Novinky

Všeho se má užívat s mírou a odborně

Píše naše čtenářka s nickem Hanice. Párkrát se o tom sama přesvědčila, ale naštěstí se nikomu nic nestalo a bylinky používá dál. Přidává recept na spolehlivé kloktadlo

Dobrý den, milé ženy! Dnešní téma je mi velmi blízké, svoji bylinkovou zahrádku opečovávám s láskou a jsem na ni hrdá. Pravdou ale je, že všeho se má užívat s mírou a odborně. Před lety jsem vyrobila měsíčkovou mast pro manželovu maminku na nějaký ekzém, no to si nepřejte, jak jí noha zmokvala - byla mi moc vděčná. Pro svoji maminku jsem namíchala byliny na problémy v přechodu, tak nemohu říci, že by jí nepomohly, ovšem byla jako perpetum mobile.

Přesto suším a mrazím, co najdu. Řebříček na močové cesty a ženské problémy, sléz na kašel, bezový květ pro vůni čaje a na ochranu před nemocemi, jahodník a maliník místo čaje z marketu, chlapici na rány, odřeniny a plísně nohou, šalvěj na kloktání proti bolestem v krku, meduňku na uklidnění, kopřivu na pročištění, mátu na zažívání, levanduli pro radost. Sušené svazečky bylinek mi dělají celou zimu radost v kuchyni a zahánějí všechno zlé od mého prahu.

Další bylinky jako bazalku, tymián, šalvěj, rozmarýn, dobromysl, saturejku, libeček mrazím a používám k vaření. Mrazím také plody černého bezu a rakytníku, do čaje jsou výborné. Bez čaj hezky obarví a rakytník mu dodá na kyselosti jako citrón. Vyrábím Janův olej z třezalky a bezinkový likér. Výborná je lichořeřišnice, listy a květy přidávám (spolu s listy pampelišky a kontryhele) v létě do salátů a ještě Vám to potěší oko. 

Co bych ale doporučila je kloktadlo: do vodky naložím šalvěj, echinaceu, lichořeřišnici (květ i plody) a nechám macerovat 6-8 týdnů, vznikne téměř černý macerát, který je výborný na krční problémy. Je dobré kloktat každý den. Opravdu funguje, vyzkoušeno!

Nebo taková šťovíková polévka, to je dobrota. V létě ji vařím každý týden.

Zkonzumovat lze v podstatě všechno, co nasbíráme na louce. Od jara do podzimu je k nám příroda štědrá a je moudré toho využít.

Fotku bylinkové zahrádky bohužel nemám, tak posílám alespoň fotku chaty se zahrádkou, kde se celé léto realizuji :-)!

h

Všem krásný podzimní den.

Hanice

Milá Hanice, krásně opečovávaná a čisťounká zahrada, radost pohledět

Text nebyl redakčně upraven

   
31.10.2013 - Čtenářské příspěvky - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. [4] dadma [*]

  Bylinkám věřím.Ale všeho s mírou.Mohou pomoci i ublížit.

  superkarma: 0 31.10.2013, 17:56:35
 2. avatar
  [3] átéčko [*]

  Já šťovíkovou polévku nevařím, obsahuje hodně kyseliny šťavelové a to syn nesmí.. Bezinky taky nesbírám a pečlivě prohlížím koupené čaje, aby tam nebyla ani stopa. Mám z ní migrénu. Měsíček je dobrý na spáleniny, pokud z něj uděláme olej. Nebo na bolavá záda.Prý opraví i vysunutou ploténku. "Chlapici" jsem párkrát použila jen na horečku.

  superkarma: 0 31.10.2013, 17:46:09
 3. avatar
  [2] Hanice [*]

  To je pravda, ale mám s tím zkušenost. Jako dítě jsem nosila ty umělohmotné punčocháče, měla jsem tak plesnivé nohy - no asi to byla plíseň, byly ty nohy úplně bílé a odlupovaly se mi kusy kůže. Za tři dny koupelí jsem měla nožky vyléčené. -

  superkarma: 0 31.10.2013, 17:43:09
 4. avatar
  [1] dasena [*]

  omlouvám se, ale našla jsem si chlapici, čili tužebník jilmový a tam o léčbě plísní nic není

  superkarma: 0 31.10.2013, 15:53:39

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme