Vztahy

Vtipy o policajtech? Mezinárodní pravda!

Všichni je věrně znáte - vtipy o policajtech, naznačující neschopnost našich šmoulíků s kolťáky proklatě nízko u pasu, které nikdo nebere vážně. Musím se ale českých policajtů zastat. V porovnání s kolegy z Bruselu jsou totiž odvážnými hrdiny. Nejspíš se ptáte, co mne k tomuto závěru vede. Odpovědí je příběh, který se mi stal a který je bohužel do nejmenšího detailu pravdivý.

Vše začalo, když mne má kamarádka Petra pozvala do Bruselu, kam se společně se svými rodiči a sourozenci přestěhovala. Jakožto milovník čokolády jsem se těšila na pralinkový ráj, kde jsou fontánky plněné čokoládou (a to nekecám). Uběhly asi tři dny, když nastal den D. Rozhodla jsem se využít letních výprodejů, kterými Brusel oplýval, napěchovala jsem peněženku těžce ušetřenými penízky a společně s Petrou vyrazila dobývat obchody.

Přišly jsme do prodejny s obuví a sedly si na sedačku. Zaujaly mne jedny střevíčky a chtěla jsem se v nich projít, abych zjistila, jak mi padnou. Položila jsem kabelku na sedačku a požádala Petru, aby mi ji pohlídala. Ušla jsem asi dva metry a zase se vrátila, když jsem zpozorovala, že kabelka na sedačce není a že tam ani není ta afroameričanka, která si vedle mě sedla. Rychle jsem vyběhla z obchodu, stále obuta ve střevíčkách (samozřejmě, že jsem je pak vrátila:-)), ale ulice byly narvány k prasknutí, takže jsem tu dotyčnou samozřejmě nanašla. Nijak jsem Petru neobviňovala, byla to je moje hloupost, měla jsem si ji pohlídat sama, ale naštvaná jsem byla dost. Doklady, peníze, mobil a jiné důležité věci jako sprej na astmatický záchvat, o to vše jsem přišla.

 

Chvíli jsme bloudily ulicemi a jako houmlesáci prohledávaly odpadkové koše, jestli někde nebude kabelka vyhozená, ale bohužel. Zrovna jsme šly hlavní ulicí, když jsme potkaly dva policajty. Vysvětlily jsme jim, že jsem byla okradena, a zeptaly se, co máme tedy dělat. Stěží rozumněli anglicky, ale nakonec problém pochopili, aby mi mohli sdělit, že mi pomoct nemůžou, a ať jdu na stanici. Poněkud zaskočena odpovědí, že mi na místě činu nemohou pomoci, jsem se tedy zeptala, kde že najdu onu policejní stanici. To jděte rovně.” Zněla vskutku stručná odpověď.

 

Kamáradka se snažila zjistit něco přesnějšího a zeptala se, jestli se stanice nachází poblíž soudu. Odpověď zněla: Nevím.” Tak to Petra zkusila s autobusovou zastávkou. Odpověď nečekaně zněla: Nevím.” To už se Petra rozčílila a zakřičela: Panebože, jste policajti, přece musíte vědět, kde máte stanici!” Ovšem, moudro, kterého se nám dostalo, předčilo veškeré vtipy o policajtech. Nemůžu přece vědět všechno!” Odsekl jeden z nich a spolu se svým drsným parťákem odkráčel do víru velkoměsta. Naprosto mi svojí neochotou vyrazil dech. Musely jsme se zeptat kolemjdoucích, jak se vlastně na stanici dostaneme, a dokonce se nám i povedlo ji najít, ale tam to teprve začalo!

   

Na ohlašovně zločinů seděla mužatka s ostrým pohledem, předem naznačujícím, že naše komunikace bude těžký oříšek. Slušně jsem pozdravila a zeptala se, zda-li mluví anglicky. Ne.” Odsekla mi. Deutsch?” Zkusila jsem.Ne. Francouzsky nebo Vlámsky.” Odpověděla jsem, že tyto jazyky nespadají do mých dovedností a znalostí, a ona na to: Smůla.”  Rozčarována tímto jednáním jsem se otočila k Petře: To si ze mě dělá..., ne?

 

A to kdyby mě znásilnili nebo zabili, tak mám jako smůlu, protože neumím francouzsky?” Všimla jsem si tří příchozích policajtů, kteří si stoupli za mužatku a jako tři králové pobaveně čekali, co bude dál. Normálně bych to nechala být a odešla, ale měla jsem tam doklady a jejich krádež se musí nahlásit, takže boj pokračoval. Slova se ujala Petra a postupně se každého z nich zeptala, jestli neumí anglicky, až došla k poslednímu, jehož odpověď zněla: Trošku.” Snažila jsem se mu za pomoci rukou vysvětlit, co se stalo, nevím, zdali mi rozumněl, ale dal mi vyplnit jakýsi odporně dlouhý formulář. Strávila jsem nad ním asi půl hodiny, a když jsem ho konečně odevzdala, řekl mi, ať přijdu zítra s pasem.

 

Vrátila jsem se tedy druhý den. Za přepážkou seděla tentokrát jiná, ale stejně odpudivá mužatka. Řekla jsem jí, že jsem na stanici byla den předtím, protože mi ukradli kabelku, a že jsem měla přijít s pasem.A co po mně jako chcete?” Zeptala se opovržlivě. Nic. Jen jsem měla přijít s pasem.” Odpověděla jsem. A proč?” Pokračovala naprosto mimo rámec mého chápání. Tak jsem jí znova začala vyprávět, jak mne okradli. V polovině mě přerušila a vystartovala na : Já Vám rozumím, ale nevím, co po mně chcete?”

To už jsem to nevydržela. Proboha, já na to nemám! Nic po ní nechci, blbka jedna! Prosím tě, vysvětli jí to, protože ona mě zřejmě nechápe.” Nakonec po dlouhém nedorozumění jsme se dopátraly výsledku, že kolega, který mi dal formulář, tu není, a ať přijdu za dvě hodiny. Co jsem mohla dělat? Nic, má bezmocnost mne ubíjela. Po dvouhodinových toulkách jsme se tedy s Petrou opět vrátily do jámy lvové. Hned ode dveří na mě házela veselé odlesky pleška mého vyvoleného - jediného policajta v Bruselu, rozumějícího základům angličtiny.

 

Usmíval se na mne a řekl mi dokonce, že si mne pamatuje, čímž povýšil z naprostého hňupa na pouhého hňupa. No a pak mi s tím svým dementním úsměvem sdělil, že ten formulář někde ztratil. Rozpřáhl ruce na znak bezradnosti a dodal, že ho prostě nemůže najít. To už jsem doopravdy neměla slov, ani těch sprostých. Tak jsem celý ten formulář hezky vyplnila znova a rezignovaně si šla sednout, než mě zavolají. Po dvaceti minutách čekání se mě konečně ujal postarší strážník. Sedl si k počítači a předstíral, že této kouzelné krabičce rozumí. Připadalo mi divné, že by na jedné policejní stanici uměli dva strážníci anglicky,  a tak jsem se projistotu zeptala: Mluvíte anglicky?” Ne.” Usmál se na mě. Petra to již psychicky nezvládla a doznala se k základům francouzštiny, kterými ze sebe vysoukala, že kolega u vedlejší přepážky umí anglicky, tak jestli ho nechce zavolat. Usměvavý sympaťák cosi zabrmlal. Co říkal?” Obrátila jsem se na Petru. Že prý není třeba.”

 

Takže jelikož nakonec nebylo třeba, místo výpovědi jsem sehrála divadlo pro hluchoněmé, kde jsem zahrála, jak mi kabelka byla odcizena. Toto vskutku vydařené představení, zasluhující si nominaci na Oscara, Petra občas doplnila nějakým francouzským slovem a strážník začal na počítači sepisovat popis zločinu. Za použití pouhých dvou prstů, stylem bezprsťáka se mu povedlo nakonec dlouhý popis napsat. Spokojeně se opřel o židli a zmáčkl nějaké tlačítko. Monitor rázem zčernal a celý text se mu vymazal. Zatvářil se nejistě a já pomalu začala propadat panice při představě dalšího sepisování závratnou rychlostí šneka. Bylo ale poměrně zábavné sledovat ho, jak si láme hlavu. Zachránil ho jeho kolega, který díkybohu šel kolem a celé mu to nakonec spravil. Oddychla jsem si a děkovala bohu.

 

V konečné fázi výslechu mi policajt předložil vytištěný formulář k podpisu. Byly to dva papíry secvaklé sešívačkou, ovšem připnuté k sobě nebyly v levém horním rohu, jak to bývá zvykem, ale v dolním pravém.

 

Naprosto vyčerpána jsem opustila Říši divů a dívala se po skryté kameře, ale žádná se tam nenacházela. Celý tento vtip nebyl počinem reality show, ale zničující pravda. Člověk by si pomyslel, že alespoň v sídle Evropské unie budou úřady fungovat na patřičné úrovni, ale omyl!

   
18.07.2007 - Láska a vztahy - autor: Aneta Horáčková

Komentáře:

 1. avatar
  [19] Irad [*]

  tak to nevím, jak bych to udělala :-) moje herecké schopnosti nejsou tak dobré

  superkarma: 0 28.11.2007, 20:28:04
 2. avatar
  [18] idiska [*]

  jiraka: to ti věřím ...taky nemám s policií špatně zkušenosti, až na jednu, ale ten byl fakt hovado jako člověk, navíc v civilu a napitý jak bomba...prostě když potkáš blba, je jedno, kde pracuje...

  superkarma: 0 22.07.2007, 17:38:42
 3. [17] Lyoness [*]

  Kadla: kdepak, blond jsem sice v te dobe byla, ale kratky vlasy, zaprcatela, pet kilo nad vahu, bryle [tedy ty bryle mi slusely] Byli proste fakt uzasni - koukala jsem. A ta odtahovka nebyla ani moc draha.

  superkarma: 0 19.07.2007, 08:54:28
 4. avatar
  [16] jiraka [*]

  Kadla: Neřekla bych. Ti kluci na ulici nejsou špatní, jsou jen přetížení, díky novému zákonu jich hodně odešlo. Málokdo ví, že si mají povinných 150 hodin přesčasů, které se jim neplatí, zákony chrání lumpy, když policista zasáhne, musí pak vysvětlovat, proč udělal, co udělal a bazíruje se na každém slovíčku.

  superkarma: 0 18.07.2007, 23:12:21
 5. avatar
  [15] AnoliV [*]

  Lyoness: Kadla se strefila ze vzhledem co? nebo to byla ta odtahovka jejich "kamarádů" co jsou na jejich výplatní pásce?

  superkarma: 0 18.07.2007, 10:50:31
 6. avatar
  [14] AnoliV [*]

  superkarma: 0 18.07.2007, 10:47:58
 7. avatar
  [12] Kadla [*]

  Lyoness: Já vím proč. Ty budeš určitě dlouhovlasá, dlouhonohá krasavice se zářivýma očima a nádherným úsměvem a když jsi havarovala, měla jsi na sobě poloprůhlednou halenku s odvážným dekoltem, žejo?

  superkarma: 0 18.07.2007, 10:07:13
 8. [11] Lyoness [*]

  Tak to ja byla ke svemu udivu velmi mile prekvapena ceskymi policisty. Mela jsem havarku, lehkou, nic se mi nestalo ale presto me odvezli do nemocnice, pac jsem se prastila do hlavy. Polisi si vzali moje doklady, klice od auta a cislo na me. Auto mi odtahli stranou, vecer mi zavolali a sdelili mi co a jak, protokol si vyplnili sami, vinika si zajistili sami, vsechny udaje mi ochotne sdelili, dali mi cislo na odtahovku a vysvetlili mi co a jak mam delat dal. Proste jsem neverila po vsech tech historkach...

  superkarma: 0 18.07.2007, 09:59:54
 9. avatar
  [10] monyk [*]

  Eva532: V takovych pripadech anglicky mluvi A pokud dotycny nemluvi jinak nez rodnou reci, tak musi volat prekladatele Ovsem samozrejme az po zadrzeni a zaplaceni pokuty se umi domoct bez problemu

  superkarma: 0 18.07.2007, 09:33:17
 10. [9] Eva532 [*]

  Velice zajimay pribeh. doufam ze v Bruselu nebudu muset na policii...a co kdybych neco provedla, to me zatknou a nevysvetli proc?

  superkarma: 0 18.07.2007, 09:15:19
 11. avatar
  [8] monyk [*]

  Lindaa:Vsak oni na to prijdou az jim tam EU vnese takovy ten typicky EU chaos Jinak Belgie je taky jen pro jedince s nervy pouze silnymi a neskonalou mirou trpelivosti pri jakemkoliv vyrizovani na uradech

  superkarma: 0 18.07.2007, 09:10:30
 12. avatar
  [6] monyk [*]

  Tak to je typicky Brusel Legrace je, ze kazdy z tech policistu musi mluvit anglicky, francouzsky a vlamsky. Jenze...Vetsinou se neobtezuji mluvit jinak nez francouzsky a je problem postizeneho, jak se s nimi domluvi Asi tak, bruselane nemaji problem s tim, ze neumi, ale ze nechteji .

  superkarma: 0 18.07.2007, 09:05:06
 13. avatar
  [5] V.Nováková [*]

  superkarma: 0 18.07.2007, 08:31:17
 14. [4] Lindaa [*]

  Vítej v EU.
  Já kdyz cas od casu prijedu do Cech a vidím jak vsechno více ci mè;ne úspesne funguje tak nechápu na co si lidi stezujou. Samozrejme vsude se nejdou blbci ale i odborníci at uz u policie, zdravotnictví a vsude jinde. A rodina a prátele zase nechápou me, ze me Ceské problémy nevytácí - jo hold si nevyzkouseli na vlastní kuzi stupiditu Evropy. Brusel jsem zatím nezazila, ale Dánsko je taky obcas jenom pro silné jedince.

  superkarma: 0 18.07.2007, 08:19:48
 15. [3] markousek [*]

  zážiek za všechny prachy

  superkarma: 0 18.07.2007, 08:12:16
 16. avatar
  [2] Evikus [*]

  Tak to musel teda být zážitek

  superkarma: 0 18.07.2007, 07:11:14
 17. avatar
  [1] Meander [*]

  Když jsme v Lichtenštejnsku přišli k autu a zjistili, že tam na nás čeká policista, krve by se v nás nedořezal. Řekl nám, že parkujeme na místě, kde smí parkovat jenom hosté pozvaní knížecí rodinou. Omluvila jsem se a řekla, že jsem to bohužel nevěděla. Pan policista řekl, že to je jasné, jinak bychom si nic takového nedovolili, a popřál nám šťastnou cestu.

  superkarma: 0 18.07.2007, 00:24:03

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme