Zdraví

Vybaví se mi školní léta

Děkujeme za další příspěvek na dnešní téma. Poslala nám ho četnářka Romana a je vzpomínkou na školní léta

Když se řekne preventivní prohlídka, vybaví se mi školní léta. Nevím proč, ale zřejmě to pro nás děti byl hrůzostrašný zážitek, když do třídy vešla přísná paní doktorka a za ní cupitala sestra s doktorskou kabelou a štosem karet. Bylo povinné očkování a my jsme se musely postavit do fronty a nechat si ďobnout injekci.

Ale nejhorší zážitky byly z povinných návštěv zubních ordinací. Pár srabíků, (většinou kluci) tam ani nedorazilo a zdekovalo se ještě cestou na středisko. Na to jsem nikdy neměla odvahu, protože by mě to stejně neminulo a musela bych tam sama, bez doprovodu spolužáků. A přece jenom, když jste ten strach a napětí mohli sdílet kolektivně, nebylo to zase tak hrozné.

Z ordinace byl občas slyšet jekot a pak vyšel někdo s pobledlou tvářía a ukázal na prstech, kolik zubů mu vrtali. Nebo dokonce (a z toho jsem měla obzvlášť hrůzu) vylezl se zakrváceným kapesníkem a bez moudráků.

Tenkrát se snad trhaly úplně automaticky. Mně naštěstí vyrostly až v době, kdy jsem nebyla základní školou povinná, takže jsem o ně nepřišla.

Ale kupodivu to na mně nezanechalo žádné následky a zubaře se nijak zvlášť neděsím. Zvuk vrtačky sice není dvakrát příjemný, ale ten pocit, když odcházíte z čekárny a máte zase na nějaký čas pokoj, je úžasný.

Romana

Nechodily jsme spolu náhodou do školy? Mám totiž úplně stejné zážitky

Jak jste na tom s prevencí vy, milé ženy-in? Chcete se k dnešnímu tématu také vyjádřit? Na jaké preventivní prohlídky chodíte? A co členové vaší rodiny? Musíte je nutit, nebo to považují za samozřejmost. Chybí vám preventivní prohlídky na školách? Nebo je dobře, že je odpovědnost na rodičích?

Napište nám svůj názor nebo třeba příběh na dnešní téma:

redakce@zena-in.cz

   
27.01.2011 - Příběhy - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. [6] Anime Otaku [*]

  heligona — #1 Taky na to koukám jak puk. Mě moudráky začaly rašit až ve 20

  superkarma: 0 02.02.2011, 14:06:40
 2. avatar
  [5] enka1 [*]

  funnka — #4 Tatínek je rozumný člověk. Ono totiž při těchhle brzkých prohlídkách zubař človíčku nic zlého neučiní a človíček získává důvěru a jde příště bez obav. Jít až když jsou potíže a musí se udělat bolestivý zákrok=letité traumaSml80

  superkarma: 0 27.01.2011, 15:21:10
 3. [4] funnka [*]

  tak já byla u zubaře po základce dvakrát.Poprvé po deseti letech se mi po kousnutí do mandle urval kus zubu a minulej rok kvůli těhotenství.A teď mě tam zas nikdo hooodně dlouho neuvidí.CHudák náš malej nemá ještě ani jeden zub a tatínek ho už objednal.Budu čekat v čekárněSml80

  1. na komentář reaguje enka1 — #5
  superkarma: 0 27.01.2011, 14:10:25
 4. avatar
  [3] enka1 [*]

  Romano, ze své praxe učitelky musím něco podotknout: povinné očkování je i dnes a kolikrát si musí rodič vzít na den dovolenou, aby se na něj vůbec mohl dostavit. Při návštěvě doktorů ve škole měl rodič jedinou povinnost - poslat očkovací průkazSml80

  A hromadné návštěvy u zubaře? Věř, že 20% dětí zažilo se školou návštěvu zubní ordinace poprvé - proto možná ten křik a obavySml80

  ToraToraTora — #2 Sml22to je dnešní běžná věc a je to dobře

  heligona — #1 Asi škola pro nadané žákySml80

  superkarma: 0 27.01.2011, 14:06:42
 5. avatar
  [2] ToraToraTora [*]

  Nyní jsou povinné preventivní prohlídky ve škole zrušeny. Mám též hrůzné vzpomínky. Děti ale v naší školce chodí jednou ročně. Doktor je jen prohlídne a případné kazy zapíše na lístek, ten pak učitelka předá rodičům, kteří se rozhodnou, co dál. Výsledkem je, že rodiče vemou dítě ke svému zubaři, ve kterého mají důvěru a mohou být s ním u vrtání. Navíc jsou děti odmala zvyklé, že chodit na prevenci je normální a nikoho tam zaživa neupečou. Vidím to na svých dětech. Naprosto klidně si sednou do zubařského křesla a nechají se ošetřit.

  1. na komentář reaguje enka1 — #3
  superkarma: 0 27.01.2011, 13:04:07
 6. avatar
  [1] heligona [*]

  Moudráky na základní škole?

  1. na komentář reaguje enka1 — #3
  2. na komentář reaguje Anime Otaku — #6
  superkarma: 0 27.01.2011, 13:01:42

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme