V přírodě se dá najít mnoho drog. Čtenářka Tana M. na jednu upozorňuje v příspěvku k dnešnímu tématu...


Podzim je období roku, které mám nejraději. Ne, že by jsem neměla ráda zimu, tuny sněhu, suché a mokré starty auta, přezouvání pneumatik , to ne .Ale ani jaro není moje neoblíbenější, když všechno kvete a každý druhý člověk má pylovou alergii ,slzí mu oči , nos ,tak to taky, není moje nejoblíbenější.A pak je tu kouzelné léto , které taky nemusím,nejen proto že se člověk potí jako vůl . Miluji podzim. Mám zahradu, a vidím jak se celá příroda ukládá pomalu ale jistě k zimnímu spánků. Miluji les , který hraje všemi barvami, miluji podzimní svařáky, tedy víno, chuť skořice , hřebíčku. Podzim je pro mně období ,kdy stáčíme griotku. Nevím jak je tento nápoj oblíben mezi obyvatelstvem, ale já mám griotku docela ráda. Dáváme si ji celá rodina do čaje.

Něco málo o podzimních plodech. Nebudu psát o těch, které má mnoho lidí na zahrádkách, ale spíš jen připomenu, dva keře, které rostou všude. Je to jalovec a hloh. Já se zaměřím na jalovec a jalovičníky, které rostou na jalovci obecném. Stále zelené keříky jalovce jsou roztroušené po suchých a kamenitých stráních. A z jejich plodů se připravují pálenky , výborná "zelená borovička "a ještě lepší gin. Jalovec roste planě bezmála na celé severní polokouli. Plody jalovce se mají sbírat právě na podzim.Jeho léčivé síly znali již Hippokrates, Galén a Hildegarda z Bingenu. Jalovcová větvička chránila před čarodějnicemi a zlými duchy. Ve středověku se při morových ranách zapalovaly před městskými branami hranice z jalovcového dřeva, aby dezinfikovaly vzduch. V dobách morových epidemií doporučovalo žvýkat plody jalovce. Dokonce jsem se dočetla, že z jalovce je možné připravit marmeládu , uváděnou v některých starších lékopisech dodnes.To by jsem ale raději nezkoušela.

O Vánocích hospodáři věšeli nade dveře chlévů jalovcové větévky, aby zabránili vstupu zlých duchů ke zvířatům. Pod jalovcovým keřem údajně bydleli skřítkové, z nichž někteří škodili lidem.

Drogou jsou plody, jalovičníky. Sbíráme jen pěkné, modročerné bobulky. Po usušení musí být plné, lesklé, nezvrásněné. Kdo nemá možnost nasbírat si jalovec, nebo plody jalovičníku, jsou tyto plody jsou k dostání v bylinkářství či lékárnách. Jalovičníky mají obrovské dezinfekční působení,velké močopudné účinky, ale pozor -dráždí ledviny, takže byly z užívání v urologii vyřazeny. Jejich doménou se stala revmatologie a uplatňuje se v léčbě bolestivých kloubů a páteře.

Z plodů jalovce se připravuje také oblíbená koupel proti revmatismu. To dělala moje babička a používala k tomu jen mladé větévky. Tato koupel prý neuvěřitelně posiluje celé tělo.Já jsem to nikdy raději nevyzkoušela.

V kuchyni se jalovec používá jako koření, zbavuje nepříjemného pachu zelí, kapustu i červenou řepu. Ale pozor , jalovec je zcela nevhodný pro osoby s nemocnými ledvinami, těhotné a kojící ženy.Neměl by se vnitřně užívat déle než pět týdnů.

A tak na závěr, hezký den s plody podzimu a vždy „všeho s mírou". Podzimní příroda nám nabízí dary a ty by jsme pokud to umíme, měli využít.

Tana M.

Téma dne: Podzimní plody

Jak nakládáte s podzimními plody?

Na zahrádce dozrávají jablka, hrušky, ořechy... je čas vmyslet, co s takovým množstvím podzimních plodů letos podniknete. Ale to možná házím trávu do větru, vždyť každý přece má nějaký svůj zaběhnutý způsob jeho „likvidace“. Rozdáváte ovoce po příbuzných, skladujete ho ve sklepích, zavařujete, sušíte? Pište mi své tipy, jak skladovat či likvidovat podzimní plody! Poraďte ostatním čtenářkám a podělte se o své zkušenosti. Anebo mi napište nějakou veselou historku, kterou máte s podzimními plody spojenou. Vaše příspěvky (dlouhé minimálně jako tento odstavec) očekávám v redakčním e-mailu. Získat za svůj příspěvek můžete skvělý Lipton bílý čaj v pyramidových sáčcích a k němu barvu na vlasy Palette intensit color creme COOL BLONDS.

Reklama