Bulvár

Vy opravdu nechcete satelit zadarmo?

V poslední době se stále častěji stávám terčem různých obchodníků a nabídek, které nemohu odmítnout. Aspoň podle nich. Jsou si zcela jisti, že mi zlepší život, a to jen za pár stovek měsíčně! Poznám prý takový komfort, o kterém se mi nesnilo.

A mají skutečně pravdu. Aspoň z části – nesnilo. Nejhorší je, že se životním stylem (který podle mě není zas tak divný) tak nějak vymykám všem těmto nabízečům, kteří přesně vědí, jak se ptát a jak pokračovat, když odpovím tak, jak odpovím. Dokonce mají předepsáno, kdy mají případně ukončit rozhovor.

Bohužel na mě většinou připraveni nejsou, což skvěle dokládá historka z pátku. Na telefonní číslo, které skoro nepoužívám (je záložní a skorotajné), mi najednou někdo volá. Vzhledem k tomu, že neznámí jej nemají, zvedl jsem to. Na druhé straně se ozvala jedna nejmenovaná firma poskytující kabelovku a satelit a prý jestli můžou rušit. Můžou, ale jasně jsem jim řekl, že jim asi nepomůžu.

Tak prý mají supervýhodnou nabídku na satelitní soupravu zdarma! Pauza pro můj jásot, do které však řeknu pouze: Nemám televizi. Hlas pokračuje: „A přejete si tedy vyzkoušet naše služby tři měsíce zdarma?“ Poněkud zřetelněji artikuluji znova: „Já ale nemám televizi.“ Pořád nic: „No to nevadí, ale o ten satelit byste zájem měl“? Asi po minutě vysvětlování, že satelit je mi na nic, když nemám televizi („Ale nechcete si ho vyzkoušet?“) a další půlminutě skoro přísahání, že si televizi nebudu kupovat ani kvůli satelitu, ani kvůli jeho očím, konečně pochopil.

Rozhodně pochopil, že nemám televizi. Ale dozajista nepochopil, proč ji nemám. Každý má přece televizi, ten moderní oltáříček, ke kterému se při pravidelné zpravodajské modlitbě mezi sedmou a osmou hodinou večerní připojuje celá rodina! Co jsem to za zrůdu a vyvrhele, že nemám televizi? V jeho hlase jsem cítil lítost, soustrast a soucit. Jsem asi chudý, že nemám na televizi. Nebo jinak nemocný.

Co mu mám vysvětlovat, že místo zpráv (které znám už hodiny z internetu) mezi sedmou a osmou nejčastěji sedím ve svojí soukromé čajovně a něco si čtu nebo si s někým povídám a u toho poslouchám hudbu (opravdovou). Je to zvláštní, jak samozřejmá je dneska televize. Jak se zapne, aby bylo něco zapnutého.

Není to přece nic výjimečného – nemít televizi. Není to ani méněcennost, ani hrdinství. Nemám ani pevnou telefonní linku a nechci ji ani za korunu, což udivuje podomní obchodníky, o kterých vím, že ta koruna by mě přišla zatraceně draho.

Když mě na ulici zastaví kvůli marketingovému průzkumu, zjišťují, že odpovídám nestandardně a že na mě nemají kolonky. Bezradně na mě hledí a mně je jasné (taky jsem to za studií dělal), že když budou muset rozhovor ukončit moc brzy, nedostanou peníze. „Tak mi ukažte, co mám za možnosti,“ rezignuji nakonec, protože těch deset minut mě vážně nezabije.

A tak se aspoň zprostředkovaně dovídám, co si mám myslet a co mám říkat, abych byl „normální“, abych poslouchal svůj instinkt jako statisíce lidí kolem a byl originální přesně podle mustru, který pro nás ustřihli v reklamních agenturách a do něhož se musíme napasovat, i když nám vůbec nesedí.

Je tohle všechno ale nutné? Máme zapotřebí nechat se ovládat výhodnými nabídkami a poslouchat, co že si vlastně máme myslet? Nemyslím. Namísto toho všeho cirkusu si večer zapálím svíčku a budu meditovat nad nesmrtelností chrousta a nad tím, jak by bylo hezké mít za oknem satelit bez televize uvnitř...

   
19.02.2007 - Společnost - autor: Richard Klíčník

Komentáře:

 1. avatar
  [23] velka-dasa [*]

  mě nabízeli dokonce jako bonus zadarmo satelit na CHATU s neuvěřitelnými 170-ti programy! no nekup to.Taky to paní nechápala,že milujeme raději pohled do přírody,do krbu apod.

  superkarma: 0 20.02.2007, 17:54:53
 2. avatar
  [22] Kelly [*]

  Když jsme měli pevnou linku, dost často nám volali. Knihy, internety, televize, dovolené, různé průzkumy atd. atd. hrůza. Pátek, svátek, večer nebo v neděli v poledne ...
  Naštěstí mám děti už tak vycvičené, že na takové nabídky reagovali alergicky a dřív, než dotyčná/ý vůbec chtěli něco říct, o co se jedná, prostě telefon položili. A hotovo.

  superkarma: 0 19.02.2007, 15:33:30
 3. avatar
  [20] Meander [*]

  Kuře: Celodenní pohádky bych brala pro sebe. Umřela bych bez Cartoon Network.

  superkarma: 0 19.02.2007, 15:01:41
 4. avatar
  [19] Kuře [*]

  My jsme televizi neměli dlouho, až jsem čekala a musela několik měsíců ležet, tak jsme ji pořídili. Ale moc často puštěná není a většinou si přehrávám filmy z domácí zásoby. A děcka si smí v neděli ráno pustit pohádky. Občas, když nikam nejedeme.
  Když nás agent lákal na rozšířenou nabídku ,tak se strašně divil, že odmítáme tu lákavou možnost celodenních pohádek pro děti a nechceme jim ji dopřát. Jsem holt matka-Herodes.

  superkarma: 0 19.02.2007, 14:54:10
 5. avatar
  [18] femme [*]

  Suzanne: přesně tak TV se dá přece v pohodě vypnout, a nebo vůbec nezapnout

  superkarma: 0 19.02.2007, 13:39:07
 6. avatar
  [17] aiša [*]

  tak s tímto typem obchodu jsem hotová okamžitě ,páč to nemám ráda

  superkarma: 0 19.02.2007, 13:26:30
 7. avatar
  [16] Meander [*]

  Tuhle mě přepadl nějaký asertivní mladík od O2 a jak se mi vnucovat společný paušál pro mě a mé rodiče. Řekla jsem mu: "Telefon do záhrobí? Beru!!!" A on se polekal. Chudáček.

  superkarma: 0 19.02.2007, 12:59:32
 8. avatar
  [15] závislá na čokoládě [*]

  K nám taky volali a nabízeli a nějak nemohli pochopit, že opravdu nechci-ano, tv mám ale kabelovku od jiné společnosti. Paní se snažila opravdu dlouho, ale nic. Snažila jsem se být slušná, ale ke konci toho bylo fakt dost.

  superkarma: 0 19.02.2007, 12:48:13
 9. [14] gentiana [*]

  Já taky telku nemám. Občas se mě někdo zeptá, co tak mám ze života, když pivo nepiju, nekouřím, nechodím po diskotékách, na bednu nečumím - a já odpovídám, že to ostatní. Chodím po kopcích nebo do divadla na balet nebo do kina na archivní filmy, zprávy si přečtu na netu (spíš titulky a pak usoudím, že se darši budu učit islandsky nebo tak něco, protože je to použitelnější, než vědět, kdo s kým).
  Marketinkoví lidé mě baví. Taky mi nějaký snaživka od jůpísí vnnucoval nějaký satelitní balíček, že když od nich jako mám ten internet, tak ještě nemám kábltelku a že jsem určitě strašně nešťasná. POložila jsem jedinou otázku, jak se zlepší můj život, když budu mít sto programů na koukání... za chvilku vytelk sám, ani jsem nemusela pomáhat....

