Právě dnes začínáme se sérii článků o aromaterapii, kterou jsme pro vás připravili se značkou SALUS. Protože nám záleží na vašem aktivním zájmu o vaše zdraví a chceme abyste se o aromaterapii dozvěděli co nejvíc, pod každým článkem najdete soutěžní otázku...

Pokud se rozhodnete soutěžit, můžete vyhrát aroma balíček SALUS v hodnotě 500,-Kč!!!  

Aromaterapie nabízí řadu možností, jak pomocí blahodárných účinků esenciálních olejů organismu zatočit s různými bolestmi a neduhy.  Způsobů využití kouzel aromaterapie je několik, pojďte se s nimi krátce seznámit, pojďte objevit možnosti tohoto království vůní a malých zázraků…

Jak hodnotíme vůně 

Vůně jsou naším mozkem přijímány a vyhodnocovány nejrychleji. Čichové nervy jsou spojeny s tou částí mozku, která hraje klíčovou roli při spouštění emocionálních reakcí, jako jsou radost, zlost nebo žal. Mozek reaguje na vůně a může vyvolat impulzy pro naše tělo příznivé, a to i dlouhodobě.

Použití esenciálních olejů (též se užívá název éterické oleje či rostlinné silice) je stejně staré jako lidé a jejich bolesti. Už při balzamování ve starověkém Egyptě bývaly používány rostlinné výtažky. Účinky silic jsou známy i z Tibetu a Číny, používali je Mayové i Aztékové a vůbec všechny přírodní národy. Silice jsou obsaženy nejen v květech a plodech, ale i v listech, kůře a kořenech. Jejich chemické složení je velmi komplikované a v laboratorních podmínkách nenapodobitelné.

Aromaterapie vám umožňuje relaxovat, pročistit, vylepšit náladu, dobře si odpočinout, povzbudit tělo i duši. Ovlivňuje krevní oběh, hormonální rovnováhu, nervový systém a krevní tlak.

Lymfatický oběh, činnost mozkových buněk, zmírňuje projevy premenstruačního syndromu, napomáhá snižovat bolest, blahodárně působí při různých kožních potížích, ekzémech, lupénce, akné aj., zlepšuje rovnováhu těla, mysli i ducha a udržuje je ve vzájemné harmonii.

Doteky stejně jako vůně působí na emoce. Dokáží vnést naprosté uvolnění a úlevu celému tělu. Je proto velmi důležité, aby byla při masáži uklidněná i naše mysl. Masáž bývá odborně definována jako léčebná metoda, při níž mechanické podněty, prováděné nejčastěji rukama na povrchu těla, vyvolávají místní i vzdálené reflexní změny. Masáž stimuluje krevní oběh, uklidňuje nervový systém a uvolňuje svalové napětí.

Koupele jsou další z příjemných variant využití esenciálních olejů. Takto mohou silice působit na celý organismus, prostupují dechem a kůží do těla, uklidňují, povzbuzují a harmonizují. Teplota vody by neměla být vyšší než 35 – 37 °C. Obvykle stačí patnáct minut naprostého klidu k tomu, aby se tělo viditelně uvolnilo, či naopak osvěžilo. Doporučuje se 3 – 10 kapek rozmíchat v 1 dcl mléka nebo na lžičce medu. Med a mléko jsou přírodní emulgátory, proto se v nich silice lépe rozpustí a mohou v koupeli lépe působit. Velmi pohodlné a neméně účinné a blahodárné je použití hotových koupelových olejů, které již nemusíte ředit ani míchat.

Aromalampy patří k nejznámějším a nejjednodušším praktikám v aromaterapii. Je to jedno z největších kouzel aromaterapie, kdy nemusíte dělat vůbec nic, stačí jen dýchat. Do vody v misce aromalampy nakapeme 3 - 5 kapek esenciálního oleje. Plamínek svíčky ohřívá misku, z níž se jako první odpařují těkavé vonné látky. Někdy stačí nádobku s olejem položit na ústřední topení nebo nakapat éterický olej na papírový kapesník a použít při dlouhé jízdě autem.

Několik nejužívanějších esenciálních olejů a jejich účinky:

Bergamot – pomáhá proti depresím, návalech vzteku a duševní přecitlivělosti

Citron – účinný při bolestech hlavy, nervový stimulant, při bolestech v krku a kašli, rýmě

Červený pomeranč – rovněž účinný při depresích, stresu, smutku, osvěžuje, uvolňuje, posiluje srdeční činnost

Eukalyptus –  vynikající při nachlazení, vyčerpání, podporuje koncentraci, antiseptický

Levandule – zklidňuje, snižuje stres, podráždění, navozuje klidný spánek, je účinná při bodnutí hmyzem, odpuzuje moly (výrazně snižuje krevní tlak, lidem s nízkým tlakem není její vůně příjemná)

Litsea Cubeba – zmírňuje deprese, pocity sklíčenosti, únavu, osvěžuje a podporuje koncentraci, působí jako afrodiziakum, antiseptikum a čistí vzduch

Máta peprná – příznivě působí při zažívacích a trávicích obtížích, povzbuzuje mozkovou činnost při slabosti, únavě a nervozitě, je vhodná při kašli a nachlazení (nevhodná pro děti do 6 let)

Tea tree – na záněty v ústní dutině, afty, na popáleniny, hnisavé rány, vředy, k inhalaci při zánětech dýchacích cest, k sedacím koupelím při vaginálních a močových infekcích, hemoroidech, k potírání po bodnutí hmyzem, klíštětem (tuto silici je možné použít na pokožku neředěnou)

Co byste všichni měli vědět

  • esenciální oleje značky Salus se získávají výhradně z rostlin a nejsou nijak chemicky upravovány
  • obsahují 100% čistých přírodních látek. A hledali byste cokoli jiného v růži, eukalyptu či levanduli?
  • používají se také ve farmacii, kde jsou součástí řady léků
  • pracujeme s čistými esenciálními oleji i při výrobě dalších kosmetických produktů
  • můžete si být jisti, že esenciální oleje Salus zdraví neškodí, ale naopak mu prospívají
     

                                                                 více na www.salus-mh.cz

Zdroj: Radka Richterová, společnost M+H Břeclav

Soutěžní otázka: Který ze způsobů využití esenciálních olejů se vám líbí nejvíce a jak často si jej dopřáváte?

Své odpovědi zasílejte na adresu: natalie.rolkova@zena-in.cz do 12.5. 2006.

Vylosovaná, správná odpověď získává aroma balíček SALUS v hodnotě 500,- Kč !!!

Reklama