Vaření

Výběr brambor na vánoční salát by se neměl podceňovat

Podle společnosti Tesco se Češi vrací k odrůdě Keřkovské rohlíčky.

Češi věnují přípravě štědrovečerní večeře zvláštní význam, zejména pak bramborovému salátu. Ačkoliv se jeho receptura liší téměř v každé rodině, základem jsou vždy brambory. Právě jejich výběru bychom měli věnovat dostatečnou pozornost. Nejideálnější salátovou odrůdou jsou tzv. Keřkovské rohlíčky - staročeská, velmi lojovitá odrůda brambor z Vysočiny. Jejich spotřeba rok od roku stoupá, zejména pak během vánočních svátků. Jen v prodejnách Tesco jich loni před Štědrým prodali více než 25 tun. Letošní hlavní sezona prodeje Keřkovských rohlíčků bude v Tesco zahájena v druhé polovině listopadu.

Bez brambor to nejde

Tesco

Na salát jsou ideální lojovité brambory a brambory varného typu A, které jsou pevné, konzistentní a drží tvar. Mezi ně patří i Keřkovské rohlíčky. „Poptávka po této polorané konzumní odrůdě se rok od roku zvyšuje. Spotřebitelé oceňují především konzistenci hlíz, které jsou i po uvaření nadále pevné, lojovité a výborně se tak hodí pro přípravu oblíbených bramborových salátů,“ uvádí Pavel Ošťádal, spolumajitel společnosti BROP, která do Tesco dodává 60 procent ze své celkové roční produkce brambor. Keřkovské rohlíčky jsou k dostání pouze v období Vánoc, a jejich hlavní sezona prodeje teprve začne. „Nákupy surovin na bramborový salát vrcholí v období od 20. do 22. prosince. S tím samozřejmě souvisí také nárůst prodeje brambor. Češi salát čím dál častěji připravují z Keřkovských rohlíčků, u nichž jsme loni zaznamenali nárůst ve srovnání s předchozími roky,“ komentuje prodeje této odrůdy Miloslav Macháček, technický manažer společnosti Tesco.

Sezona brambor vrcholí

Prodej pozdních brambor, který začíná většinou začátkem září, vrcholí kolem vánočních svátků. Jen v obchodech Tesco se jich nyní každý den prodá až 75 tun. Více než polovinu těchto prodejů pokrývá český dodavatel, společnost BROP, pod vedením Pavla Ošťádala. Ten ročně do Tesco dodá přes 14 000 tun brambor. Zemědělec z Vysočiny se pěstování brambor věnuje více než deset let, v Čechách také patří k předním distributorům odrůdy Keřkovských rohlíčků.

Tesco

   
18.12.2013 - Sezona - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [4] olinka55555 [*]

  Sehnat dobré brambory je problém, některé se opravdu  nedají jíst ato nemluvím o odpadu, takže fakt neřeším, jestli seženu v Tescu keříčkové, ale jestli koupím takové, ze kterých půlku nevyhodím.Sml31

  superkarma: 0 23.12.2013, 21:33:19
 2. avatar
  [3] chanahd [*]

  Speciální brambory na salát rozhodně nemáme.

  Spíš jsme rádi, že nějaké neshnilé vůbec v obchodě  seženeme. U nás tedy v supermarketu mají jeden druh, pokud vůbec nějaký.

  A zase pro brambory nepojedu skoro 40 km do vedlejšího města.

  superkarma: 0 18.12.2013, 15:55:01
 3. avatar
  [2] Makynka [*]

  zlá teta — #1 ano, přesně tak. Už několik let si také raději kupujeme brambory na celou zimu od zaručeného dodavatele. Nebaví mne pořád tahat brambory z obchodu (hodně vařím), jsou levnější a hlavně, mám jistotu, že jsou kvalitní a nebudu mít na talíři bílé cosi místo brambor.

  superkarma: 0 18.12.2013, 15:35:07
 4. [1] zlá teta [*]

  Naštěstí mám brambory doma ve sklepě. Už léta je kupuji od soukromého zemědělce, takže vím, že jsou dobré. Ale když vyjímečně na jaře dojdou a já musím pro brambory do obchodu, jsem úplně zděšená, co si dovolují prodávat za hrůzy.

  1. na komentář reaguje Makynka — #2
  superkarma: 0 18.12.2013, 11:27:31

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme