Zdraví

Vyberte si správnou instruktorku aerobiku!

Kvalifikovaná a sympatická instruktorka nebo instruktor aerobiku je hlavním předpokladem kvalitní lekce cvičení – hodina vás musí nadchnout, ale také je třeba mít jistotu, že jste po celou dobu v tělocvičně pod odborným vedením.

Sami jste již asi poznali cvičitelku, která lidi nedokáže zaujmout, na své hodiny chodí pozdě, nepředstaví se, neseznámí s obsahem hodiny, takže není jasné, co bude následovat. Naopak existují instruktoři ochotní, slušní, zkušení, jejichž hodina zaujme, nakazí a vy pak ze cvičení odcházíte opravdu uvolnění s dobrým pocitem.
Kde a jak ale takovou cvičitelku (cvičitele) hledat? Připravili jsme tu pár bodů, na které byste se měli zaměřit:

1. certifikát
V současné době by měla všechna fitcentra zaměstnávat vyškolené instruktory a instruktorky. Přehled škol, které tato osvědčení vydávají, můžete najít v odkazech. Tento certifikát zaručuje, že instruktor, kterému jste v hodině vydáni víceméně napospas, bude mít široké znalosti anatomie, fyziologie lidského těla a bude tedy vést hodinu tak, aby vám bylo cvičení ku prospěchu a ne ke škodě.

2. zájem
Cvičitelka by na svou hodinu měla přijít včas. Chodí-li pravidelně pozdě, nemá připravenou hudbu apod., zřejmě jí na svých cvičencích příliš nezáleží. Instruktorka by se měla samozřejmě představit, pozdravit, ujistit se, zda mezi cvičícími není někdo nový, seznámit s obsahem hodiny. V případě, že jste na aerobiku poprvé, klidně se přihlaste, správná cvičitelka by vám měla vysvětlit, jak bude hodina vypadat, co vás čeká a nemine a hlavně by vám měla dodat odvahu a neodradit vás. Zcela jistě by se také měla zeptat na váš zdravotní stav a v průběhu hodiny upozorňovat na možné negativní důsledky určitých cviků, jichž byste se měli vyvarovat. Pokud vám během lekce nebyly jasné některé kroky či cviky, nebojte se cvičitelky zeptat a nechat si všechny nejasnosti vysvětlit. Cvičitelé tu jsou pro vás!!!

3. motivace
Při cvičení by vás měla instruktorka zaujmout svým vystupováním a dobrou komunikací. Začne-li cvičit, téměř nemluví a jen občas uslyšíte nejasný povel, asi to nebude to pravé. Choreografie by měla být přizpůsobena pokročilosti cvičících a zaměření hodiny (pokud např. navštívíte hodinu Body-stylingu, určitě byste neměli prvních třicet minut strávit cvičením složitých a rychlých „tanečků“). Jak už bylo řečeno v předešlém článku, nejde o to lidi uhonit a zcela vyčerpat, cvičení naopak má vašemu tělu prospívat. K tomu také přispěje instruktáž techniky cvičení, oprava chyb, ukázka správného provedení cviků a jeho užitečnosti pro nás (např. při posilování).

4. zábava
Cvičitelka by měla na hodinu přijít připravena, neměla by improvizovat a cvičit bez připraveného plánu. Určitě každý z nás uvítá nové nápady, obměny a různé nové varianty cviků, jejich vazeb a vůbec celé hodiny. Vy byste se měli na hodině uvolnit, odreagovat, bavit se, zkrátka si ji opravdu užít. Instruktoři by na vás neměli přenášet svoji špatnou náladu a negativní emoce. Cvičí přece kvůli vám a pro vás a jsou za to placeni. Dobří cvičitelé umějí zvednout vaši náladu, být milí, povzbudit vás a hlavně - mají rádi lidi.

5. zbytek je na vás
Konečné rozhodnutí, jakého instruktora a jakou lekci si zvolíte, je ale na vás. Jen vy sami víte, jaký typ člověka a jaký způsob vedení hodiny vám vyhovuje. Každému sedne jiný styl, a proto se žádný instruktor nemůže zavděčit všem. Pro vás je ale důležité, abyste pečlivě zvážili a vybrali člověka, který vám opravdu vyhovuje, motivuje a neodradí od dalšího cvičení. A k tomu vám držíme pěsti.

 

Připravily: instruktorky aerobiku

Převzato z www.aerobics.cz

   
03.04.2003 - Zdraví - autor: K. Moresová a M. Lounková

Komentáře:

 1. avatar
  [12] Ťapina [*]

  Teď chodím na takové cvičení, kde se pořád dokola omílají jedny kroky, to je něco pro mě Ale holky zas brblají, že je to nuda.

  superkarma: 0 09.12.2003, 12:46:37
 2. avatar
  [10] Ťapina [*]

  Křečkomyš: My jsme měli v prváku na vysoké takový systém tělocviku, že musíme dělat každou hodinu jiný sport, abychom se s tím seznámili a pak že si budeme vybírat jeden, co nám nejvíc sedne. No a aerobic probíhal tak, že třicet nezkušených prvaček bylo nahnáno do tělocvičny, kde bylo dalších třicet starších holek, co tam chodily už několik let. Lektorka vůbec nevzala v úvahu, že tam má někoho nového, takže jsme utvořily skupinku neforemně se plácající vzadu a aerobic od té doby nezvládám, i když by mě to bavilo.

  superkarma: 0 05.04.2003, 21:10:05
 3. avatar
  [9] Křečkomyš [*]

  Tak vidím, že v tom nejsem sama. Asi skutečně záleží na kvalitě lektora. A chce to chodit od začátku, nevynechat úvodní hodinu.

  superkarma: 0 04.04.2003, 20:59:56
 4. avatar
  [7] Křečkomyš [*]

  Na aerobicku jsem byla dvakrát a odradilo mě to totálně. Nejsem pohybově nadaná a je mi třeba vše pětkrát zopakovat, než pochopím. Obě hodiny na mě byly moc rychlé, připadala jsem si jako blbec. Prostě jediná mezi ostatními, která nestačí. Tak jsem si řekla, že tohle nemám zapotřebí. Možná jsem nenarazila na správnou instruktorku, možná na to opravdu nemám talent. Raději volím posilovnu. Ale štve mě to opravdu!!!

  superkarma: 0 03.04.2003, 21:36:51
 5. avatar
  [5] Landriel [*]

  Teda už jsem byla na různých hodinách, ale ještě se mi nestalo, že by se cvičitelka ptala na zdravotní stav.

  superkarma: 0 03.04.2003, 12:35:40
 6. avatar
  [3] medved [*]

  cvicitelka, na kterou chci ja chodit musi krome vyse popsaneho taky dobre vypadat
  kdyz mi predcvicuje telo plne tuku s oooobrovskym zadkem, tak se moje motivace rovna nule

  superkarma: 0 03.04.2003, 10:20:48
 7. avatar
  [2] Mandle [*]

  Minuly tyden jsem byla s kamaradkou poprve na step-aerobiku. Vzdycky jsem mela z tohodle organizovaneho cviceni strach. Diky bezvadne cvicitelce jdu dneska sama zkusit i aerobik. Verim, ze spatny pristup muze odradit od dalsiho cviceni- hlavne zacatecniky jako jsem ja.

  superkarma: 0 03.04.2003, 08:57:14
 8. avatar
  [1] Kájina [*]

  opet skvely clanek vidim ze jsem si vybrala dobre,chodim na dve cvicitelky,a obe jsou super

  superkarma: 0 03.04.2003, 08:05:27

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme