O smysluplnosti smyslů zajímavě smýšlí čtenářka Maryene ve svém dnešním příspěvku. Vzpomíná také, jak její syn přišel v dětství o čich…

Jsou smysly smysluplné? Čtenářka Maryene říká jednoznačné: ANO!


Hezký den na ženě in.
Sedím na terase, nade mnou modrá obloha, přede mnou zelená tráva. Z kuchyně se line vůně oběda, ještě jdu pohladit svého vnoučka lehce oddechujícího v kočárku, a když se k němu nakloním, cítím jeho krásnou miminkovskou vůni. Pohodu dnešního dne násobí vůně a chuť čerstvé kávy na stole i štěbetání dětí ze sousední zahrady a šplouchání vody v bazénu. 
Neumím si představit, že by mi chyběl kterýkoliv ze smyslů, všechny jsou podle mě smysluplné, všechny jsou pro nás obrovským darem, kterého si nevážíme, pokud ho máme, stejně jako zdraví, 
Protože pokud máme všechny smysly a pokud nám dobře slouží, vůbec o tom nepřemýšlíme. Teprve až se setkáme se slepcem nebo s člověkem, který je o některé ze smyslových vnímání ochuzen, teprve se nad touto skutečností začínáme zamýšlet. Nejvíce by mi určitě chyběl zrak. Myslím si, že jím nejvíce vnímáme svět kolem sebe. Zažila jsem co to je přijít o zrak, když oslepla moje maminka po úraze ve svých padesáti letech. Operace jí sice částečně vrátila zrak na jednom oku, druhé zůstalo slepé, přesto od té doby už musela ze svého života vypustit hodně věcí, které dříve měla ráda. Žádné záření ani televizní obrazovky v téže místnosti, nesměla do kina a ani denní světlo ji nedělalo dobře, takže i když bylo pod mrakem, musela mít vždy tmavé brýle. Nemohla si ani nic od té doby přečíst. Co teprve lidé, kteří neviděli nikdy, to si nedokážu vůbec představit.
Můj nejstarší syn přišel v dětství o čich. Zdálo by se to banální, ale přestože to má i své výhody, že necítí žádné pachy, má to i velkou nevýhodu, necítí žádné vůně. A navíc, čich nás může někdy i varovat o opuštění určitého prostoru, čich nám však také dopřává požitky, které nám nic jiného nevynahradí.
Neslyšet musí být také hrozné, nedokázala bych se asi obejít bez své oblíbené hudby, nikdy bych neslyšela hlasy svých blízkých.
Hmat je také můj oblíbený smysl, ráda hladím a ráda jsem pohlazena, nikdy bych nepoznala hebkost kůže mých dětí a nyní se nemohla polaskat ani se svým vnoučkem.
Za své dlouhodbé učiteské praxe jsem se setkala s dětmi se zbytky zraku nebo neslyšícím chlapečkem. Děti dokážou být k sobě velmi kruté, ale ne tak lhostejné, jak to dokáží dospělí. Myslím si, že mnozí lidé se ještě neumí čelem postavit k postižení ostatních.
Mnozí lidé se už bez některého funkčního smyslu narodí, jiní o ně přijdou až později, a to někdy i svojí vlastní neopatrností nebo hloupostí.
A na závěr něco na zlehčení. 
Asi by nejvíce prospělo přijít o chuť, jsem mlsná a stále mě pronásledují různé chutě. Zažila jsem nechutenství v době vážnější nemoci a to kila letěla dolů! Byla by to nejspíš dobrá dieta. 

Přeji všem krásný den a vychutnejme si ho všemi smysly.
Maryene

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.


sou

Téma dne 24. 8. 2012: 5 smyslů

Příspěvky k tomuto tématu již neposílejte. Okolo 16.00 hodiny se dnes dozvíte, která z přispěvatelek obdrží slíbený dárek, totiž balíček s kosmetikou Schwarzkopf, ve kterém najde Q10 obohacující pečující masku na vlasy a tvarující stylingový krémový gel.

gelmaska

Reklama