Zdraví

Vstupní vyšetření: operace křečových žil

legs

Pokud jste se rozhodli řešit svůj problém s křečovými žilami, které vás trápí jako mne, je dobré se objednat k odborníkovi na vyšetření. Já sama mám problém víc než 15 let, a protože byly mé problémy spíš „kosmetického“ rázu, dlouho jsem křečové žíly neřešila. Až nyní. Jak jsem popsala v předchozím článku, poslední rok mi vadí, že žíly nejen že jsou vystouplé a nevzhledné, ale také mne bolí. V celé noze často cítím tlak, nepříjemné pnutí, mravenčení, i pokožka na noze je citlivá a často svědí. Noha je v podivném neklidu. Je mi jasné, že se tento stav sám od sebe nevyřeší. Začala jsem tedy nosit stahovací punčochu na levé noze (je podstatně horší než pravá) a objednala jsem se na vyšetření do Perfect Clinic. Na této klinice plastické a estetické chirurgie , vedené lékaři Kufou a Prosem začali před nedávnem řešit také křečové žíly, a to nemodernějším způsobem - laserem, informovali jsme vás o tom v článku Laserová operace křečových žil je šetrná a téměř bezbolestná.

Vstupní vyšetření trvalo asi hodinu, po sepsání anamnézy mne cévní chirurg Petr Štiegler důkladně prohlédl a vyšetřil. Genetická zátěž z celé mé rodiny je jasná - oba mí rodiče i dědečkové s babičkami měli velké problémy s křečovými žilami, všichni byli na operaci a babička měla díky špatným a neléčeným žilám dokonce bércové vředy. Díky této zátěži je velmi pravděpodobné, že tyto problémy mám já i mí sourozenci.

Cévní chirurg již od pohledu zkonstatoval, že stav mých žil na levé noze není dobrý, a řekl, že rozsah onemocnění vyžaduje chirurgický zákrok. Jde ale o to zjistit prvotní příčinu - ve kterých místech a která žíla je poškozená, a díky ní směrem dolů vznikají nepěkné varixy - krev špatně proudí, má sklony se vracet zpátky, zvýšeným tlakem rozšiřuje povrchové cévy.

Nejprve pomocí průtokového ultrazvuku vyhodnotil, v jakém stavu jsou mé tepny. Výsledky byly dobré, obě nohy jsou z pohledu funkčnosti tepen v pořádku. Na řadu přišel tzv. barevný duplexní ultrazvuk, který umí zobrazit jednotlivé žíly, změřit jejich průtok a velikost. Při vyšetření dle pokynů lékaře střídavě zatajuji dech a pak se snažím tlačit vzduch do břicha - tímto cvikem působím na tlak krve v tříslech a ve stehnech, lékař pomocí ultrazvuku kontroluje správnou funkci žilních chlopní. A zde odhalí příčinu mých problémů - hlavní povrchní žíla na stehně, která není vidět, je rozšířená. Stav v třísle je v pořádku, ale ve stehně už ne. Tím, jak je žíla tlakem rozšířená, má tendenci krev zadržovat, vracet ji zpátky. To má následně vliv i na spodnější žíly - ty povrchové, které jsou vidět. Od kolene ke kotníku je vidět několik varixů - křečových žil. Naštěstí žíly, které jsou na zadní straně lýtka, jsou v pořádku. Tím jsme tedy odhalili, kde je problém, a o to ve vstupním vyšetření jde.

Pan doktor Štiegler mi vysvětlil, o co v mém případě jde a jaké navrhuje řešení. Jsem vhodným typem pro laserovou operaci, což jsem ráda. Poškozená žíla není příliš tenká a je rovná (žíla pro zákrok nesmí být příliš vinutá). Jedná se o šetrný a téměř bezbolestný zákrok, který se dělá ambulantně - v kombinaci speciální místní a šetrné celkové anestezie. Doktor Štiegler mi tedy při zákroku při stálé navigaci ultrazvukem zavede do nemocné žíly velmi tenký laser, během 2 až 3 minut žílu v nefunkčníí části uzavře - „zataví“. Žíla se zanechá v noze, kde se časem vstřebá, není nutné ji vytahovat ven. Jednotlivé křečové žíly, které mám od kolene ke kotníku, vyjme další chirurgickou miniinvazivní metodou - tzv. háčkovou flebektomií. To ještě budu stále spát, takže nebudu nic cítit. Žíly se odstraní z miniaturních ranek.

Pak už následovalo jen domluvení termínu, který mám první týden v dubnu - o zajímavém laserovém zákroku vám přineseme reportáž a já vám popíšu své pocity. Jsem ráda, že jsem se konečně rozhodla problém řešit. U křečových žil ale není nikdy úplně možné říci, že se problém nevrátí. Pokud se vám tvoří, je možné, že se časem objeví znovu, na jiném místě. Proto je dobré stav žil sledovat a chodit průběžně na vyšetření, počáteční problém řešit včas - nemusí jít vždy hned o chirurgický zákrok. Platí čím dříve, tím lépe.

S cévním chirurgem Petrem Štieglerem z Perfect Clinic připravujeme rozhovor. Zajímá vás něco z oblasti zákroků křečových žil? Napište nám svůj dotaz pod tento článek nebo na můj e-mail klara.krizova@zena-in.cz.

Skvělé výsledky a téměř bez bolesti
Laserová operace má oproti té klasické mnoho výhod. Jde o velmi šetrný ambulantní zákrok, který nebolí a má jen minimum možných pooperačních komplikací. Pacientům stačí nosit kompresní punčochy jen zhruba 2 týdny, oproti 6 týdnům po běžném chirurgickém zákroku. „Při operaci se netvoří žádné větší krevní výrony a celkový estetický výsledek je velmi dobrý,“ konstatuje Petr Štiegler. Pacienti mohou po výkonu prakticky okamžitě chodit, nejsou omezeni při běžných pohybových a pracovních aktivitách, výkon nevyžaduje pracovní neschopnost.
Více informací na www.perfectclinic.cz a na http://www.perfectclinic.cz/cevni-chirurgie-operace-krecovych-zil/

Uveřejněné články:

   
24.02.2012 - Zdraví - autor: Klára Křížová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [39] Nella9 [*]

  Já se operace hrozně bojím, ikdyž je fakt, že jsem jednu  dobu nad ní hodně přemýšlela. Mamka mi poradila si koupit Priessnitz, že by mi měl pomoct a neměly by se mi už objevit žádné jiné. A měla pravdu! Asi po měsíci jsem se i lépe cítila- neřešila jsem otokiy, protože jsem vžydcyk večer měla už ty nohy, jako balóny. Takže ho papám dál a jsem moc spokojená :)

  superkarma: 0 28.06.2013, 10:06:51
 2. [38] dtcalounictvi [*]

  KŘEČOVÉ ŽÍLY NEMÁM KAMARÁDKA ANO NYNÍ SE CHSTÁ NA DRUHOU TAK DOUFÁM ŽE JÍ TO POMŮŽESml16

  superkarma: 0 28.02.2012, 21:13:27
 3. [37] Stendy [*]

  Závidím všem, kteří nemají křečové žíly. U nás je to rodové. Na klasické operaci jsem už byla dvakrát. Ale pokud to máte hodně tak to moc neřeší. Nohy stejně bolí a opuchají.

  superkarma: 0 27.02.2012, 08:03:33
 4. [36] Rikina [*]

  Klára Křížová — #35 Nechci malovat na zeď Sml57 ale ony se ty operace zase tak dlouho nedělají... zejména ty laserové. Sml80 Já jsem hrozně nedůvěřivej tvor, pokud jde o invazívní lékařské zákroky, a navíc mám sice jen jednu, zato špatnou zkušenost, že jednou narušené svaly a šlachy, byť odborně sešité a srostlé, zhojené a funkční, už prostě nemají ty vlastnosti jako před úrazem. Sml80 A jelikož jde zrovna o pravé zápěstí, zatraceně se mi to pořád připomíná. A vadí mi to. Kdyby to takhle mělo dopadnout s nohama... samozřejmě že bych moc ráda slyšela, že to vůůůbec nehrozí, a že naopak potom člověk znovu skáče přes kaluže. Protože křečové žíly jsou strašná otrava. Tak budu držet pěsti, aby Vám to dobře dopadlo. Sml67 

  superkarma: 0 26.02.2012, 23:22:24
 5. [35] Klára Křížová [*]

  Rikina — #34 Zeptám se na to cévního chirurga, ale určitě je to tak, že tu nemocnou žílu nahradí jiná žíla. Když někdo hodně sportuje, taky se mu díky nárůstu svalů musí vytvořit další žíly, aby sval byl dobře prokrvený. Kdyby to tak nebylo, nebylo by možné přece ty žíly operovat.

  1. na komentář reaguje Rikina — #36
  superkarma: 0 26.02.2012, 15:12:39
 6. [34] Rikina [*]

  Klára Křížová — #33 no jo, mě to taky bolí a nohy mám oteklé málem každej večer, protože holt mnohahodinové sezení v práci u PC tomu neprospívá. Sml80 Létat nelétám, ještě jsem v letadle nikdy neseděla, takže to nevím, jak by vypadalo, ale při sportovních výkonech mi to teda vadí dost. Nicméně mám podezření, že kdyby někdo chtěl odstranit ty špatné žíly, tak už žádné dobré nezbudou, to by tu nohu rovnou mohl uříznout celou. Sml57 Do toho já osobně nejdu, dokud vysloveně nebudu muset. Sml23 Je mi nevolno, jen ten popis výkonu čtu. Je pravda, že jsem nikdy na žádném vyšetření nebyla, pokud nebudu počítat zběžný pohled praktické lékařky, a následné pokrčení rameny, že to se holt stává, dělat se s tím nic nedá, leda mazat všema mastma a nosit punčochy a cvičit a nesedět furt u PC. No, to má bezesporu pravdu, ale jelikož jinou práci neumím, sedím i nadále a žíly mají peška. Já asi taky. Sml80

  1. na komentář reaguje Klára Křížová — #35
  superkarma: 0 26.02.2012, 13:24:19
 7. [33] Klára Křížová [*]

  Rikina — #30 :))) já chci taky funkční řešení, mě ta noha od žil fakt bolí a je mi nepříjemné, jak mě v ní tlačí a svírá. Neříkám, že každý den, ale ty intervaly, kdy ano jsou o hodně častější. Někdy je to i týden v kuse. Letět někam letadlem je pro mne utrpení, noha hned oteče a bolí, omezuje mne to i ve sportu. Dost běhám a určitě to půjde líp, když se zbavím těhle problémů.. moje máma měla stejné problémy, pak měla i časté záněty žil a riziko embolií, chodila na injekce pro ředění krve, ne to fakt nechci..Podle několika odborníků prostě jiné řešení není, než operace

  1. na komentář reaguje Rikina — #34
  superkarma: 0 26.02.2012, 08:28:07
 8. [32] Klára Křížová [*]

  Rikina — #30 Tu zatavenou žílu nahradí jiná žíla - funkčnost té, co se zruší

  superkarma: 0 26.02.2012, 08:21:04
 9. [31] Jala [*]

  Moc mě to zajímá, co když jednou ...

  superkarma: 0 25.02.2012, 20:51:08

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [30] Rikina [*]

  Děsivé. Sml80 Mám křečové žíly, a příšerný strach, že se s tím jednou bude muset "něco" udělat. A nevěřím, že to nebolí, a že to nenechá žádné následky. Kruci sakra, když se zataví nebo odstraní ta poškozená žíla, tak kudy ta krev potom teče? Ať mi nikdo nevykládá, že snad člověku naroste nová žíla, nepoškozená. Sml57 To už prostě ta část nohy nikdy nebude, co bejvala. A já chci ještě uběhnout maraton, a vylézt na 3 - 4 tisíce metrů nad mořem vysokej kopec. Ještě nohy potřebuju, i se všema žílama, co jim dodala příroda.  Sml80 Estetický výsledek je mi ukradenej, já chci funkční řešení, ne na krásu, ale na užitek. Za to bych byla ochotná platit i ty nehorázný peníze. Ale pokud vím, tohle zatím nikde neuměj. Sml15

  1. na komentář reaguje Klára Křížová — #32
  2. na komentář reaguje Klára Křížová — #33
  superkarma: 0 25.02.2012, 20:43:36
 2. avatar
  [29] honzik101 [*]

  maminka měla operaci, žíly se objevily znovu, ale už jí nebolely

  superkarma: 0 24.02.2012, 21:32:20
 3. avatar
  [28] ladouch [*]

  Je to jedna z mála nemocí, kterou netrpím a doufám, že ani trpět nebudu.Sml22

  superkarma: 0 24.02.2012, 20:57:29
 4. avatar
  [27] tajnostii [*]

  Ještě že to nemám po své matce.Vzpomínám,když jsem byla malá/matka byla kadeřnice/přišla s práce a lehla na gauš nohy na půl hodiny opřela o zeď nahoru a brečela bolestí a taťka vařil aby si odpočinula.

  superkarma: 0 24.02.2012, 20:46:09
 5. [26] free [*]

  Naštěstí tyto problémy nemámSml24

  superkarma: 0 24.02.2012, 19:34:48
 6. [25] free [*]

  magic11 — #24  přesně tak

  superkarma: 0 24.02.2012, 18:56:14
 7. [24] magic11 [*]

  No za ty peníze ještě aby to bolelo, stačí když bude krvácet peněženka.

  1. na komentář reaguje free — #25
  superkarma: 0 24.02.2012, 17:31:19
 8. avatar
  [23] denkas [*]

  Zatim nemám ,snad mít nebudu.Ale sestra má a už i byla na operaci.

  superkarma: 0 24.02.2012, 17:08:21
 9. avatar
  [22] yutinkaca [*]

  snad tu operaci nebudu potřebovat...

  superkarma: 0 24.02.2012, 15:17:13
 10. avatar
  [21] papajo [*]

  zatím nepotřebuji a doufám, že ještě hodně dlouho nebudu.

  superkarma: 0 24.02.2012, 14:58:43
 11. [20] 1Jirina [*]

  http://www.plasticka-chirurgie.info/ceniky/laserova-lecba-varixu

  superkarma: 0 24.02.2012, 14:30:51
 12. [19] 1Jirina [*]

  závidím všem co je nemajíSml15

  superkarma: 0 24.02.2012, 14:28:44
 13. avatar
  [18] ekleinovka [*]

  Naštěstí křečové žily nemam

  superkarma: 0 24.02.2012, 13:50:31
 14. [17] musilovahana [*]

  Já s křečovými žílami problém nemám, ale dceři se po porodu začaly dělat, tak jsem ráda, že je Laserová operace křečových žil. Ta snad bude šetrnější.[/b]

  superkarma: 0 24.02.2012, 13:28:22
 15. [16] Klára Křížová [*]

  tepito — #15 Klinik, které se zaměřují na řešení problematiky křečových žil je hodně, bohužel na tyto zákroky pojišťovny nepřispívají. Asi kdybyste šla normálně do nemocnice na chirurgii, kde vám nemocnou žílu vytrhnou z celé nohy, tak to pojišťovna platí, ale nevím jak to přesně je. Tyto šetrnější zákroky jsou pacienty placené. Můžu to pro příště zjistit.

  superkarma: 0 24.02.2012, 10:52:14
 16. avatar
  [15] tepito [*]

  Klára Křížová — #9 to jsem si myslela...

  1. na komentář reaguje Klára Křížová — #16
  superkarma: 0 24.02.2012, 10:34:48
 17. avatar
  [14] carmi [*]

  Tak držím palce, ať operace proběhne v klidu a těším se na další reportáž. Zajímalo by mě, kolik stojí vstupní prohlídka a kolik pak samotná operace.

  superkarma: 0 24.02.2012, 09:59:09
 18. avatar
  [13] saruz [*]

  Zatím nepotřebuji,křečové žíly nemám.

  superkarma: 0 24.02.2012, 09:56:55
 19. [12] FAXÍK [*]

  nikdy jsem se na takovou operaci nechystala, tak snad mi to ještě dlouho vydrží?

  superkarma: 0 24.02.2012, 09:56:15
 20. [11] Saritka [*]

  Trpí tím hodně lidí.Sml22

  superkarma: 0 24.02.2012, 09:20:00
 21. avatar
  [10] Žofie [*]

  Tyhle zdravotní problémy jsou moc nepěkné, moc lituji každého, kdo se s tím musí potýkat. Ale stejně si myslím, že je to převážně rodová záležitost.

  superkarma: 0 24.02.2012, 08:48:42
 22. [9] Klára Křížová [*]

  tepito — #8 Tento zákrok pojišťovna nehradí.

  1. na komentář reaguje tepito — #15
  superkarma: 0 24.02.2012, 08:40:36
 23. avatar
  [8] tepito [*]

  zajímalo by mě-zda zákrok hradí pojišťovna?

  1. na komentář reaguje Klára Křížová — #9
  superkarma: 0 24.02.2012, 08:05:51
 24. [7] jithule [*]

  zatím ne

  superkarma: 0 24.02.2012, 07:25:46
 25. avatar
  [6] marcela-1 [*]

  také se mě to naštěstí netýká Sml23

  superkarma: 0 24.02.2012, 07:25:03
 26. avatar
  [5] PBD [*]

  naštěstí je nemám :)

  superkarma: 0 24.02.2012, 07:14:51
 27. [4] lidicka [*]

  Křečové žíly nemám naštěstíSml23

  superkarma: 0 24.02.2012, 06:15:21
 28. avatar
  [3] Jindriska8 [*]

  Už jsem o operaci uvažovala,laserem je určitě šetrnějšíSml22

  superkarma: 0 24.02.2012, 00:38:23
 29. avatar
  [2] trili [*]

  ty zatím nemámSml22

  superkarma: 0 24.02.2012, 00:31:46
 30. avatar
  [1] vmarta [*]

  doufám že nebudu potřebovat....

  superkarma: 0 24.02.2012, 00:25:52

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme