a na problémových místech můžete tapety přelepit přes sebe. Tapety uhlaďte od středu ke krajům tapetovacím kartáčem a spoje úzkým válečkem. Okraje tapet, které přesahují, odřežte ořezávačem pomocí pravítka.

tapety5Pokud aplikujete samolepící tapety, nejprve si nastříhejte potřebné velikosti tapety. Poté plochu, kam chcete tapetu nanést, namočte vodou se saponátem. Ten umožní tapetou později pohybovat, abyste ji dostali na správné místi a nevznikly tak nežádoucí sklady a bubliny. Přiložte tapetu a na mokrém povrchu ji urovnejte do požadované polohy. Následně stěrkou vytlačte vodu a vzduch. Případné bubliny propíchněte jehlou a vzduch vytlačte. Na hranách tapetu lehce nahřejte, např. fénem, ohněte a přilepte.

Připravováno ve spolupráci s odborníky z OBI Česká republika s.r.o.

Reklama