  superkarma: 0 19.02.2007, 12:35:58
 10. avatar
  [12] Bonsai [*]

  tornado-lou: Taky máme kartu. Ale když koukám na film, někdy si říkám, jaké by to bylo sedět na gauči a ne na štokrdleti.

  superkarma: 0 19.02.2007, 12:06:31
 11. avatar
  [11] Vivian [*]

  Marketingoví šamani mě taky bavěj Taky jsme si tady třeba nedávno pochutnávali na pánovi, který nám přišel nabídnout nějakej spešl "balíček" programů kabelové TV. (Kábl tady máme akorát kvůli internetu, na televizi koukám párkrát do týdne akorát já, manžel vůbec, čtyři programy nám úplně stačej...) A pán pořád dokola básnil, jak je to báječné mít doma padesát programů a zaboha nedokázal pochopit, že nás televize nezajímá, že máme jiné záliby a ve volném čase děláme něco jiného... Vyptával se, co máme rádi - sport, cestování, romantiku, erotiku? Na všechno existuje specializovaný televizní program!... a snažil se nám namluvit, že je mnohem lepší se na to dívat v televizi než to doopravdy dělat...

  superkarma: 0 19.02.2007, 11:40:47
 12. [10] Matelka [*]

  Nám tihle vykukové volali ve čtvrtek (myslím, že to byla ta samá kabelovka jako v článku). Paní mi sdělila, že jsem byla vybrána pro jejich výhodnou nabídku. Kecy, kecy, kecy... Za prvé se mě ta paní ani nezeptala, jak se jmenuju a za druhé je pevná linka na jméno mého přítele, zrovna tak jako byt. Ale co, paní jsem nechala mluvit. Nabízela mi satelit a další super výhodné služby. Po chvili jsem ji přerušila a sdělila jí, že ty jejich služby už využíváme asi 5 let. Začala koktat něco o nesrovnalostech v jejich databázi, omluvila se a ukončila hovor.
  Nevadí mi ani tak, že tam mají nepořádek, a že je podobných telefonických nabídek či průzkumů stále víc a víc, ale jak si můžou dovolit volat v půl desátý večer.

  superkarma: 0 19.02.2007, 11:06:11
 13. [9] tornado-lou [*]

  my jsme telku taky dlouho dlouho nemeli. teprve loni jsme koupili tv kartu do pocitace abysme mohli koukat na olympiadu a na sportovni prenosy a nemuseli na ne chodit ke kamaradum a do hospody.

  superkarma: 0 19.02.2007, 10:43:16
 14. avatar
  [8] Pentlička [*]

  Tak já televizi mám, dokonce v ložnici. Ale jsou dny, kdy se na ni vůbec nedívám, zvláště v sobotu a v neděli. Nebaví mě různé soutěže a estrády a nejsem schopna vydžet koukat na filmy - buď už je znám nebo mě nebaví. Koukám většinou jen na zprávy, ale ne každý den, nebo´t někdy přijdu pozdě z práce a musím vařit dětem večeři zrovna když jdou zprávy. A pak ( rdím se ), koukám na Letiště a Ordinaci v růžové zahradě - to si bezvadně odpočinu a vyčistím si hlavu od běžných starostí. Jinak si večer většinou zapálím solnou lampičku, uvařím si nějaký voňavý čajíček, pustím si hudbu a čtu si. To mám moc ráda. Tak já nevím, jsem průměrný občan nebo exot?

  superkarma: 0 19.02.2007, 08:57:16
 15. avatar
  [7] lilithheta [*]

  Telku jsme s přítelem taky neměli. Ale když vysedávala dny a týdny u compu a já začala přemýšlet o návštěvě očního lékaře (kvůli neustálému čtění a špatnému osvětlení), tak jsem si tu televizi vydupala - vlastně máme starou od našich. A když žehlím, tak jedině u televize, jinak by mě to nebavilo - a věci, které mě nebaví, zásadně nedělám.

  superkarma: 0 19.02.2007, 08:49:18
 16. avatar
  [6] kareta [*]

  Suzanne: knihy mi taky nabízeli, při vyjmenování titulů mě otrávili, červenou knihovnu nečtu ,to co čtu neměli a tak jsem řekla, ať si z toho nic nedělají, že ráda chodím do knihovny a tam mi to půjčí Vykecávala jsem DLOUHO
  Mě zase obtelefonovávali z O2 a nabízeli internet(myslím že na mobil nebo do práce?) a já jim vysvětlovala, že v místě, kam jsme se přestěhovali, mi jejich technik sdělil, že tam není dost silná kapacita a proto jsme je zrušili a máme bezdrát.
  Zájezd za polovinu na Malorku (raději jezdím na Krétu)
  Satelit koupil nedávno manžel- máme 1148 probramů, z toho snad polovina , občas jsme se dívali na kurdskou telenovelu a Al Jazzera v angličtině, bollywood- muzika ...Ovšem české programy máme základní. Kupovali jsme to kvůli Primě.

  superkarma: 0 19.02.2007, 08:18:31
 17. avatar
  [5] medunka2001 [*]

  Ha. ha, i nám v pátek volali s podobnou nabídkou. A vůbec je nezajímalo, že už to co nabízeli vlastně máme a dokonce za lepší cenu, která nám byla nabídnuta, když jsme tu službu chtěli zrušit Jinak u nás je televize manželovou záležitostí, já si radši sednu s tou knížkou

  superkarma: 0 19.02.2007, 07:42:04
 18. [4] altamina [*]

  my jsme nemeli telku 4 roky a taky bylo okoli prekvapeno a njednou jsem se setkala s otazkou, kdo to vlastne jsme - nejaci jehoviste nebo jina sekta?
  kdyby si nasi neporidili novou a nedali nam tu starou, tak tv nemame dodnes zpravy si taky cteme na netu a telku zapiname jen vyjimecne, jen kdyz tam je opravdu neco, co chceme videt (coz se moc casto nestava)

  superkarma: 0 19.02.2007, 05:43:51
 19. avatar
  [3] Suzanne [*]

  Televizi máme, ale nabídky mě nijak neovládají. Na povídání, svíčky i čaj si čas najdeme vždycky - máme na televizi kouzelné tlačítko na vypínání Někdy mi telka běží celý den, jindy si na ni nevzpomenu.
  Ale nedávno mi volala paní (v neděli ve tři, tedy když jsme obědvali) a nedala se odbýt. Prý že má pro mě nabídku knih za polovic. Nedokázala pochopit, že nechci. Skoro už i křičela, když se ptala - copak vy nechcete knížky za poloviční cenu?!?! Vy nechcete ušetřit stovky korun?!
  Na to jsem jí řekla, že ne, protože mám hodně peněz a ráda si kupuju drahé knížky Vypadalo to, že na druhé straně ohryzala sluchátko, a pak zavěsila bez pozdravu

  superkarma: 0 19.02.2007, 00:46:37
 20. [2] 1Mona [*]

  Já jen nevěřím, že Šumař nemá telku!!!

  superkarma: 0 19.02.2007, 00:38:54
 21. avatar
  [1] evadolezalova [*]

  Hezký, naprosto to chápu. My taky televizi neměli a byli jsme "divní". Byla to nádhera ! Klídek, mnohem víc času, s dětma jsme si četli, hráli hry, povídali si a když už jsem padala na hubu, tak se jim pustilo CD s pohádkama. Nakonec jsme ji pořídili právě kvůli děckám, protože se malé ve školce smáli a prostě byla "out".

  superkarma: 0 19.02.2007, 00:20:46

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme