Rodina

Výběr vhodné autosedačky nepodceňujte

V dnešní době by se naštěstí už jen málokdo odvážil cestovat v autě s dítětem, které není bezpečně usazené v autosedačce. Je-li váš potomek mladší 12 let, menší než 150 cm, nebo lehčí než 36 kilogramů, povinnost vozit ho v autosedačce ukládá zákon. Jak vybrat z široké nabídky na trhu tu správnou autosedačku tak, aby vám i vašemu dítěti vyhovovala?

sedačka

Spolehlivým pomocníkem jsou testy prováděné německým automotoklubem ADAC a nezávislou spotřebitelskou organizací Stiftung Warentest. „Při výběru kvalitní autosedačky doporučujeme rodičům prostudovat si výsledky bezpečnostních testů, které každoročně provádí například německý automotoklub ADAC,“ říká Jiří Bracháček, dovozce kojeneckého a dětského zboží ze společnosti Babystar. „Tyto testy spolehlivě ukážou, které sedačky sedačkaposkytují kvalitní ochranu, a které je lepší vůbec nekupovat. Navíc nehodnotí jenom samotné bezpečnostní parametry sedačky, ale například i to, jak snadno se s ní manipuluje či jak náročná je na údržbu, což jsou faktory, které rodiče při nákupu hodně zajímají,“ doplňuje Bracháček. V Česku výsledky testů představuje časopis dTest. Absolutním vítězem letošního hodnocení je autosedačka Römer Baby-Safe Plus II SHR s ISOFIX základnou, která je určená pro děti do 15 měsíců věku či do 13 kg.

Nejdůležitějším kritériem pro výběr sedačky je v první řadě výška a váha dítěte a orientačně také věk. I sebekvalitnější sedačka totiž neplní svoji funkci, pokud ji dítě přeroste. Pro usnadnění výběru jsou sedačky rozdělovány do čtyř kategorií podle toho, pro jakou věkovou či váhovou skupinu jsou určeny. I tak je ale nezbytné dítě do autosedačky zkusit posadit a nespoléhat se pouze na výrobcem uváděné parametry. Jen tak budete mít stoprocentní jistotu, že bude vašemu dítěti sedačka pohodlná a bude se mu v ní příjemně cestovat.

Na nákup autosedačky vyrazte nejen s potomkem, ale také s autem, do kterého budete autosedačku umisťovat. Nejen že vám může prodejce názorně ukázat, jak sedačku ukotvovat, ale také se přesvědčíte o kompatibilitě vámi vybrané sedačky a auta a ověříte si, zda je pro vás manipulace s autosedačkou snadná.

Právě bezchybné ukotvení sedačky ve voze je klíčové pro bezpečné cestování s dítětem. Nejenže musí být dítě v autosedačce správně usazeno, sedačka musí být sama o sobě pevně přichycena. Právě správnému ukotvení pomáhají tzv. isofix konektory, kterými je vybavena převážná část nových vozů a také mnoho sedaček. Isofix sedačku pouze nasadíte do úchytů a díky indikátorům ukotvení poznáte, zda je sedačka opravdu na svém místě.

Dělení sedaček podle váhové/věkové skupiny, pro kterou jsou určeny:

 • Skupina 0/0+ 0–13 kg (od narození do ca. 12 /15 měsíců)
 • Skupina I: 9–18 kg (ca od 1 do 4 let)
 • Skupina II: 15–25 kg (ca od 4 do 7 let)
 • Skupina III: 22–36 kg (od 6 let do 12 let či výšky 150 cm)
   
09.08.2011 - Děti - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [2] Garwa [*]

  Plně souhlasím, autosedačka by měla být kvalitní a přednost by měla mít vždy bezpečnost a ne nízká cena

  superkarma: 0 10.03.2016, 18:45:43
 2. [1] Martina59 [*]

  Co zkusit Italské sedací soupravy?

  superkarma: 0 15.02.2013, 11:08:04

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme