neriskuj

Začíná sezona zimních sportů a s ní souvisí i řada dětských úrazů na lyžích, snowboardech, bruslích a při dalších sportovních aktivitách spjatých se zimním obdobím. V nemocnicích skončí s úrazem každoročně 25 tisíc dětí ve věku do čtrnácti let a drtivá většina je spojená právě se sportem. Také proto přišla Všeobecná zdravotní pojišťovna s preventivním projektem nazvaným Neriskuj to! Cíl je jasný - vysvětlit dětem a jejich rodičům, že na lyže, na snowboard, ale i na kolo se musí vždy vybavit přilbou a chrániči.

Podle statistik National Ski Areas Association (NSAA) se nejvíce zimních úrazů stane při skiboardingu - jízdě na krátkých lyžích (8 z tisíce), na druhém místě je snowboarding (3,5 z tisíce), následuje sjezdové lyžování (1,74 z tisíce) a telemark (0,41 z tisíce). Obzvláště v případě snowboardingu a sjezdového lyžování si děti, a zejména pak rodiče, neuvědomují, že nejde o běžný rekreační sport. Na tuto aktivitu je třeba být dobře fyzicky připravený a nesmí se zapomínat ani na vhodné ochranné doplňky a přilbu.

Začátečníků snowboardistů stále přibývá, což je také důvod, proč se při tomto sportu zraní více lidí než na lyžích. „Tento sport se nedoporučuje dětem mladším sedmi let a platí, že důležitá je instruktáž zkušeným učitelem. Doporučuji používat ochrannou přilbu, chránič páteře, rukavice se zpevněným zápěstím a vhodné jsou také speciální ochranné kalhoty,“ upozorňuje odborný garant preventivního projektu VZP Neriskuj to! Doc. MUDr. Veronika Benešová, CSc., z Centra úrazové prevence FN Motol a dodává: „K nejčastějším zraněním zimní sezóny patří zlomeniny končetin či zápěstí, natažené svaly či vazy, úrazy hlavy a břicha.“

Podle průzkumu na internetových stránkách www.neriskujto.cz používá ochranné doplňky a přilbu při sportování 75 % dětí. Celkem 44 % z nich k používání ochranných doplňků přistoupilo na nátlak rodičů, 40 % dětí přesvědčil o jejich používání až první pád či zranění. Více než polovina dětí uvedla, že již při svých sportovních aktivitách byla zraněna, z toho 20 % vážně.

Projekt Neriskujto.cz nejsou jen internetové stránky, ale také BMX a in-line show. V průběhu prvního říjnového týdne se přibližně dvě tisícovky dětí ze základních škol v Pardubicích, Českých Budějovicích, Praze, Brně a Liberci zúčastnily exhibice jízdy na BMX kole a in-line bruslích. Profesionální sportovci ze světa adrenalinu školákům ukázali, že ani oni nejezdí bez přilby a chráničů. Děti si vyzkoušely základy první pomoci, soutěžily o přilbu na kolo nebo na lyže a dostaly brožurku s výstižným názvem Na co dávat bacha!, ve které se dočtou základní informace o jednotlivých sportech, jaká jim při nich hrozí zranění, jak ošetřit úraz a spoustu dalších zajímavostí. Na stránkách www.neriskujto.cz si děti díky fotogalerii mohou připomenout, jak vypadal den Neriskuj to! právě v jejich škole, zhlédnout tři edukační videa, zopakovat si základy poskytování první pomoci. Čeká je tu také soutěž o přilbu, rukavice či chrániče.

 

Reklama