Je vždy ochotná mu naslouchat, zajít s ním na skleničku a velmi ráda mu kdykoliv poradí. A to především ve věcech, do kterých jí pochopitelně vůbec nic není. Byla tu zkrátka před vámi a přijde-li na to, bude tu i po vás. Kdo? Nejlepší kamarádka vašeho partnera.

dvojice žen

Ona o vás ví téměř vše, vy o ní skoro nic, popřípadě jen nezbytné minimum. Z nevěry svou drahou polovičku sice nepodezíráte, ale z nějakého důvodu vás i přesto ONA dotyčná prostě štve. Možná i proto, že na ni váš milý nedá dopustit. A co teprve, když ta „čistá přátelská duše“ zatraceně dobře vypadá!

Prstýnek vybrala Zuzu

Přestože problémy s blízkým přátelstvím svého partnera mívají častěji ženy, odborníci na vztahy vidí jako hlavní kámen úrazu především míru žárlivosti, která se u každého z nás liší. To koneckonců přiznává i pětadvacetiletá Adéla z Prahy. „Vím o sobě, že jsem hrozně žárlivá, ale snažím se to opravdu krotit a nedělat scény,“ říká a dodává: „Nikdy bych nechodila s někým příliš společenským. Jsem totiž trochu samotářka,“ přiznává Adéla, které totéž vyhovovalo u jejího posledního přítele. I tak měl podle ní zásadní vadu. „Představil nás, ještě než jsme se dali vůbec dohromady. Když o tom dneska přemýšlím, asi to byl nějaký test. Zuzu, jak jí důvěrně říkal, byla vcelku sympatická a usměvavá holka,“ přibližuje Adéla nejlepší kamarádku svého expřítele Davida, kterou prý začala více vnímat až ve chvíli, kdy se k němu po pár měsících nastěhovala. „Najednou mi připadalo, že Zuzu je zkrátka všude! Kromě toho, že si telefonovali i několikrát denně, se Zuzu pravidelně stavovala i k nám domů. Byla na to totiž léta zvyklá, a ani David na tom očividně nehodlal nic měnit. Když jsem mu jednou naznačila, že je mi to trochu nepříjemné, hrozně se divil. Nejhorší bylo, že pokud s ním Zuzu řešila nějaký problém, nic mi o tom nechtěl říct. Prý by to nebylo fér, protože jde o její soukromí. Ona přitom věděla i to, jakou mám velikost podprsenky!“ Nejvíce Adélu obtěžoval fakt, že Davidova kamarádka neměla partnera a příliš často zdůrazňovala, jak dobře jejího miláčka zná. „Když mi občas blahosklonně radila „jak na něj“, pěkně to ve mně vřelo. Pořád jsem si ale říkala, že jsem asi netolerantní. Zuzu jsem nevnímala jako sokyni, spíš jako něco nepříjemného mezi mnou a Davidem,“ hodnotí zpětně Adéla s tím, že by jí stejné chování vadilo možná i od skutečné Davidovy sestry. Její pohár trpělivosti přetekl, když měla narozeniny a David před ni hrdě položil malou krabičku. „Byl to prstýnek z bílého zlata. Nejdřív jsem z něj měla opravdu radost, dokud jen tak mimochodem nepronesl: To mi pomohla vybrat Zuzu. Nevím proč, ale v tu chvíli mě málem trefil šlak. Možná jsem fakt divná, ale hrozně mě to vytočilo. Kdyby ho šel vybrat s MOJÍ kamarádkou, pochopila bych to,“ říká Adéla, která Davidovi vrátila nejen prstýnek, ale jako bonus mu dala i pomyslné kopačky a ještě ten den si balila kufry.

Kategorie „ex + kolegyně“

Na to, jestli může skutečně existovat neškodné přátelství mezi mužem a ženou, nikdy neexistoval jednotný názor. Zatímco mnozí tvrdí, že ano, druzí jsou přesvědčeni, že jeden z dvojice mívá většinou postranní úmysly. Největší rozpory pochopitelně hrozí mezi partnery rozdílných povah. Pokud introvertní a žárlivá žena žije s příliš společenským extrovertem, může se jednat o nepřekonatelnou překážku. Tyto páry jsou pak nejčastějšími návštěvníky manželských poraden.

Vypustíme-li ale sestry, holky z jeho (mateřské) školky a šťastně zadané partnerky jeho kamarádů, zbývá už jen poslední, zato velmi speciální kategorie kamarádek, kterou s nelibostí toleruje většina žen - kolegyně z práce a staré známé „bývalky“. Ty také podle psychologů mohou představovat skutečné nebezpečí pro fungující vztah. S expartnerkou svého vyvoleného asi moc nesvedete a budete muset vsadit na důvěru, zvláště jsou-li ve hře děti. Pokud se vám však nebude zamlouvat kamarádství partnera s atraktivní kolegyní z práce, nemusíte se cítit nijak provinile, když proti jejich mimopracovním kafíčkům mírně zaprotestujete. Případné nevěře tím sice nezabráníte, stejně jako když budete trucovat, dělat žárlivé scény nebo dávat ultimáta, ale na druhou stranu, ne vždy mlčeti zlato znamená...

Reklama