Rodina

Vši nás mají rády


Po kratší přestávce se na školách začínají opět množit vši. Tento „brouček“ nás má zřejmě velice rád.

Není divu, že si nás vši hýčkají. Nedokáží totiž vysávat nikoho jiného než člověka. 

Naštěstí není veš přenašečem žádné infekční choroby. Veš se uhnízdí v jakýchkoli vlasech, tedy i v čistých. Čili fakt, že vaše dítě má vši, není známkou toho, že vy jste špatný rodič.
Od nakažení k prvním projevům uběhne dlouhých 5 či 10 dnů.

Ten, kdo našim dětem a často i následně nám „pije krev“, je hlavně larva, která se za tu dobu vylíhne. Larvy se nemohou rozmnožovat. To může až dospělá veš, ve kterou se larva vyvine asi za 20 dnů.

Moc dlouho chudák veš nežije, jen asi 3-5 neděl, zato ale dokáže za tu dobu naklást i 150 vajíček. Sameček vši je menší a světlejší. Samička měří cca 4-5 mm podle stáří a je tmavší. Pokud se veš ocitne mimo naši hlavu, je s ní nejdéle za 48 hodin ámen.

Jestliže se hnida nachází dál než půl centimetru od pokožky hlavy, je podle odborníků buďto vylíhlá, nebo mrtvá. A to i když po stisknutí křupne.

Je to kolikrát boj s větrnými mlýny
Někteří rodiče dítě klidně do školy pošlou s tím, že „odpoledne na to něco koupím“. To je pozdě, protože dítko stihne úspěšně zavšivit další kamarády.
Přípravků k likvidaci těchto věrných kamarádek je hodně a mají různou účinnost.

Jedno je jim ovšem společné – jsou parádně drahé. Podle ohlasů z mého okolí je zatím asi nejlepší přípravek zvaný Paranit. Osobně se mi u dcery ovšem nejlépe osvědčilo řešení odbarvením. To ale není řešením pro každého. Dcera je blondýnka. Ze zkušenosti vím, že kysličník hnidy doslova rozleptá na kaši a navíc i při zamoření školy měla dcera pokoj i dalších 14 dnů, než se epidemie trochu přehnala.

Pak už stačí jen jednou za týden umýt hlavu nějakým i třeba méně účinným desinfekčním šamponem.

Máte nějaký osvědčený přípravek? Nebo nějakou vlastní bojovou strategii? Jak to v tuhle dobu vypadá s vší otázkou u vás?

   
19.02.2008 - Děti - autor: Michaela Kudláčková

Komentáře:

 1. [16] KačikM [*]

  Liquido je i náš pomocník :) ve školce jsme měli ty malé potvory co chvilku, takže jsem toho na melém vyzkoušela už hodně.. nakonec jsme skončili u Liquida forte a s ním i celým jeho balení jsem moc spokojená.

  superkarma: 0 26.01.2015, 09:21:42
 2. [15] pusinka15 [*]

  Jsem na tom stejně!! Není jak se jich zbalit!! Taky jsem vyzkoušela Liquido forte azabírá rychle. Navíc se mě líbilo i balení a sérum. Spokojenost ;-)

  superkarma: 0 26.08.2014, 14:07:41
 3. [14] Nella9 [*]

  My jsme taky vyzkoušeli Liquido a už bych neměnila! Je to hrozná úleva, když najdete něco, co vám pomůže a děti mají klid. Do té doby jsem byla pořád nervózní a už jsem fakt nevěděla, co mám dělat a co mám zase kupovat. S Liquidem jsme byli spokojeni všichni. Doporučila jsem jej i maminkám ve školce a ty jsou mi do teď vděčné :)

  superkarma: 0 20.05.2013, 15:12:53
 4. [13] Monika43 [*]

  Já je díky bohu nechytla! Ale před Vánocemi jsem se hrozně bála! Když mi Amálka přišla s tím, že jí svědí hlavička a ještě než to vyslovila jsem si sama všimla, tak se mi udělaly mžitky před očima :( Předtím jsem to nikdy nezažila a proto jsem se toho bála, že se jích nezbavíme!Když jsem koupila Liquido, tak jsem žasla! Po pár umytí bylo po nich! Pak jen to vyčesávání, ale zvládli jsme to :)

  superkarma: 0 20.02.2013, 15:28:40
 5. [12] babunka [*]

  Já jsem chytla vši teď o vánocích od svého synovce, který je přinesl taky ze školy...jelikož mám dlouhý vlasy, tak to byl horor..svědilo to jako blázen a pořád jsem se drbala jako divá. Byl mi doporučen Jacutin, ale bohužel jsem ho nikde nesehnala, tak jsem si koupila šampon na vši a ten teda nic moc..nakonec mi pomohl Diffusil H na vši...sice je to humus, který nehorázně páchne a měla jsem strach, aby mi po něm ty vlasy nevypadaly, ale byl účinný hned po prvním použití...

  superkarma: 0 19.02.2008, 20:34:01
 6. avatar
  [11] kareta [*]

  Letos už 3x , příště nastříkám psí Difusil a fertig!!

  superkarma: 0 19.02.2008, 20:20:47
 7. [10] žanýsek [*]

  tak to se mám na co těšit, až malá začne chodit do školky

  superkarma: 0 19.02.2008, 15:46:09
 8. [9] peskovka [*]

  mám dceru ve třetí třídě a již v druhé třídě jsme si zažily s těmito zvířátky ažaž. Celý rok jsme se úspěšně vyhýbali nákaze až přišel školní výlet a co čert nechtěl zvířátka jsme měli taky a jelikož měla opravdu dlouhé vlasy byl to horor. Nikde se nic neprodávalo vše bylo vyprodáno, takže jsme vybírali a vyčesávali jako diví ....půl prázdnin jsme v podstatě netrávili jinak . Pak jsme sehnali nějaký šampón )Parasidose) nebo tak nějak prý zaručeně učinný no bohužel ne. sice to zabilo živé ale ty hnidy ne takže se začli líhnout vesele dál. potvory jedny. pak jsme sehnali Jakutin gel to byla výhra ale zabral až kombinace:1, důkladně umít hlavu obyč. šampónem 2, omýt hlavu Parasidose 3, napatlat na hlavu do vhkých vlasů a to důkladně Jakutin gel 4, vybírat a vyčesávat hnidy ale potom jakutinu to šlo už výborně dólu takže super Jo mezitím jsme to chytli skoro celá rodina , přestože jsme nepoužívali stejné hřebeny ani ručníky ani polštáře a vůbec a musím říct že to je strašný chudáci děti.. Bohužel letos před zimou byla znovu epidemie ve školách a znovu je chytla naštěstí jsme byli zásobeny a rychle se to vyřešilo ale vím z rodičáků že přípravky na tyto potvůrky nebyly opět k dostání což mě teda štve navíc někteří rodiče prohlásily že to není nemoc... No kdo to nezažil na vlastní kůži tak tak asi může mluvit a z vlastní zkušenosti vím že to šíleně svědilo , takže nemoc to sice není ale je to dost otravijící a nepříjemný!!!! Jo že jsou hnidy již mrtvé poznáte když je stáhnete z vlasu a rozmáčknete na tvrdé podlažce (třeba na papíru) a nelupnou . Zkuste jich pro jistotu ví stalo se nám že některý luply a jiný ne. Takže přeji úspěšný boj.

  superkarma: 0 19.02.2008, 14:23:45
 9. [8] Bébina [*]

  Zkusenost mam, mela jsem je asi pred pul rokem, buhvi kde jsem je chytla. Na hnidy zabira jen peclive vycesavani, bez toho se tech potvor clovek nezbavi.

  superkarma: 0 19.02.2008, 14:09:19
 10. avatar
  [7] Simoušek [*]

  Lotka: Přesně tak, chodí do školy s přípravkem na hlavě, pokud se ten přípravek smývá třeba až třetí den. Ten Pedicul se smývá po 10 minutách, takže žádný problém. Druhý den probíhá normálně škola...

  superkarma: 0 19.02.2008, 14:07:08
 11. avatar
  [6] Lotka [*]

  Lesana: v praxi to chodí tak, že děti chodí do školy

  superkarma: 0 19.02.2008, 13:57:46
 12. avatar
  [5] Lesana [*]

  Dobré téma, zrovna v pátek holka přinesla ze školy lísteček, že ve škole jsou vši, ať zkontrolujeme hlavu. Moje holky měly vši jednou, před rokem ještě v mateřské škole a v návodu na použití přípravku bylo po cca týdnu znova ošetření zopakovat. Celou tu dobu nechodily do školky, protože jsem z vlasů vybírala hnidy a stejně po tom týdnu se ještě nějaké další potvory objevily. Jak to probíhá v praxi ve škole? To se dětem napíše omluvenka na týden a pošlou se do školy až po druhém ošetření hlavy, nebo chodí i v mezidobí s tím rizikem, že z nevybraných hnid se jim dál průběžně líhnou larvy? Doufám tedy, že holka zůstane vší ušetřena, ale kdyby náhodou přeci jenom... Jo, podotýkám, že tehdy jsem vyzkoušela několik různých přípravků a hnidy nezlikovaly ani ty, které se pyšnily, že to dokáží

  superkarma: 0 19.02.2008, 13:46:00
 13. avatar
  [4] Simoušek [*]

  Holka má dlouhé vlasy na záda a vši měla za poslední rok asi 4x. Koupila jsem "Jacutin gel", který účinkoval výborně, ale už se nedováží Teď naposledy jsem vyzkoušela po zralé úvazu a mnoha přečtených diskuzích na intrnetu "Pedicul hermal". Funguje taky dobře, ale hrozně špatně se smývá. Je mastný a opravdu se musí hlava našmponovat několikrát, než se to umeje. Ale vši jsou pryč. Tak tolik moje zkušenosti s těmi odpornými zvířátky

  superkarma: 0 19.02.2008, 13:44:46
 14. [3] benik-31 [*]

  Zatím jednou a stačilo,byla jsem nešťastná a bez radná.Hrozně se jich štítím.Základní školu už vyšla,tak snad už bude klid

  superkarma: 0 19.02.2008, 13:32:09
 15. [2] Lindaa [*]

  benik-31: Tak pokud je prinesla jenom jednou, tak jsi stastný clovek.

  superkarma: 0 19.02.2008, 13:25:55
 16. [1] benik-31 [*]

  Už se drbu jen to čtu fuj.Dcera je jednou ze školy donesla to bylo hrozný,ale úspěšně jsme se jich zbavili

  superkarma: 0 19.02.2008, 13:15:37

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme