Čtenářka Maryene nám poslala výčet úrazů jejich synů. A že jich nebylo málo. Díky Maryene za Váš příspěvek. Je až s podivem, jak se z toho Vaši kluci vylízali. A přeji jim i Vám, aby Vás již nic dalšího podobného nepotkalo.

Krásný letní den všem na ženě-in a hlavně bez úrazů. O těch vím své.

Občas se mi taky poštěstilo a dokonce v posledních třech letech jsem už byla třikrát ozdobena sádrou, ale nejvíce mě bolely úrazy, které se týkaly mých dětí. A přestože jsem byla a jsem pečlivá a opatrná máma, vzhledem k živosti mých synů jsem se jim nevyhnula. Rozbité hlavy jsem se naučila ošetřit, rány pofoukat a v nenutnějším případě převézt děti do blízké nemocnice na pohotovost. Bylo toho opravdu tolik, že jsem se z nich naučila nehroutit a brát vše s chladnou hlavou. Ale přestože jich bylo hodně, dodnes bych je mo hla vyjmenovat u všech.

Přesto některé byly opravdu vážné a měly i nemilé následky. Nejmladší syn si hrál ve čtyřech letech na pískovišti, když mu přistálo na hlavě zednické kladivo z rukou neopatrného řemeslníka z blízké stavby. Naštěstí jsem tam byla s ním , letěla jsem domů, naložila ho do auta a manžel mu na zadním sedadle zkoušel zastavit krvácení. To se ale nedařilo.

Kromě proražené spánkové kosti měl přeseknutou i tepnu. Po ošetření následovala bezesná noc. Bála jsem se syna nechat v nemocnici, že by m i ho dobře neohlídali, nikomu jsem nevěřila. Nesměl totiž usnout a z toho důvodu mu nedali ani žádné tiší ;cí prostředky. Nesměl ani otevírat ústa, tekutiny dostával jen hadičkou. Přesto, když jsem ráno odběhla do kuchyně, syn v posteli nebyl a našla jsem ho hrát si na dvoře.

Děti se rychle oklepou a snášejí vše lépe. Naštěstí tento úraz nenechal trvalé následky na rozdíl od jeho úrazu v šestnácti letech, kdy ho někdo kopnul na fotbale do břicha. Následovala řada operací, při kterých se řešily nejenom neustálé zástavy břišního krvácení, ale nakonec došlo i k nucené amputaci některých orgánů. Nakonec skončil na chemoterapii. Ale i z toho se dostal.

Po první operaci se ptal pana primáře, jaký sport mu dovolí, a ten opověděl, že teď už jen šachy. Svou pevnou vůlí a snahou však dokázal téměř nemožné. Dnes opět aktivně sportuje a už by na něm nikdo nic nepoznal.

Prostřední syn si v útlém dětství rozbil hlavu pouhým pádem na chodníku. Nikdy nechodil jak má, nejlépe po obrubníku apod. Zranění nevypadlo nijak vážně, doma jsme ránu stáhnuli a zalepili. Během krátké doby začal mít zvláštní stavy včetně výpadků vědomí. Pravá příčina se nezjistila hned. Poté skončil na několik měsíců na neurologii.

Měl prý krvácení do mozku, to se opouzdřilo a tlačilo na mozek jako nádor. Míval velké migrény, přesto jsme nakonec nepřistoupili k operaci, od které mě kdekdo varoval. Následky úrazu se projevily i na školním prospěchu, protože ho stále bole la hlava a nemohl se soustředit. Bolesti vymizely až kolem 20. roku. Tehdy si také udělal nástavbu a poté maturitu. Dnes už je naštěstí v pořádku.

Přesto z jednoho jeho zdánlivě nevinného úrazu byla nakonec i operace. Na fotbale ho někdo kopnul pod koleno. V tom místě se mu udělala bulka, která se neustále tlačila přímo na nerv, a muselo se to řešit operací, kterou absolvoval přesně v tzv. svatém týdnu před maturitou.

A nejstarší syn? Ten uklouzl při noční hře na školním výletě v Chorvatsku a spadl z hlubokého srázu. Přetrhl si křížový vaz v koleně, ale to jsme se dozvěděli až po jeho návratu. Do té doby nás nikdo neinformoval ani mu nikdo neposkytl pomoc kromě jízdního kola, které mu vypůjčili, aby mohl v obrovském kempu absolvovat cestu od stanu na WC a do koupelny. Vrátil se velmi špatném stavu. Hned jsem ho zavezla na traumatologii, má už po dvou operacích a přestože od té doby uplynulo už dost let, ještě ho další operace čeká. 

Co jsou proti tomu moje zlomené ruce nebo malíček na noze! Přeji všem krásné léto bez úrazů.
Maryene
 


 Text nebyl redakčně upraven


Dnes bylo téma: Letní a dovolenkové úrazy

Dvě z vás dnes kolem 16. hodiny odměním knihou Dětské úrazy - první pomoc krok za krokem

urazy

Reklama