Domácnost

Vůně ovlivňují psychiku člověka

 

Víte, že lidé dokážou rozeznat až 40 tisíc druhů vůní a pachů? A že čichový vjem je tak silný, že dokáže do značné míry ovlivnit lidskou psychiku?

Aromaterapií se zabývají lidé od nepaměti. Parfemovali si svá těla, užívali si vonných lázní. Postupně tento obor nabýval na vážnosti, zhruba v 10. století našeho letopočtu začali naši předkové používat éterické či esenciální oleje neboli silice. Stále více a více se potvrzovala idea, že vůně mají různé účinky na psychiku člověka. Vědeckému zkoumání těchto vlivů se nejvíce dařilo ve Francii, kolébce aromaterapie. Tento obor se zde dokonce stal natolik uznávaný, že je vyučován i na lékařské fakultě. Také ve Velké Británii je spolupráce moderní medicíny a aromaterapie daleko běžnější, zvláště v oblasti psychiatrie a psychoterapie nebo například v porodnictví.

 

 

Naopak ve střední Evropě se odborníci dlouho k tomuto oboru stavěli spíše skepticky a označovali jej za šarlatánství. Přesto se v běžné praxi více a více prosazuje. Psychiatři a psychoterapeuti dnes již nezastírají, že vůně mají velkou schopnost ovlivňovat psychickou  rovnováhu člověka. 

 

-          vůně i pachy hrají podstatnou roli v mezilidské komunikaci, ovlivňují výběr životního partnera

-          vůně působí na lidské emoce, stimulují paměť, vyvolávají vzpomínky

-          prostřednictvím čichu člověk vnímá okolní prostředí, tyto vjemy utvářejí pocit dobré či špatné nálady

 

 

Směs vůní dotváří váš domov

 

Už jste někdy přemýšlela o tom, jaké emoce ve vás jednotlivé čichové vjemy vyvolávají? Určitě máte své blízké spojené s určitou charakteristickou vůní, kterou tvoří vůně těla, parfému, šamponu, mýdla a dalších vlivů. Tyto vjemy vám více či méně vyhovují a bezpochyby ovlivňují míru sympatií, které ve vás dotyčná osoba vzbuzuje. 

Podobné je to s prostředím. Některé vzpomínky určitě máte spojené s vůněmi. Například dědečkova pracovna naplněná vůní knih, dřeva a doutníků, anebo prázdniny u babičky na venkově a vůně vdolků, bílé kávy a květin ve váze. Vzpomínáte?

Stejně tak váš domov dotváří směs mnoha vůní. Už jste někdy přemýšlela, o jaké vůně přesně jde?

Zkuste se na chvíli zastavit a projděte se po vašem bytě. Odhalíte vůně, které i když necítíte každý den, jsou stále s vámi. Možná ale bude těžké rozpoznat, co přesně představuje tuto charakteristickou směs vůní.

 

 

 

Test vůní s Ambi Purem

Návrhářka vůní Ambi Pur Cristina Sala vám nabízí svou pomoc. Účastněte se krátkého testu vůní, který vám napoví více o vás. Připravte si nos a vychutnejte si ten zvláštní čichový zážitek. Budete potřebovat čerstvý pepř, zralý meloun, polštář milované osoby, čerstvou bazalku, citron, svoji oblíbenou knihu. Shromážděte tyto předměty a nabídněte svému nosu jejich vůně. Na konci vyberte jednu, která se vám líbí nejvíce.

 

 

Černý pepř – často se používá pro oživení jídel, má dřevitou a mužnou vůni. Tato jedinečná hluboká vůně se také často používá v olejích určených k aromaterapii. Na lidské tělo má příjemný a stimulující účinek.

Zralý meloun – rozkrojte jej a obklopí vás sladká, šťavnatá a jemná vůně.

Polštář milované osoby – všichni máme určitou osobní vůni. Jde o kombinaci vůně těla, parfému, šamponu, mýdla a mnoha dalších vůní, které s sebou všude nosíme. Všechny se mísí v polštáři dotyčné osoby.

Čerstvá bazalka – tuto silnou aromatickou bylinu mají v oblibě kuchaři po celém světě, zvláště ti italští. Bazalka má intenzivní a smyslnou vůni. Když ji rozemnete prsty, aroma se vám vstřebá do kůže.

Citron – jeho vůně určitě patří mezi nejšťavnatější a maximálně nabité energií. Vůně citronu je svěží, živá a jasná. Není žádné překvapení, že se citron často používá pro osvěžení jídla nebo nápoje.

Oblíbená kniha – kombinace papíru, barvy, materiálů použitých na vazbu a všech možných vůní, které kniha absorbovala  od okamžiku, kdy jste ji koupili nebo dostali. Přivonění k takové vůni může dokonce vyvolávat vzpomínky na chvíle, kdy jsem knihu četli, a na příběh v ní ukrytý.

 

Pro jakou vůni jste se rozhodli? „Jaký typ vůně se vám líbí nebo nelíbí, hodně záleží na tom, jakou máte náladu, případně jakou náladu mít chcete, a závisí to také na ročním období,“ říká návrhářka vůní Ambi Puru Cristina Sala.

 

Dekorujte svůj byt vůní

Cristina Sala je jednou z osob, které stojí za konceptem DEKOROVÁNÍ S VŮNÍ. V tomto celonárodním programu jde především o to, aby si každý našel vůni, která bude jeho domovu a momentální náladě nejlépe vyhovovat. Pak už stačí jen si vybrat mezi nabídkou mnoha osvěžovačů. Ambi Pur – vůně vašeho domova.

 

 

Pokud se vám líbila nejvíce hluboká a plná vůně rozemletého pepře a vůně vaší oblíbené knihy, nejvíce vás uspokojují vřelé a květinové vůně.

Tipem pro vás jsou elektrický osvěžovač vzduchu: Kouzlo orientu či Pouštní slunce

nebo Ambi Pur Decora: Divoká orchidej

 

Pokud máte klidnou náladu a potěšila vás vůně zralého melounu či polštáře milované osoby, doporučejeme vám elektrický osvěžovač vzduchu: Jarní nebe nebo

Ambi Pur Decora: Zlaté slunce

 

Jestliže potřebujete povzbudit a vnést do života svěžest a energii, jistě vám  nejvíce vyhovovala osvěžující vůně citrusů a bazalky.

Zde je tip pro vás od Ambi Puru: elektrický osvěžovač vzduchu: Zelený čaj a Mořský vánek

Ambi Pur Decora: Křišťálová voda

 

Krátkého testu vůní se nyní můžete účastnit i v rámci soutěže DEKOROVÁNÍ S VŮNÍ, která probíhá v listopadu ve vybraných hypermarketech. Výherci získají hodnotné ceny podle vlastního výběru. Sledujte pozorně obchody ve vašem okolí, zodpovězte položenou otázku a vyhrajte. Více na www.ambipur.cz

   
03.11.2005 - Dům a byt - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [41] féfé [*]

  Živé květy náhodou voněly krásně!!! Nejlepší byla KONVALINKA,ta voněla opravdu jako živá kytička konvalinek.

  superkarma: 0 14.08.2006, 19:25:55
 2. avatar
  [38] arjev [*]

  Mládeži,zrovna dneska budu dělat pravé valašské bramborové placky.Přijde do nich hodně česneku,ale toho co se pěstuje tady u nás pod Hostýnem,ne ten čínský.Nemá grády.Pozvala jsem jsem jednu jistou voňavou dámu,které nevadí "smradlavé" česnekem navoněné placky.Po tomto vaření nepomůže žádný Ambi-Pur.To tak jen vymalovat a vše oprat!Ahoj

  superkarma: 0 04.11.2005, 12:52:43
 3. avatar
  [37] Luciš [*]

  děvčata, omlouvám se česnek taky miluju, ale než jdu mezi lidi, tak si večer a ráno čistím zuby a sprchuju se, co tyhle individua

  superkarma: 0 04.11.2005, 07:51:01
 4. avatar
  [36] Vivian [*]

  tak tyhle umelotiny ovlivnujou moji psychiku uplne stoprocentne

  superkarma: 0 03.11.2005, 23:08:50
 5. avatar
  [33] Kelly [*]

  Manx: taky ... ale ten dech potom, to je síla! To aby člověk dával pozor, aby jím nespálil řasy a vlasy tomu, s kým pak mluví

  superkarma: 0 03.11.2005, 15:58:16
 6. avatar
  [31] Kelly [*]

  Manx: ... česnek jako ochrana soukromí ... dobrý
  Mimochodem, na to stačí kávy a je po ostrém dechu .

  superkarma: 0 03.11.2005, 15:39:38
 7. avatar
  [28] Kelly [*]

  Luciš: ... a v podpaží drží leklou rybu
  Jednou si ke mně v MHD takový přisedl, nehty okousané, černé, ve vlasech měl snad i peří, ale oblečen do ušlého baloňáku a v ruce takový podnikatelský kufřík, áááále smrděl, ten snad ani nevěděl, co je to mýdlo, bleee ... jsem vystřelila okamžitě pryč jak šíp, brekeke
  By mne zajímalo, kdo takový zázrak zaměstnává , ale možná je hodný a chytrý

  superkarma: 0 03.11.2005, 15:32:26
 8. avatar
  [25] Luciš [*]

  já zas nesnáším chlapy po česneku vždycky v autobuse poznám, že je tam nějaký takový nemytý, zuby si nečistící a hadry nepraný, zpocený, smradlavý

  superkarma: 0 03.11.2005, 15:12:52
 9. avatar
  [21] Kelly [*]

  Kačena1 - 1: také tak ... ... žádné umělotiny
  A že ovlivňuje "vůně" psychiku? To jo, to musím potvrdit, rozzuří mne do běla, když někdo uměle smrdí hned z rána nějakým parfémem.
  A voňavé svíčky a ostatní podobné věcičky v obchodě obcházím velkým obloukem, neuvěřitelně mi to smrdí ... sorry

  superkarma: 0 03.11.2005, 11:19:17
 10. avatar
  [20] Kayty [*]

  před nedávnem byly v Testu na iDnes testovány tyto a podobné osvěžovače vzduchu. Spoustu jich totálně propadlo. Obsahovaly totiž zdraví nebezpečné látky (někdy až 3 x víc než je povolený limit). Pro zajímavost odkaz: http://ekonomika.idnes.cz/test.asp?r=test&c=2005M011t04A

  Jinak mám ráda vůni podzimu, dřeva, lesa a hub, květin a louky (ale minimálně - jsem alergik ).

  superkarma: 0 03.11.2005, 11:16:26
 11. avatar
  [14] Maši [*]

  Koupila jsem si vonné tyčinky s opiem k navození večerní milostné atmosféry.Do půl hodiny nás tak šíleně rozbolela hlava, štípalo v nose a těžko dýchalo, že bylo okamžitě po romantice,nešlo to vyvětrat a tak jsme všichni spali v dětském pokojíčku.Když se manžel šťastně prozvracel k ránu,hodil milé tyčinky velkým obloukem z okna.Od té doby mám striktní zákaz na všechno, co vypouští jakékoliv pachy...

  superkarma: 0 03.11.2005, 10:18:57
 12. avatar
  [10] Amálie [*]

  od svých 9let, kdy jsme byly s mamčou samy dvě u moře, si pamatuju vůni jejího tělového mléka a přesně vim, jak vypadala lahvička.

  Jinak doma mam raději přírodní vůně (olejíčky, pořádně vyvětráno, voňavý kytky v květníku a čistotu). Tyhle chemický sajrajty mi domu nesmí včetně těch elektrických Měla jsem tu čest vidět, co všechno to doopravdy obsahuje a uvolňuje

  superkarma: 0 03.11.2005, 09:34:20
 13. avatar
  [9] Kekka [*]

  Já mám taky ráda, když je svět voňavý.

  superkarma: 0 03.11.2005, 08:58:25
 14. avatar
  [8] Sirikit [*]

  Pro všechny ty, co milují přírodní vůně - zkuste si koupit routu vonnou v květináči a nebo od kamarádky přinést odnož. Stačí tu kytičku při zalévání pohladit nebo jemně promnout pár listů. Rozvoní celý byt nádhernou vůní, která vydrží dost dlouho.

  superkarma: 0 03.11.2005, 08:39:30
 15. avatar
  [5] Suzanne [*]

  Miluju vůničky

  superkarma: 0 03.11.2005, 07:42:09
 16. avatar
  [2] vládík [*]

  Vůbec nejraději mám vůni čerstvě pokosené trávy nebo poraženého dřeva (jsem holt holka z vesnice ), taky miluju vůni svého , jak voní byt po úklidu, voní mi cigarety (i když nekouřím ) .... parfémů mám několik, ale i když mi samozřejmě voní, nejlepší jsou ty vůně přirozené

  superkarma: 0 03.11.2005, 06:37:06
 17. avatar
  [1] Kačena1 [*]

  Miluji vůně. Vůni čistoty, vůni , vůni , vůni . Už jsem dostatečné stará na uctivání vůní barev, ředidel,... .
  Zato takový upocený synteťák, správně naležený, který mě v lepším případě míjí v obchodě, v horším sedí vedle mě v MHD, nedejbože v kanceláři, .

  superkarma: 0 03.11.2005, 05:44:41

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme